Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przygotowanie pod instalacje fotowoltaiczną

06 Kwi 2019 20:01 294 5
  • Poziom 4  
    Witam! Robię "remont" ogróda i w tym czasie chciałbym położyć kable do OZE które za miesiąc zostaną wykorzystane.
    Takie dane:
    16,7kW (w przyszłości rozbudowa do 20kW)
    falownik przy panelach
    około 100m do rozdzielni

Zastanawiam się jaki przekrój przewodu wybrać, zastanawiam się nad 16 i 25mm^2 lecz czy zmieści się to do licznika? Co wy byście wybrali i dlaczego?
    Pozdrawiam!
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 4  
    Ok dzięki, a wybór aluminium z względów ekonomicznych? i co z uziemieniem falowanika i paneli? A to gdzie się tym wepną? bo jak zmniejszą przekrój to "przejściówka" może się przecież grzać.

Dodano po 5 [godziny] 22 [minuty]:

Dodam jeszcze, że problem również występuje przy falowniku gdyż w instrukcji montażu jest napisane, że maks przekrój kabla to 16mm^2, jak to rozwiązać?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 4  
    plum1978 napisał:
    Zamontujesz rozdzielnię , gdzie spokojnie połączysz na zug-ach dwa przekroje. Przy panelach możesz zastosować słupek 26*40 na prefabrykowanym fundamencie ( jak chcesz wyższy to z kieszenią kablową ) . Tam połączysz panele z kablem zasilającym falownik. Można pokusić się o montaż rozłącznika w tej rozdzielni np. RBK-00 , zamiast zabezpieczeń w gabarycie 00 zastosujesz zwory 160A. Wtedy będziesz miał jak połączyć kable i będziesz miał rozłącznik z widoczną przerwą izolacyjną na zasilaniu. Co do uziemienia , przed układaniem kabla możesz położyć krążek bednarki 25*4 , pospawać ją z konstrukcją stalową pod panele i wyprowadzić " wąsa" do tej rozdzielni o której pisałem wyżej. Jeśli nie uzyskasz wymaganej Re uziomu z bednarki, zawsze możesz " dobić " uziomów prętowych i pospawać do bednarki.

Dzięki za wyjaśnienie, już powoli zaczyna mi się to wszystko układać. Pomysł z bendarką dobry, tylko czemu zamiast tego nie mogę dac 5 żyłowy przewód i po prostu z rozdzielni wziąć PE? Impedancja wtedy nie będzie się zgadzać jeśli jest taki długi przewód?
    Dodatkowo zastanawia mnie, czy jeśli prowadzę przewód dajmy 25mm^2 i na zugach połącze go z np 16-10mm^2 to nie zacznie się wtedy mocno grzać przewód?
  • Poziom 1