Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszynka do domowej produkcji filamentu do druku 3D z butelek PET

sergiuszf 15 Kwi 2019 21:15 11739 111
    jmalko
    Poziom 4  
    BolzZ napisał:
    Dlaczego nie zarejestrowałeś procesu drukowania tak barwionym filamentem, jedynie jego wytwarzania? Podejrzewam, że w amatorskich zastosowaniach nie powinien sprawiać problemów, ale póki nie ma pewności, czy nadaje się do druku, to jest tylko barwiony pręt PET, a nie filament. ;)

Jak to nie, wszystko jest na kanale YT
    https://www.youtube.com/watch?v=8Jucfk-kecg moment drukowania zaczyna się od 6:27 min.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    BolzZ
    Poziom 26  
    Faktycznie. Nie wiem jak ja to oglądałem że nie widziałem. :oops:
    Tumiwisizm
    Poziom 21  
    sergiuszf napisał:
    Bardzo dziękuje za cenne wskazówki. Postaram się to wypróbować. Tylko mi się wydaję, że te barwniki do PET nie idzie kupić na próbę, a można kupić tylko na tony, czyli w dużych ilościach.
    Producenci takich barwników nierzadko sprzedają lub nawet dają próbki (kilkadziesiąt gramów do nawet 1 kg) producentom przeróżnych rzeczy wymagających barwienia, w celu zweryfikowania czy i jak ten barwnik się sprawdzi w przetwórstwie tworzyw sztucznych (oni chcą sprzedać i zarobić, a Ty chcesz kupić). Zapytanie ofertowe do producenta barwników nic Cię nie kosztuje (prócz czasu, bo nie zawsze odpisują mailowo na drugi dzień, czasem minie kilka tygodni..albo wcale :/ ), a możesz zyskać po nawiązaniu współpracy z takim producentem.
    sergiuszf
    Poziom 10  
    BolzZ napisał:
    Dlaczego nie zarejestrowałeś procesu drukowania tak barwionym filamentem, jedynie jego wytwarzania? Podejrzewam, że w amatorskich zastosowaniach nie powinien sprawiać problemów, ale póki nie ma pewności, czy nadaje się do druku, to jest tylko barwiony pręt PET, a nie filament. ;)

Jak to- "Nie zarejestrowałem"?
    Poproszę pooglądać wideo do końca.

https://youtu.be/rDdODur2VJk

Właśnie druga połowa wideo — to drukowanie tym pokolorowanym filamentem.

Dodano po 6 [minuty]:

Tumiwisizm napisał:
    sergiuszf napisał:
    Bardzo dziękuje za cenne wskazówki. Postaram się to wypróbować. Tylko mi się wydaję, że te barwniki do PET nie idzie kupić na próbę, a można kupić tylko na tony, czyli w dużych ilościach.
    Producenci takich barwników nierzadko sprzedają lub nawet dają próbki (kilkadziesiąt gramów do nawet 1 kg) producentom przeróżnych rzeczy wymagających barwienia, w celu zweryfikowania czy i jak ten barwnik się sprawdzi w przetwórstwie tworzyw sztucznych (oni chcą sprzedać i zarobić, a Ty chcesz kupić). Zapytanie ofertowe do producenta barwników nic Cię nie kosztuje (prócz czasu, bo nie zawsze odpisują mailowo na drugi dzień, czasem minie kilka tygodni..albo wcale :/ ), a możesz zyskać po nawiązaniu współpracy z takim producentem.

Już szukałem i znalazłem. Tylko tak jak przypuszczałem można zakupić tylko duże ilości. W Polsce można kupić, ale minimalna ilość to jeden worek 25 kg.
    Znalazłem również w Chinach, ale tam najmniejsza ilość to 1 kg. I miesiąc czekania.
    Tumiwisizm
    Poziom 21  
    sergiuszf napisał:
    Znalazłem również w Chinach, ale tam najmniejsza ilość to 1 kg. I miesiąc czekania.
    To i tak nie źle. Jak zaczynałem swoją przygodę z wytłaczaniem to próbowałem barwić PP na najtańszym barwniku z Chin i na dostawę czekałem ok. 3-ch miesięcy. Jeśli się nie spieszysz to możesz zaczekać. Chyba, że masz inne plany - szybie wdrożenie. Przekonałem się też, że na barwnikach nie ma co oszczędzać, bo niektóre mają w sobie totalny syf i okropnie strzelają podczas rozgrzewania lub dają niejednorodny kolorystycznie wyrób. W połowie też zamiast właściwych substratów jest po prostu talk jako wypełniacz. jak za dużo talku w barwniku, to ciężej go rozgrzać i wymieszać z tworzywem - ujednorodnić. Ale na prawdę w Polsce nie ma firm, które dają lub sprzedają próbki? Co prawda firmę zamknąłem już jakiś czas temu -emerytura i przestało się opłacać (chiny robią więcej za mniej - ale jakość gorsza) i mogłem wypaść z obiegu, ale i tak trudno mi w to uwierzyć. Choć czasy mogły się zmienić.
    nanab
    Poziom 27  
    Tumiwisizm napisał:
    Producenci takich barwników nierzadko sprzedają lub nawet dają próbki (kilkadziesiąt gramów do nawet 1 kg) producentom przeróżnych rzeczy wymagających barwienia, w celu zweryfikowania czy i jak ten barwnik się sprawdzi w przetwórstwie tworzyw sztucznych (

Tylko najpierw trzeba być jakimś dużym producentem, bo raczej czlowiekowi z ulicy, który nigdy nie kupi od nich normalnej ilości nie dadzą gratis kilograma barwnika.
    Tumiwisizm
    Poziom 21  
    nanab napisał:
    Tylko najpierw trzeba być jakimś dużym producentem, bo raczej czlowiekowi z ulicy, który nigdy nie kupi od nich normalnej ilości nie dadzą gratis kilograma barwnika.
    I tu się mylisz kolego. Jak jeszcze kilka długich lat temu miałem firmę przetwarzającą tworzywa sztuczne, to z dostaniem od kilku deko do 1kg barwnika za free do przetestowania nie było problemu. Dziś mogło się to zmienić, jak wcześniej pisałem. Aczkolwiek, kto sprawdzi czy i jak dużą masz firmę. Piszesz maila lub nawet osobiście jedziesz do producenta barwników, mówisz że jesteś zainteresowany kupnem i być może dłuższą współpracą, ale chciałbyś najpierw sprawdzić jak kolor wychodzi żeby dobrać proporcje (na np. wytłaczarce i ile musiał byś dodać, w celu osiągnięcia pożądanego efektu). Mogą sprzedać lub dać za free, zależy od nich (jak mały producent barwnika, to zwykle sprzedają, jak duży to dostawałem za darmo, nawet niebieski, który jest (był) najdroższy).
    sergiuszf
    Poziom 10  
    Chciałbym jeszcze podzielić się informacją, że do cięcia butelek plastikowych wcale nie są potrzebne jakieś tam wymyślne przyrządy. Można do cięcia butelek wykorzystywać bardzo proste przyrządy, które można zrobić dosłownie w 5 minut z materiałów podręcznych. Oto moje wideo właśnie na ten temat. Za jednym razem pokazano jak można wyprostować powierzchnię butelek o bardzo skomplikowanym kształcie.
    https://youtu.be/lhpoWqtv2wU

Dodano po 6 [minuty]:

I jeszcze jedno wideo. Drukowanie dużego koła zębatego dla następnej wersji maszynki do robienia filamentu. Nowa wersja maszynki będzie wyposażona w dodatkowe reduktor napędu bębna nawijającego, z celem zwiększenia siły wyciągania pręta filamentu do 20 kg, a jednocześnie można będzie zamienić silnik krokowy na mniejszy i tańszy typu NEMA17.
    Oczywiście, że zębatka drukowana filamentem z tych samych niebieskich butelek 6 litrowych od wody.
    Oto wideo:
    https://youtu.be/5qH_koqzSDU
    nanab
    Poziom 27  
    Tumiwisizm napisał:
    Jak jeszcze kilka długich lat temu miałem firmę przetwarzającą tworzywa sztuczne, to z dostaniem od kilku deko do 1kg barwnika za free do przetestowania nie było problemu.

Maiłeś firmę w branży, przeciętny hobbysta raczej nie ma. Podejrzewam że pierwsze pytanie by było "z jakiej jest pan firmy" i co wtedy, kłamać, wymyślać?
    Janusz_kk
    Poziom 20  
    sergiuszf napisał:
    Zgadzam się ze wszystkim, co napisaliście. Nic nie nawiązuje. Po prostu podzieliłem się głupim pomysłem.
    Ale wiem, że Ziemia nie jest płaska.

Teraz obejrzałem Twój film jak drukujesz koło zębate i tniesz butelki, widzę że starszy gość jesteś podobnie jak ja i za bardzo przejmujesz się opiniami z tutejszego forum, rób swoje a "lożą szyderców" się nie przejmuj, zawsze się znajdą chętni do krytykowania i z tym trzeba się liczyć. Kóło wyszło Ci fajne, nawet nie spodziewałem sie tak dobrego efektu, no i klej w sztyfcie aby łatwiej odkleić wydruk jest też fajnym pomysłem.
    Tumiwisizm
    Poziom 21  
    Długie życie za mną i może jeszcze trochę przed. Różne rzeczy człowiek robił na raz. Przetwórstwo minęło i wkręciłem się ponownie na politechnikę.
    nanab napisał:
    Podejrzewam że pierwsze pytanie by było "z jakiej jest pan firmy" i co wtedy
    Co do tego to mówiłem, że prowadzę własną działalność gospodarczą o takim , a takim charakterze i wszystko. Jak dopytywali to wystarczyło rzucić jakimś skrótem myślowym z branży i pytania milkły. Zwykle ci co zajmują się np. produkcją barwników nie interesują się tym do czego i jak klienci wykorzystują ich wyroby. Tyle :). Tak jak kiedyś mechanik samochodowy nie zajmował się naprawą komputerów, czy tokarz szyciem garniturów.
    sergiuszf
    Poziom 10  
    Jeszcze chciałbym dodać, że napisał do mnie jeden kolega z Rosji, który jak okazało się, również produkuje w dokładnie taki sam sposób domowy filament na takiej samej maszynce. Przysłał do mnie zdjęcia przykładu swoich wyrobów z własnego filamentu. Pozwolił mnie na pokazanie tych swoich wyrobów z druku 3D. Bardzo mi się spodobało.
    Umieszczam te zdjęcia z pozwolenia ich właściciela.
    Maszynka do domowej produkcji filamentu do druku 3D z butelek PET Maszynka do domowej produkcji filamentu do druku 3D z butelek PET
    Teraz wymieniamy się zdobytym doświadczeniem. Powiedział mi, że już wypracował kilka kilogramów własnego filamentu, ponieważ tak jak i ja, zużywa sporo napojów i wody, tak że butelek nie brakuje.
    Swoją maszynkę zrobił sam na wzorzec z tego wideo:
    https://youtu.be/7r7BEd0u8Aw
    Na minucie 8:40 pokazuje jak z tego filamentu domowej produkcji wydrukował łańcuch z 4 ogniw za jeden raz.
    Tak, że jeszcze raz udowadniam wszystkim przeciwnikom domowej produkcji filamentu z zużytych butelek, że jednak można robić własny filament i nadaje się on do druku 3D.
    A to, co piszecie, że nie warto w to się bawić, że to tylko marnowanie czasu, to już to sprawa każdego osobno. Jak człowiek ma chęć coś zrobić swoimi rękami i zobaczyć efekt swojej pracy, to jest jego sprawa osobista i nikt nie powinien mu tego zabraniać.
    sergiuszf
    Poziom 10  
    Jeszcze chciałbym podzielić się jeszcze jedną nowością. Opracowałem bardzo prosty przyrząd do cięcia butelek na paski drukowany na drukarce 3D. Nagrałem z tego filmik wideo:
    https://youtu.be/m68zC3r8BTo
    Jeżeli koś zainteresuje się to mogę podrzucić plik STL tego przyrządu.
    Tumiwisizm
    Poziom 21  
    Odnośnie przyrządu pokazanego na filmie z postu 103, to rzeczywiście bardzo praktyczna maszynka, szybko się tym tnie, dość wygodna praca..tylko, że przygotowanie do wycięcia paska trwa dość długo i wymaga pewnych umiejętności i wiedzy gdzie i jak zacząć. Ogólnie narzędzie na plus!
    pgoral
    Poziom 25  
    sergiuszf napisał:
    Jeszcze chciałbym podzielić się jeszcze jedną nowością. Opracowałem bardzo prosty przyrząd do cięcia butelek na paski drukowany na drukarce 3D. Nagrałem z tego filmik wideo:
    https://youtu.be/m68zC3r8BTo

Obejrzałem. A gdyby zacząć od strony korka cięcie to nie byłoby mniej przygotowań?
    sergiuszf
    Poziom 10  
    pgoral napisał:
    Obejrzałem. A gdyby zacząć od strony korka cięcie to nie byłoby mniej przygotowań?

Można ominąć wszystko i zacząć od razu od cięcia na paski przyrządem, tylko jednak na początek odciąć denko.
    A ja robie na początku cienki ogonek około 50-60 cm, po prostu mi tak trzeba.
    Chrusta
    Poziom 22  
    Ogólnie super :D. Nie korzystam (jeszcze) z drukarki 3D, ale na takie coś bym chyba nie wpadł.
    Zastanawia mnie tylko jedna sprawa, której tu jeszcze chyba nikt nie poruszył. Czy pasek po przejściu przez dyszę stapia się dokładnie w jednolity wałek? Czy raczej jest to coś na kształt rurki?

Wg. mnie idealnie by było, gdyby można było produkować filament z różnych butelek (różne grubości ścianki, itp) bez jakiegoś nadzwyczajnego wkładu pracy.
    Bo np. prędkość obrotu rolki z filamentem można przecież rozwiązać dość prosto - dwa wałki, jeden z enkoderem, trochę programowania i już można ustawiać prędkość wyciągania niezależnie od ilości nawiniętego filamentu na rolce. A takie ręczne kombinowanie przy każdym przeciąganiu wprowadza wg. mnie duże błędy.

I właśnie pozostaje jeszcze kwestia podawanego surowca - grubość, szerokość. Jeśli to by się udało jakoś, hmm, "ujednolicić"? Przecież ogrzewanie napompowanej butelki nad płomieniem nie gwarantuje równej grubości po całym obwodzie i przez całą wysokość butelki. No i jeśli by chcieć zgrzewać odcinki z różnych butelek, to tym bardziej by trzeba pomyśleć jak zaradzić tym różnicom.

Lubię optymalizować nudne czynności kiedy tylko mogę. Ten projekt ma potencjał - tylko właśnie jeszcze wg mnie brakuje tu uniwersalności i optymalizacji. ;)
    sergiuszf
    Poziom 10  
    Chrusta napisał:
    Czy pasek po przejściu przez dyszę stapia się dokładnie w jednolity wałek? Czy raczej jest to coś na kształt rurki?
    Chrusta napisał:
    Czy pasek po przejściu przez dyszę stapia się dokładnie w jednolity wałek? Czy raczej jest to coś na kształt rurki?

Pasek nie stapia się. Faktycznie to jest rurka, ale średnica otworu jest bardzo mała, około 0,1 mm, czyli mniej niż 1% od całego przekroju.
    Już przez wiele dokonanych wydruków stwierdzono, że to nie ma znaczenia. Ponieważ w ekstruderze drukarki i tak ten otwór przy topieniu się znika.
    Również niema aż takiego dużego znaczenia grubość pasków. Opracowałem tabele, na jakie szerokości pasków trzeba ciąć butelki w zależności od grubości ścianki.
    Jak już mówiłem pasek nie stapia się, tylko robi się miękki i ściąga się w dość gruby pasek, jak również i skurcze się na długości, czyli robi się krótszy a grubszy.
    Działanie tego wyciągania prętu bardzo podobne jak przeciągają drut metalowy przez coraz mniejsze dyszy i drut przy tym staje się mniejszej średnicy a dłuższy. Efekt dokładnie ten sam. I tutaj już nie ma mowy o tym, że średnica pręta może wahać się w jakimś zakresie. Pręt wychodzi dokładnie o takiej średnicy, jaką średnicę ma dysza wyjściowa.
    Na załączonym rysunku schematycznie pokazano jak odbywa się proces wyciągania pręta.
    Maszynka do domowej produkcji filamentu do druku 3D z butelek PET
    Na schemacie pokazano jak pasek wchodzi do stożka ekstrudera, jak skurcze się i na szerokości i na długości. Temperatura zwiększa się, masa zapełnia całą przestrzeń przed duszą. I przy wyciąganiu przechodzi przez dyszę. Jest przeciągana z dużą siłą tak, że wychodzi idealnie okrągła i tej samej średnicy co i dysza. Siła uciągu zależy jaka ilość masy (zaznaczona na czerwono) znajduje się przed dyszą.
    Czyli następuje jakby automatyczna regulacja wyciąganego prętu — mniejsza ilość podawanego paska - mniejsza siła uciągu i na odwrót.

Dodano po 4 [minuty]:

I jeszcze dodam bardzo ważny moment. Rozgrzany do temperatury 212 - 217 stopni materiał nie topi się i wskutek tego nie przykleja się do ścianek ani stożka, ani dyszy, a po prostu ślizga się po powierzchni. I dlatego pręt wychodzi bardzo gładki błyszczący.
    Chrusta
    Poziom 22  
    Ok, fakt przeciągania/tworzenia się rurki jest dla mnie zrozumiały, ale: w takim razie, żeby otrzymać identyczny przekrój filamentu w dowolnym jego punkcie, należałoby zapewnić idealnie taki sam pasek na całej długości, oraz ciągle nadzorować siłę wyciągania, by się nie zmieniała. W przypadku gdy butelka jest równa na całej wysokości to powiedzmy że pasek można wyciąć równy. Gorzej im bliżej denka i korka - tu już grubość się nieco zmienia. Tak samo przy wyrównywaniu butelki "na oko" - pompując i ogrzewając. Moim zdaniem ta grubość już nieco się zmienia, wzdłuż całej długości wyciętego paska.
    No i finalnie, jeśli w drukarce w ekstruderze filament jest podawany z taką samą prędkością, to jeśli przekrój filamentu się zmienia to także ilość podawanego materiału. :)
    Nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale z powyższych powodów produkcja dużych ilości dobrego filamentu w sensownym (szybkim) czasie wydaje mi się trochę kłopotliwa.

Oczywiście widziałem wyżej, że wydruki wychodzą całkiem przyzwoicie. Jednak cały czas myślę, czy to na pewno jest szczyt możliwości takiego "odzyskanego" filamentu :).

Pozdrawiam.
    dariuse
    Poziom 12  
    Chrusta napisał:
    Tak samo przy wyrównywaniu butelki "na oko" - pompując i ogrzewając.

(Pytałem wczesniej, ale wpis się nie p[ojawił.)

Czym i jak ogrzewać i pompować butelkę PET ?

Mogą być też linki i zdjęcia czy video
    sergiuszf
    Poziom 10  
    dariuse napisał:
    Czym i jak ogrzewać i pompować butelkę PET ?
    Mogą być też linki i zdjęcia czy video

Publikowałem na ten temat wideo:
    https://youtu.be/lhpoWqtv2wU

Dodano po 24 [minuty]:

Chrusta napisał:
    ale: w takim razie, żeby otrzymać identyczny przekrój filamentu w dowolnym jego punkcie, należałoby zapewnić idealnie taki sam pasek na całej długości, oraz ciągle nadzorować siłę wyciągania, by się nie zmieniała.

Już pisałem i tłumaczyłem to na załączonym schemacie, że średnica wyciąganego pręta jest jednakowa w zakresie zmiany pewnych przekrojów taśmy około 30% może być rozbieżność w szerokości (przekroju) taśmy natomiast pręt wychodzi idealnie okrągły i dokładnej średnicy dyszy, czyli w moim przypadku 1,70 mm.
    Tylko jest tak że im szersza taśma, tym większa siła wyciągania ( ustawia się automatycznie, właśnie w zależności od szerokości taśm).
    Jeżeli pręt wyciąga się lekko, to znaczy, że szerokość taśmy jest niedostateczna i wtedy faktycznie filament jest nie całkiem wypełniony.
    Już praktycznie z doświadczenia ustalono, że jak siła wyciągu przekroczy 5 kg, tak pręt już jest idealnie okrągły i pełny. Z dalszym wzrostem szerokości taśmy, odpowiednio rośnie siła ciągu i to właśnie te 30%, na które może być rozbieżność szerokości a pręt filamentu wychodzi identyczny pełny.
    I tylko jak siła uciągu przekracza około 15 kg następuje rozerwanie pręta filamentu około samej dyszy. Czyli przy przekroczeniu pewnej szerokości siła ciągu już taka, że pręt nie wytrzymuje i rozrywa się.
    W następnym poście postaram się to ilustrować rysunkami.
    sergiuszf
    Poziom 10  
    Na filmowałem jeszcze wydrukowanie figurki żabki z filamentu zrobionego z przezroczystych butelek od napojów. Przed tym, jak wyciągać filament taśma była pofarbowana permanentnym atramentem niebieskiego koloru. Tak że filament był produkowany niebieskiego koloru. Oto wideo:
    https://youtu.be/a2LbFfWZKuM