Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers

06 Apr 2019 09:15 348 4
 • Level 12  
  Witam wszystkich.

  Otóż mam problem z radioodtwarzaczem kasetowym Delco, jest to kaseciak z Cadillaca Eldorado 1984 (sam wkład kasetowy jest produkcji blaupunkta)
  Problem objawia się tak, iż po włożeniu kasety odtwarzacz samoczynnie przerzuca autorewersem kilka razy strony po czym wyrzuca kasetę.

  Rozłożyłem ten odtwarzacz, wymieniłem paski bo jeden był dość luźny, ale po wymianie problem zrobił się jeszcze większy (przed wymianą po przewinięciu kasety z 2 minuty muzyka grała) teraz autorewers odpala cały czas.
  Wszystkie koła zębate i pasowe pracują normalnie, nic nie ślizga, przynajmniej patrząc na pracę tego bez obudowy tak wywnioskowałem.

  Jedyne co mi się jeszcze rzuciło w oczy to wytarte "blaszki" na zębatce od jakiegoś czujnika (transoptor?), czy można to jakoś zregenerować?
  Czy jest gdzieś w tym sprzęcie jakaś regulacja czułości obciążenia krańcowego tego nie wiem bo instrukcji serwisowej nie mam.
  Jedyne co znalazłem z SM:
  https://www.analogalley.com/osccart/product_info.php?manufacturers_id=33&products_id=1476

  Dołączam zdjęcia elementu odpowiadającego za odtwarzanie kasety wraz z tym wytartym kółkiem zębatym.
  Liczę na waszą pomoc lub jakiekolwiek sugestie, chciałbym to przywrócić do sprawności bo w Polsce to radio generalnie jest nie do dostania, w USA jest już problem ze sprawnym.
  GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers
 • TespolTespol
 • User under supervision
  Autorewers działa na końcu kasety żeby zacząć odtwarzać w druga stronę. Musi wiec reagować za zatrzymanie taśmy przez wzrost prądu silnika, bądź wzrost naciągu taśmy. Ten czujnik jak piszesz jeśli ślizga się po taśmie i lekko ja wygina kiedy kaseta się kończy taśma się napręża i powoduje zadziałania czujnika. To może być to.
 • TespolTespol
 • Level 12  
  Tutaj autorewers działa chyba na innej zasadzie, to białe koło po środku składa się z 2ch kół połączonych za pomocą jakiegoś sprzęgła magnetycznego, kiedy kaseta ma za duże obciążenie to dolne koło na na dłuższym pasku kręci się dalej a górne zaczyna zwalniać, jak zwalnia to czujnik który współpracuje z tym czarnym kołem z elementami odbijającymi chyba daje sygnał by przerzucić stronę.... tak wywnioskowałem patrząc na tą konstrukcje, ale może się mylę.
  W każdym razie czym odmalować te paski na czarnej zębatce by odzyskały swoje właściwości?
 • Level 12  
  Witam

  Doszedłem do punktu gdzie stwierdziłem uszkodzenie czujnika odbiciowego (w załączniku schemat, który znalazłem po długich poszukiwaniach)
  Czujnik to element którego dioda zasilana jest zasilaniem z UB53 (schemat) które daje 8,5V, przed diodą jest rezystor 2k - pomiar napięcia bez podłączonego czujnika daje 7,5v na multimetrze, to samo fototranzystor który idzie do nóżki nr 22 na scalaku, nie wiem co to za czujnik tam siedzi więc zakupiłem kilka które wymiarowo pasują:
  https://botland.com.pl/pl/czujniki-odbiciowe/...ir0711s.html?search_query=KTIR0711S&results=3 - ten jest najlepszy pod względem wymiarów bo pasuje idealnie, na upartego można wrzucić jeszcze:
  https://botland.com.pl/pl/czujniki-odbiciowe/52-czujnik-transoptor-odbiciowy-cny70.html
  Tyle, że nie bardzo to chce działać, jak przyłożę mocną latarkę to fototranzystor daje sygnał i kaseta idzie ale już montując to pod koło sygnałowe już nie działa. Wydaje mi się, że problem jest z zasilaniem diody i fototranzystora, jednak nie bardzo mam pojęcie jakie rezystory dobrać by to działało prawidłowo i by można było podmienić czujnik bez jego uszkodzenia. Czy jesteście w stanie mi podpowiedzieć jak to rozwiązać tak, by dioda ir miała odpowiednie napięcie i natężenie a fototranzystor sprawnie przekazywał sygnał do układu?

  Schematy:
  GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autorevers2.jpg Download (268.45 kB) GM Delco 1984 46EHCH1 - samoczynnie przerzuca autoreversschema.jpg Download (324.54 kB)

  Jeżeli to może pomóc to taki sam moduł kasety jest w Blaupunkt Monterey SQR 23
  Ew. jak można po porostu obejść ten czujnik by pominąć autorewers i automatyczny wyrzut kasety bez sygnału z niego?
 • Level 25  
  Zakładam, że przemyłeś okienka transoptora. Jako odbłyśniki naklej paseczki z folii aluminiowej. Jeśli to nie wystarczy, to równolegle do rezystora R1430 dołącz przez szeregowy rezystor 0.68k PR 4k7 i testuj podtrzymywanie zmniejszając jego oporność.
  Z tego co opisujesz, wina leży po stronie diody.