Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MUX8, DAB+, Radio FM Czy odbiór na tej antenie jest możliwy?

05 Kwi 2019 22:03 408 12
  • Poziom 4  
    Antena, która tak naprawdę nigdy nie była używana, niemniej jednak była / jest na balkonie zamocowana.

Teraz chciałbym zamontować ja na dachu. Teraz mam pytania:

1. Czy odbiór Mux8 (Skrzyczne) jest możliwy (lokalizacja Bielsko Biala dzielnicaHałcnów)?
    2. Czy DAB+ jest możliwy?
    3. Czy Radio FM jest możliwe?
    4. Jaki rozdzielnik byłby potrzebny do rozdzielenia sygnalu na dwa TV?
    5. Czy też inną antenę trzeba by było kupic? Jeśli tak to jaką?
    PS Ja na te tematy nie mam żadnej wiedzy.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Ad. 1 na innej antenie dla kanału 7 i polaryzacja pionowa
    Ad. 2 antena podobna do tej z p.1
    Ad. 3 na tej antenie tak samo jak na kawałku przypadkowego druta - coś tam będzie
    lub antena pod pasmo UKF FM
    Ad. 4 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3503473.html
    Ad. 5 już widać że trzeba coś dokupić i instalacja przyjmie podobna postać jak w tym przykładzie:
    https://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_t...ziemnej_w_domku_jednorodzinnym_eschemat01.htm
  • Poziom 4  
    Ad 1, 2, 3.. 5 A jaką nową, byś proszę polecił?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    piotr1777 napisał:
    Bielsko Biala dzielnica Hałcnów
    piotr1777 napisał:
    Czy DAB+ jest możliwy?

Ta część B-B ma także pokrycie sygnałem z Mysłowic. Mux-8 oraz DAB+ Polskiego Radia nadawane są w polaryzacji poziomej. Ze Skrzycznego mux-8 nadaje w polaryzacji pionowej, ale mux-a PR tam nie ma. Natomiast z Szyndzielni nadaje MUX Radia Bielsko (pol. V)
  • Poziom 4  
    _kli_ napisał:
    piotr1777 napisał:
    Bielsko Biala dzielnica Hałcnów
    piotr1777 napisał:
    Czy DAB+ jest możliwy?

Ta część B-B ma także pokrycie sygnałem z Mysłowic. Mux-8 oraz DAB+ Polskiego Radia nadawane są w polaryzacji poziomej. Ze Skrzycznego mux-8 nadaje w polaryzacji pionowej, ale mux-a PR tam nie ma. Natomiast z Szyndzielni nadaje MUX Radia Bielsko (pol. V)
    To znaczy, jakie rozwiazanie byloby najlepsze? Bo ja tak naprawde nie rozumiem tego wszystkiego tak zupelnie do konca...

Jak najlepiej to zrobić?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Antenę UHF już masz. Pozostaje zakup anten VHF i FM. Wszystkie anteny należy połączyć zwrotnicą, np. taką.
    Poniżej przykładowa instalacja na 4 odbiorniki. U Ciebie wystarczy rozgałęźnik na 2 odbiorniki.
    W zależności od osiągniętych parametrów mux-8 lub chęci odbioru DAB+ z Szyndzielni lub Mysłowic, antenę VHF ustawiasz na jeden lub drugi nadajnik w odpowiedniej polaryzacji.
    piotr1777 napisał:
    Antena, która tak naprawdę nigdy nie była używana, niemniej jednak była / jest na balkonie zamocowana.

Na początek podłącz tą antenę do odbiornika i sprawdź co ona teraz jest w stanie odebrać. Odbiornik skanuj ręcznie na k.41, 48, 58. Możesz także sprawdzić sygnał na k.7.
    piotr1777 napisał:
    tak naprawde nie rozumiem tego wszystkiego tak zupelnie do konca...

Jeżeli nie czujesz się na siłach, poproś o pomoc doświadczonego instalatora.
  • Poziom 4  
    _kli_ napisał:
    Na początek podłącz tą antenę do odbiornika i sprawdź co ona teraz jest w stanie odebrać. Odbiornik skanuj ręcznie na k.41, 48, 58. Możesz także sprawdzić sygnał na k.7.

Teraz zaczynam to rozumiec.

Wczoraj padał tutaj deszcz nieustannie, tak wiec podaje parametry wczorajsze i dzisiejsze (dzisiaj jest słońce i brak chmur).

Wczoraj (deszcz):
    Kanał 41 / Znaleziono 7 programów / Jakość 100%
    Kanał 48 / 0 programow / Jakosc 0%
    Kanal 58 / raz znalazł 8, raz 4, raz 6 programow / Jakosc 0%
    Kanal 7 / 0 programow / Jakosc 0%

Automatyczny scan znaleziono:
    Cyfrowe 49
    TV 36
    Radio 10
    Dane 3
    Analogowe 0

Dzisiaj (slonce):
    Kanał 41 / Znaleziono 7 programów / Jakość 100%
    Kanał 48 / 0 programów / Jakość 0%
    Kanał 58 / 8 programów / Jakość raz 37, raz 44, raz 100%
    Kanał 7 / 15 programów / Jakość od 27 do 100%

Cyfrowe 82
    TV 61
    Radio 18
    Dane 3
    Analogowe 0

I co teraz dalej powinienem zrobić?
    Edit
    Teraz antenę ta na balkonie przestawiłem tak, że udało mi się uzyskać teraz:
    k.41 / 7 programów / Jakość 100%
    k.48 / 0 programów / Jakość 0%, tutaj nie rozumiem, dlaczego nic nie mam?
    k.58 / 8 programów / Jakość 100%
    k. 7 / 15 programów / Jakość 100%

Czy są to wszystkie TV programy ze Skrzycznego? Znaczy Mux1 + Mux2 + Mux3 + Mux8 ?
    Dziwi mnie to, ze na k.48 nic nie odbieram?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    _kli_ napisał:
    skanuj ręcznie na k.41, 48, 58
    piotr1777 napisał:
    k.48 / 0 programów / Jakość 0%, tutaj nie rozumiem, dlaczego nic nie mam?

Bardzo przepraszam - mój błąd. Mux-1 ze Skrzycznego nadaje na k.55, a nie 48. A kanał 55 zapewne został zeskanowany "na automacie".
    http://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/7
    piotr1777 napisał:
    Czy są to wszystkie TV programy ze Skrzycznego? Znaczy Mux1 + Mux2 + Mux3 + Mux8 ?

Powinieneś odbierać 29 polskich programów tv (8+8+7+6). W mux-8 na k.7 jest 15 programów, ale tylko 6 telewizyjnych. Reszta to m.in. plansze promo TVP 4/6, "puste" kanały testowe (test 3-7) i kanały interaktywne (Legia Warszawa, EmiTV). Do odbioru tych ostatnich potrzebny jest telewizor z HbbTV.
    Jest szansa, że do anteny dolatuje krakowska wersja mux-3 (k.34) z Kosztowych lub z Góry Żar k/ Międzybrodzia.
    piotr1777 napisał:
    Cyfrowe 82
    TV 61
    Radio 18
    Dane 3

Nie skanuj odbiornika automatycznie, bo mogą Ci się zaprogramować duble, czyli takie same programy jak te nadawane ze Skrzycznego, tylko na innych kanałach i dolatujące do anteny z innych nadajników, których sygnał może mieć gorsze parametry.
    Poza programami polskimi zapewne jest szansa na odbiór czegoś zza południowej granicy.
  • Poziom 4  
    _kli_ napisał:
    Poza programami polskimi zapewne jest szansa na odbiór czegoś zza południowej granicy.

A na jakich kanalach ich szukac?

Antena ta znajduje się jak wcześniej na balkonie na 1 piętrze. Na kablu antenowym około 5 m długości wszystkie TV kanały pokazują jakość 100%.
    Teraz dołożyłem do tego 5m kabla dodatkowe około 10m, aby odbierać TV na parterze. Przez to zniknęło mi kilka programów (Mux2 k.58).
    A jakość k.58 spadła ze 100% na 0%.

Kanał 58 na 5 m miał jakość 100% na pietrze.
    Kanał 58 na 5 m + 10 m =15m jakość 0% na parterze. Brak Mux2 programów.

Jaki może być powód? Gorsza jakość tego 10m kabla, złączki, za długi w sumie kabel?
  • Poziom 30  
    piotr1777 napisał:
    Teraz dołożyłem do tego 5m kabla dodatkowe około 10m, aby odbierać TV na parterze.

Narysuj jak teraz wygląda instalacja ("dołożyłem" to nie jest w pełni jednoznaczne).
  • Poziom 43  
    W tym co podajesz nie widzę siły sygnału. Sama jakość to zbyt mało informacji. Może być np. siła 30% a jakość 100% a po rozdzieleniu nie ma nic.
    Kanały dla ciebie to 55,58,41 i 7
  • Poziom 10  
    Mam nadzieje, że do łączenia kabli użyłeś beczki typu https://dvbsklep.pl/pl/p/Lacznik-wtykow-F-beczka/55 oraz dobrze wykonałeś wtyczki F.

Sygnał powinien spaść minimalnie (ale na takiej długości kabla prawie wcale - wiem bo tak robiłem). Jesli sygnał 0, to albo źle końcówki zrobione, albo uszkodzony kabel.