Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel magnetyczny ryzyko zwarcia

06 Kwi 2019 15:34 546 4
  • Poziom 11  
    Witam mam kable magnetyczne do ładowarek telefonow i zastanawiam się jak to jest z bezpieczeństwem jeśli chodzi o ryzyko zwarcia dwóch końcówek kabli albo z elementem metalowym .
    Piny / styki minimalnie wystają ponad obudowę kabla magnetycznego z racji tego że to magnes łapie się każdego metalowego elementu . Wczoraj po naładowaniu odpiołem tel od ładowarki i puściłem kabel aby zwisał ale "złapał się o kaloryfer" . Dzisiaj ładowałem na ogrodzie przy grillu i złapał się obudowy grilla kiedyś dziecko bawiło się i dwa kable mój i żony spięły się razem.
    Chyba to nie bardzo bezpieczne obawiam się żeby do jakiegoś zwarcia nie doszło i np. pożaru ?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 38  
    mpepe napisał:
    żeby do jakiegoś zwarcia nie doszło i np. pożaru

Myślę że producent ładowarek przewidzial ewentualnośc zwarcia kabelka wyjściowego , więc nic się nie powinno stać .
    Swoją drogą nie wiem dlaczego przyjęła sie nazwa kabel magnetyczny , a magnetyczna jest tylko wtyczka . :D
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 11  
    W sumie producenci niektórych zabawek dla dzieci też produkowali je z materiałów zagrażających zdrowiu dzieci a jednak sprzedawali je .

Dlatego nie do końca ufam producentom z Chin.
  • Poziom 9  
    W kablu magnetycznym jest umieszczony układ, który ma m. in. zapobiegać szkodom związanym ze zwarciem. Tak to wygląda na reklamie kupionych przeze mnie w wielkim chińskim sklepie kabli magnetycznych PZOZ:

Kabel magnetyczny ryzyko zwarcia

Nie sądzę, żeby taki układ był również we wtyczce, gdyż…
    Zachęcony zdjęciami, opisem oraz niewygórowaną ceną kupiłem trzy zestawy (kabel + wtyczka). Kable ładują bardzo dobrze, działa szybkie ładowanie (do 1,8 A przy 9 V widziane software’em w telefonie), mają bardzo porządny oplot, są dość elastyczne więc łatwo je zwinąć. Nie sprawdzałem transferu danych, ale wierzę, że może działać dobrze.
    Zwarcie biegunów w kablu powoduje zgaśnięcie diody umieszczonej w główce. Domyślam się, że elektroniczne zabezpieczenie odłącza zasilanie. Po usunięciu zwarcia dioda znów się zapala, po połączeniu z wtyczką działa ładowanie.

Inaczej jest niestety przy zwarciu biegunów we wtyczce (umieszczonej w telefonie). Do zwarcia dochodzi, gdy główka kabla nie trafi centralnie we wtyczkę. Wtedy obwódka magnetyczna główki kabla dotyka biegunów we wtyczce a to powoduje wyłączenie albo restart telefonu.

Kabel magnetyczny ryzyko zwarcia Kabel magnetyczny ryzyko zwarcia

Zdarzało się to średnio raz na pięć razy, na czym atrakcyjność takiego kabla magnetycznego mocno cierpiała. Ale co tam atrakcyjność.
    Producent/sprzedawca chciał, żebym przeprowadził testy i przesłał mu film. Testów nie dokończyłem, gdyż jeden z telefonów przestał się restartować. Włączyć też się już nie dał. Podejrzewam, że częste zwarcia uszkodziły układ zasilania telefonu.
    Film ku przestrodze:

Te kable sprawdzają się przy ładowaniu pancernych urządzeń (e-papieros, klawiatura bez kabla itp.). Do wrażliwej elektroniki nie odważę się ich już zastosować.
    Czy ktoś zna jakieś bezpiecznie kable magnetyczne niepowodujące zwarcia?

Przy okazji @brofran: w tym produkcie magnetyczna jest i wtyczka i kabel :)
  • Poziom 11  
    Ja w jednym tel uwaliłem układ ładowania po około 3 miesiącach w drugim jakoś przypadek ? Bo Padła bateria po 2 miesiącach. Kable w koszu. Przez 20 lat pierwszy raz w jakimś tel 8 miesięcznym skończyłem baterie i uwaliłem w rocznym układ ładowania