Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lutowanie szczotek rozrusznika Magneti Marelli

ddamianekk18 06 Apr 2019 01:29 2544 5
    ddamianekk18
    Level 11  
    Witam, rozrusznik Magneti Marelli (Silnik 1.4 12V Fiat).
    Skończyły się szczotki i mam zamiar obciąć stare szczotki przy końcu tak aby została z nich plecionka która jest fabrycznie zgrzana z przewodami stojana oraz obudową szczotko trzymacza, zlutowanie nowej plecionki szczotek ze starą.
    Spoiwo które posiadam to 50/50 Pb/Sn, kwas solny 35-38%, sprzęt do tego to kolba lub palnik.
    Mam pytanie czy takie połączanie wytrzyma ? Ewentualnie myślałem jeszcze aby na łączeniu dać miedzianą rurkę i zaklepać.
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    Jak już to tz kwas przegotowany - chlorek cynku , roztwórz cynk w HCL . Al e to za agresywny topnik , musisz go wypłukać w gorącej wodzie . Uwzględnij że w miejscu łączenia ( 1?cm ) będzie lut a więc całość linki bardzo się usztywni . A prądowo wytrzyma jak dobrze oczyścisz , odtłuścisz linkę . Włożyć linka w linkę a łatwiej jak piszesz w rurkę zaklepać i zalutować.
    kkknc
    Level 43  
    Kupujesz szczotki do mocowania. Wiercisz otwory i mocujesz. Też kiedyś lutowałem, wada to sztywność. Jak wyżej kolega pisał. Łączysz bez rurki, nie ma tam miejsca na nią.
    ociz
    Moderator of Cars
    ddamianekk18 wrote:
    czy takie połączanie wytrzyma

Nie, pokręcisz kiedyś dłużej z jakiegoś powodu i tak się to nagrzeje że cyna puści.
    mczapski
    Level 39  
    Właściwie sedno już napisano. Też miałem nienajlepsze doświadczenia z lutowaniem. Jeśli zlutujesz delikatnie to połączenie niepewne i nie wiadomo na jak długo. Jeśli podgrzejesz lepiej/dłużej to polutujesz linkę na kilku milimetrach (jeśli nie więcej) i pęknie podczas użytkowania. Zastosowanie wkrętów wymaga miejsca i odpowiedniego materiału na gwint. Czyli niestety radziłbym szukanie zgrzewarki.
    ddamianekk18
    Level 11  
    Odpuszczę to sobie, faktycznie miejsca brak, linka zrobi się twarda i będzie więcej roboty niż to warte.
    Oddałem do zgrzewania, 50zł to nie majątek a zaoszczędzę sporo czasu i roboty która może zdać się na nic bo się to odlutuje albo coś.
    Dzięki za odpowiedzi Pozdrawiam.