Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reaktywacja kolumn estradowych by Kwaczor

Kwaczor 10 Wrz 2005 20:31 4340 10
  • Zaprzyjaźniony grajek przywlókł mi troche sfatygowane kolumny. Powtarzające się narzekania dotyczyły 2 spraw. Dźwięk z kolumn był płaski, po prostu bez wykopu. Do tego dochodził przepalający się nagminnie driver.

Rozebrałem je, obliczyłem objętość i strojenie. Wyszło 100 litrów, 60Hz. Jak na moje to troszkę za wysoko.

Winowajcą płaskiego dzwięku poza zbyt wysokim strojeniem okazał się głośnik basowy o średnicy 15". Firma "cobra" 220W, 92dB, pasmo 20Hz-3,2kHz.

Prawdopodobnie ze spadkiem 30dB :D

Sprawa drivera okazała się prosta. Był jakiegoś niewiadomego pochodzenia. A mój ulubiony konkurent z mojej miejscowości, który go montował uznał, że wystarczy kondensator 2,2uF i rezystor 4,7ohm w szereg. Nie skomentuje :D

Przeróbki jakich dokonałem to:
    Zmiana głośnika niskotonowego na Celestion Truvox 1525e (i przy okazji je sprzedałem)
    Budowa zwrotnicy - basowy zostawiłem bez ograniczeń, bo nie wiem jakie są możliwości driverka. Za to driver odcięty na 3,5kHz filtrem 18dB/okt. Nie miałem dostępu do programu, więc posłuzyłem się wzorkami. Elementy to kondensator 3,9uF oraz 12uF i cewka 0,3mH. Podejrzewam, że w zakresie odcięcia impedancja jest w miarę stała i zbliżona do znamionowej 8ohm, dlatego uznałem, że dokładność zwrotnicy jest wystarczająca.

Pudła:
    Były strasznie rozklekotane, więc założyłem wzmocnienia wewnętrzne, ale niestety nie da sie poprawić wszystkich błedów popelnionych na etapie projektowania. Do tego wydlużyłem wydechy do 5cm co dało strojenie na 50Hz. Dobre dla tego Truvoxa.

Wrażenia odsłuchowe i fotki dodam wieczorem :)

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

I obiecane fotki. Jeszcze zapomnialem dodać, że kolumny miały wycięty za duży otwór pod tube drivera. Dlatego została ona zatkana autokitem, co widac na zdjeciach. Klei sie tym jak plastelinką.

Na zdjeciach widać żarówkę ze starej zwrotnicy. Niestety ominięta przy lutowaniu przez mojego ulubieńca. Zamiast wymienic ominął. Nadaje się do programu USTERKA

Fajne!
  • #3 10 Wrz 2005 21:37
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Mnie się podoba... Wrzuć jeszcze fotki kolumn od zewnątrz- i połącz może lepiej na płytce czy innymi bardziej eleganckimi metodami filtr dla gwizdka (a przynajmniej doginaj jakos ładniej te blaszki :)). Ja wiem, że w końcu i tak nie będzie tego widać, ale należę do ludzi upierdliwych ;).

• #4 11 Wrz 2005 10:30
    Popak
    Moderator DIY

Witam

Ładnie ale :) Tak jak kolega napisał filtry na płytce by sie przydały i co widze za ciękie przewody masz.

A tak OK podoba mi sie.

Pozdrawiam

• #5 11 Wrz 2005 14:34
    Trenton
    Poziom 17  

Ładnie a jeśli chodzi o firme cobra to mam z nich średniaka i powiem szczerze że narzekać nie można ale niewiadomo jak z estradówkami sprzed kilku stuleci.Pozdro

• #6 11 Wrz 2005 17:10
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Hmmmm... COBRA = Centralny Ośrodek Badawczo- Rozwojowy Akustyki?

• #7 11 Wrz 2005 19:22
    poeta5
    Poziom 23  

a co to w ogóle jest ta "cobra" czy sa to polskie glosniki

• #8 11 Wrz 2005 22:27
    Kwaczor

Spec od akustyki

Te cienkie kabelki co widać i pogmatwana zwrotnica, to jest to co było wcześniej. Teraz już wymienione. Zwrotnica nie jest na płytce, ale jest dobrze przymocowana.

• #9 11 Wrz 2005 22:40
    fraxx
    Poziom 15  

Mi to cięzko ocenić jak to wyszło bo nie ma zdjęć po regeneracji :( Kwaczor prosze wrzóć zdjęcia po końcowym odpicowaniu i założeniu nowych głośników

P.S. nawet nie ma zdjęcia od przodu tego truvox'a :(

Pozdrawiam

• #10 11 Wrz 2005 23:23
    Kwaczor

Spec od akustyki

Od przodu wygląda jak głośnik :D

Wygla kolumn niewiele się zmienił w stosunku to pierwowzoru. Poleciały na smieci tylko szpetne kratki na wydech. Były odkręcone z altonów i pomalowane na czarno. Jak uda mi sie dostać te kolumny, to zrobie im fotki. W tej chwili już je oddałem. Cała renowacja zajęła mi jedno przedpołudnie, a wieczorem juz miały grac na imprezie.

• #11 13 Wrz 2005 22:29
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

No dlugo to trawlo ale wreszcie pozbyles sie tych turovox'ow:) Dobra robota ale ja dalbym wiecej wzmocnien do paczki i zamiast kity pod tube drivera dalbym listewke.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME