Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku

ghost666 05 Kwi 2019 00:35 5076 4
 • 10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  W ostatnich miesiącach obserwujemy wysyp linuksowych komputerów jednopłytkowych na rynku. Sektor ten nie jest już zdominowany, jak niegdyś, przez Raspberry Pi. W ostatnim czasie pojawiły się nowe generacje modułów BeagleBone AI czy UP Xtreme oparty o nowych układach Whiskey Lane. Dodatkowo, w projektowanie tego rodzaju płytek włączyły się teraz firmy takie jak Google czy Nvidia.

  Opublikowany niedawno raport Global Market Insights prognozuje, że rynek komputerów jednopłytkowych wzrośnie z 600 milionów dolarów w 2018 roku do około miliarda dolarów do 2025 roku. Nie trzeba jednak czytać takich raportów, by zauważyć boom w tym sektorze. Napędzany trendami systemów Internetu Rzeczy czy nowych systemów uczenia maszynowego i AI, rynek komputerów jednopłytkowych cały czas zwiększa się i pojawiają się na nim nowe, ciekawe rozwiązania, dostosowane do różnych zastosowań.

  Wiele ruchu obserwuje się w sektorze modułów pracujących pod Linuksem, który nabrał ogromnej popularności po sukcesie Raspberry Pi. Liczba producentów i modeli komputerów jednopłytkowych działających pod Linuksem w ostatnich latach eksplodowała, częściowo dzięki kampaniom crowd-fundingowym, które chętnie wykorzystują twórcy otwartych modułów.

  W poniższym artykule przyjrzymy się dziesięciu tego rodzaju komputerom. Większość z nich prezentowana była na ostatnich targach Embedded World w Norymberdze, ale część z nich zaprezentowana została już po tym wydarzeniu.

  Większość prezentowanych modułów to systemy open-source, ale znalazło się tutaj kilka zamkniętych, w pełni komercyjnych konstrukcji. Różne procesory znalazły się w opisywanych systemach - od niewielkich układów opartych na ARM Cortex-A7, takich jak STM32MP1, aż po układy z rodziny Whiskey Lake czy SoC Snapdragon 845. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami znalazły się układy takie jak i.MX8M od NXP czy AM5729 od Texas Instrument.

  Płytki poniżej wymienione są w odwrotnie chronologicznej kolejności (względem daty ich prezentacji).

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  UP Xtreme

  Najnowsza linia komputerów jednopłytkowych firmy Aeon to wspierana crowdfundingiem platformy wykorzystuje procesory Intela ósmej generacji (Whisky Lake-U), które utrzymują skromny pobór mocy na poziomie 15 W, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności obliczeniowej, dzięki dostępności dwu- i czterordzeniowego układu. W zależności od tego, kiedy zostanie wysłany do nabywców, model ten będzie prawdopodobnie najpotężniejszym komputerem jednopłytkowym, który powstał dzięki crowdfundingowi, a jednocześnie także najdroższym tego rodzaju modułem.

  Komputer ten posiadać ma do 16 GB pamięci DDR4 i do 128 GB pamięci eMMC. Wyjścia HDMI, DisplayPort oraz eDP wspierają wideo 4K. System posiada także interfejs SATA, dwa gigabitowe łącza Ethernet, cztery porty USB 3.0 i 40-pinowe złącze kompatybilne z modułami HAT do Raspberry Pi. Dodatkowo moduł posiada 100-pinowe złącze z liniami GPIO, slot miniPCIe oraz dwa sloty M.2 pozwalające na podłączenie karty łączności bezprzewodowej czy kolejny dysk SATA.

  W slotach M.2 tego modułu zainstalować można także karty AI Core X firmy Aeon, które zapewniają sprzętowe wsparcie sieci neuronowych poprzez najnowszej generacji układy Intela - Movidius Myriad X; VPU te osiągają do 1 TOPS wydajności akceleracji sieci neuronowej.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  Zestaw deweloperski Jetson Nano

  Nvidia zaprezentowała niedawno niskobudżetowy moduł obliczeniowy Jetson Nano, przypominający mniejszą (70 mm x 45 mm) wersję starszego modułu Jetsona TX1. Nowy system oferuje te same cztery rdzenie ARM Cortex-A57, ale ma jeszcze mniejszy, 128-rdzeniowy procesor GPU od Maxwell. Moduł ten ma połowę mniej pamięci RAM i pamięci flash (odpowiednio 4 GB i 16 GB). Brakuje tutaj również interfejsów bezprzewodowych (WiFi i Bluetooth). Podobnie jak sześciordzeniowy Jetson TX2, system obsługuje wideo 4K, a GPU oferuje podobne biblioteki CUDA-X do głębokiego uczenia się, jak starsza płytka.

  Chociaż Nvidia wspiera wszystkie swoje moduły Jetson za pomocą zestawów programistycznych, to Jetson Nano jest pierwszym, zestawem, który został finansowany przez społeczność i jest dedykowany głównie do wykorzystania przez hobbystów. Wygląda na to, że Nvidia nie oferuje otwartej specyfikacji, ale moduł kosztuje tylko 99 dolarów i istnieje spore forum i inne zasoby społeczności, pomagające początkującym.

  Wiele specyfikacji komputera jest podobnych lub przewyższa Raspberry Pi 3B+, łącznie z 40-pinowym złączem GPIO. Najważniejsze interfejsy, obecne w module Nvidia, to gniazdo M.2, gigabitowy Ethernet wyposażony w możliwość zasilania po kablu, łącza HDMI 2.0 i eDP oraz cztery porty USB 3.0.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  Płytka deweloperska Coral

  Moduł ten jest pierwszą płytką, jaką Google oferuje hobbystom. System wykorzystuje układ i.MX8M od NXP i posiada zintegrowany procesor Edge TPU do akceleracji algorytmów AI. Układ ten jest mniejszą wersją TPU Unit, jaki Google zaprojektował do akceleracji obliczeń AI wykorzystujących TensorFlow Lite.

  Kosztujący 150 dolarów komputer jednopłytkowy ma format podobny do Raspberry Pi. Oprócz niego firma wypuściła także akcelerator AI w formie dongla na USB. Wkrótce do tej linii dołączyć ma akcelerator na PCIe oraz dedykowany SoM Coral. Wszystkie te produkty mają być otwarte, Google zapowiada niebawem publikację dokumentacji. Do dyspozycji mamy też forum i spore środowisko deweloperów.

  Moduł deweloperski Coral łączy w sobie Edge TPU i czterordzeniowy, taktowany 1,5 GHz układ od NXP oparty o rdzenie ARM Cortex-A53 i.MX8M z GPU/VPU firmy Vivante i niewielkim rdzeniem ARM Cortex-M4 pracującym jak typowy mikrokontroler. Komputer jednopłytkowy ma ten sam rozkład wyprowadzeń i wielkość co Raspberry Pi 3B+, włącznie z obecnością 40-pinowego złącza dla modułów HAT. Dodatkowo w systemie znajdziemy gigabitowy interfejs Ethernet, HDMI 2.0a, interfejsy MIPI-DSI oraz -CSI a także USB 3.0.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  SBC-C43

  Moduł ten, to w pełni komercyjny komputer jednopłytkowy firmy Seco. Dedykowany do zastosowań w przemyśle, charakteryzuje się m.in. rozszerzonym zakresem temperatur pracy. Wyposażono go w sześciordzeniowy układ i.MX8 od NXP. SoC ten posiada sześć rdzeni: 2 x ARM Cortex-A72 i 4 x ARM Cortex-A53. Dodatkowo SoC ten posiada podwójny GPU/VPU od Vivante.

  Komputer ma format 3,5 cala, jak wiele podobnych mu maszyn przemysłowych. Na pokładzie znajdziemy 8 GB pamięci DDR4, 32 GB pamięci eMMC - wszystkie są wlutowane na PCB, co zapewnia systemowi poprawioną niezawodność i odporność na trudne warunki otoczenia.

  System wyposażono w gigabitowe łącze Ethernet, wyjście i wejście HDMI 2.0a, interfejsy Wi-Fi i Bluetooth oraz szereg innych, typowo przemysłowych interfejsów. Na płytce znajdziemy ponadto dwa sloty M.2 z wsparciem dla interfejsu SATA.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  Nitrogen8M_Mini

  Modułu Mini to mniejszy kuzyn wypuszczonej wcześniej przez Boundary Devices płytki Nitrogen8M opartej na i.MX8M. Nowy komputer jednopłytkowy dostępny jest w cenie 135 dolarów; na wiosnę rozpoczęta ma być wysyłka modułów.

  Otwarty Nitrogen8M_Mini jest pierwszym na rynku komputerem jednopłytkowym, który korzysta z nowego SoCa NXP - i.MX8M Mini. Układ ten korzysta z nowszej technologii produkcji (14LPC FinFET), dzięki czemu zwiększone jest taktowanie wszystkich jego rdzeni i zredukowany pobór mocy przez układ. SoC wyposażony jest w cztery rdzenie ARM Cortex-A53 taktowane zegarem od 1,5 GHz do 2 GHz) oraz mikrokontroler oparty na rdzeniu ARM Cortex-M4, taktowanym zegarem 400 MHz.

  W porównaniu do poprzedniego komputera, nowy moduł ograniczony jest do wyświetlania tylko wideo w jakości HD. System wyposażony jest w od 2 GB do 4 GB pamięci LPDDR4 oraz od 8 GB do 128 GB pamięci eMMC.

  System posiada interfejsy MIPI-DSI i MIPI-CSI, dla ekranów z opcjonalnym ekranem dotykowym oraz dla kamer. Standardowo instalowany jest gigabitowy interfejs Ethernet, Wi-Fi oraz Bluetooth są opcjonalne. Dodatkowo system posiada trzy porty USB i jeden bądź dwa sloty PCIe.

  Niebawem dostępny ma być SoC Nitrogen8M_Mini o podobnej specyfikacji, co komputer jednopłytkowy.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  Pine H64 Model B

  Najnowsza płytka Pine64 została zaprezentowana pod koniec stycznia w ramach ambitnego wdrożenia produktów open source. Oprócz niej pokazano także laptopa, tablet i telefon komórkowy. Jest to częściowo klon Raspberry Pi; system ten niedawno trafił do sprzedaży za 39 dolarów (2 GB RAM) lub 49 dolarów (3 GB RAM). Komputer wykorzystuje wysokiej klasy, tani SoC Allwinner H64. Jest to czterordzeniowy procesor wykorzystujący ARM Cortex-A53, znany ze swojego wsparcia dla wideo 4K z obsługą HDR.

  Pine H64 Model B oferuje do 128 GB pamięci eMMC, Wi-Fi, Bluetooth i gigabitowy port Ethernet. Dodatkowo moduł posiada dwa porty USB 2.0 i pojedyncze porty USB 3.0, HDMI 2.0a oraz wyjście dźwięku SPDIF. System wyposażony jest także w 40-pinowe złącze kompatybilne z standardem RPi.

  Dostępne są obrazy systemu Android 7.0 dla tej platformy, a prace nad wsparciem dla Armbian Debiana są w toku.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  AI-ML Board

  Firma Arrow zaprezentowała swój nowy komputer jednopłytkowy oparty na i.MX8X na początku marca. Obecnie istnieje wiele modułów wykorzystujących i.MX8M, a niewiele jest komputerów opartych na i.MX8X z tej samej rodziny.

  Komputer AI-ML jest pierwszym jednopłytkowcem, wyposażonym w energooszczędny SoC i.MX8X. Posiada on cztery 64-bitowe rdzenie ARM Xortex-A35, taktowane zegarem 1,2 GHz oraz 4-shaderowe GPU od Vivante, a także zintegrowany dodatkowy rdzeń Cortex-M4F i co bardzo ciekawe DSP Tensilica HiFi 4.

  AI-ML pracuje pod opieką systemu Yocto Linux. Płytka jest przeznaczona głównie do aplikacji o niskim zużyciu mocy, które mają być wyposażone w kamery, na przykład takich jak drony.

  Płyta ma 2 GB LPDDR4, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth oraz porty MIPI-DSI i USB 3.0. Kamery są sterowane za pomocą 60-pinowego złącza GPIO w standardzie 96Boards. Moduł posiada także standardowe, 40-pinowe złącze HAT.

  Do sklepów moduł trafić ma 1 czerwca tego roku.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  BeagleBone AI

  Długo oczekiwany kolejny komputer z rodziny BeagleBone jest oparty na dwurdzeniowym procesorze z rdzeniami ARM Cortex-A15 AM5729 firmy Texas Instrument. SoC wyposażony jest w podobne rdzenie GPU i MCU, co swój poprzednik. Prawdziwym wyróżnikiem nowego modułu jest jego moc obliczeniowa w zakresie algorytmów AI, uzyskana dzięki dwóm zintegrowanym procesorom DSP od TI w SoC C66x i czterem rdzeniom do przetwarzania w sieci neuronowej z wbudowanym mechanizmem wizyjnym (EVE).

  Producent twierdzi, że obliczenia dla modeli wizyjnych przy użyciu EVE działają z 8 razy większą wydajnością na wat w porównaniu z podobnym systemami, ale bez EVE (np. AM5728). Układy EVE i DSP są obsługiwane przez maszynę TIDL uczącą się z wykorzystaniem OpenCL API i zestawem wstępnie zainstalowanych narzędzi.

  System wprowadzony zostać ma do sprzedaży w kwietniu tego roku za około 100 dolarów. Pracować będzie pod opieką systemu Linuks BeagleBone AI. Komputer ten jest ściśle oparty na BeagleBone Black i oferuje kompatybilność z modułami dla tego komputera, elementami mechanicznymi i oprogramowaniem. Podwojona została ilość pamięci RAM do 1 GB i czterokrotnie zwiększono pojemność pamięć eMMC (do 16 GB).

  Dodatkowo, w nowym BeagleBone znajdziemy gigabitowy port Ethernet oraz szybki interfejs Wi-Fi, a także port USB typu C.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  DragonBoard 845c

  DragonBoard 845c to nowy komputer jednopłytkowy, który powstał we współpracy firmą Qualcomm i Thundercomm. Moduł ten oparty jest o Snapdragona 845 i ma format kompatybilny ze standardem 96BoardsCE. Komputer ten jest następcą opartego na Snapdragonie 820 DragonBoarda 820c. Nowy komputer jednopłytkowy jest częścią platformy Qualcomm robotics RB3.

  Nieznane są jeszcze pełne specyfikacje nowego modułu, aczkolwiek na stronie 96Boards.org znaleźć już można pewne informcje. Moduł ma być dostępny w sprzedaży w najbliższych miesiącach.

  Snapdragon 845 to ośmiordzeniowy SoC oparty na architekturze Kryo. Produkowany jest w nowej technologii 10 nm Qualcomma. Jest jednym z najmocniejszych SoCów z rdzeniami ARM, jakie obecnie dostępne są na rynku. Rdzenie te uzupełnia GPU Adreno 630 z technologią eXtended Reality dla systemów VR oraz procesor DSP Hexagon 685, wyposażony w trzeciej generacji akcelerator dla sieci neuronowych dla zastosowań z systemami AI.

  W ramach zestawu RB3 złącza rozszerzeń komputera mają być fabrycznie uzupełnione modułem łączności komórkowej Qualcomma i wyprowadzeniami dla kamer przemysłowych. Zestaw taki wyceniany jest na 449 dolarów i zawiera w sobie kamery 4K. Opcjonalnie dokupić do systemu można kamery głębi wykorzystujące pomiar czasu przelotu światła lub widzenie stereoskopowe.

  10 nowych komputerów jednopłytkowych, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku
  Avenger96

  Podobnie jak moduł AI-ML od Arrowa komputer Avenger96 zaprojektowano w formacie 96Boards CE Extended. Dedykowany jest do zastosowań w systemach IoT o obniżonym poborze mocy. Moduł ten wykorzystuje jeszcze słabszy i bardziej energooszczędny układ - nowy SoC od ST - STM32MP153. Układ ten wyposażony jest w dwa rdzenie ARM Cortex-A7, taktowane zegarem 650 MHz, jeden rdzeń Cortex-M4 oraz GPU Vivante.

  Komputer ten wyposażono w 1 GB pamięci DDR3L, 2 MB pamięci SPI i dedykowany układ do zarządzania zasilaniem systemu (PMIC). Nie jest jasne, czy moduł eMMC o pojemności 8 GB i Wi-Fi-ac z Bluetooth 4.2 znajdują się na module czy na płycie nośnej komputera jednopłytkowego. Dodatkowo system wyposażony jest w gigabitowy porty Ethernet, interfejsy HDMI, micro-USB OTG i dwa porty USB 2.0. Znajdziemy też gniazdo microSD i zwykłe 40- i 60-pinowe złącza GPIO.

  Komputer ten ma trafić do sprzedaży w kwietniu tego roku.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/top-10-new-linux-hacker-boards-to-watch-for-in-2019/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9538 postów o ocenie 7595, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • OptexOptex
 • #2
  Julek Rogalski
  Poziom 6  
  Fajna lista. Dobre alternatywy ale zwykłego raspberry pi.
 • OptexOptex
 • #4
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  ditomek napisał:
  brakuje mi tu raspberry pi 4, widziałem pierwszy test na YT i zapowiada się naprawdę nieźle...


  Taki komputer chyba jeszcze nie istnieje, gdzie go widziałeś?