Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik nie reaguje na falownik

06 Kwi 2019 21:43 756 22
  • Poziom 4  
    Cześć

Tytył tematu bez sensu, ale już sam nie wiem o co chodzi. Otòż:

Mam silnik, elektrowrzeciono Emod vkf -63-2-140 tablicza w załączniku. Zakupiłem je ze swiadomością że jest spalone, oddałem do przewinięcia i okazało się że elektrycznie jest sprawny, gość odpalał go na falbanku chyba z jakiegoś dużego trafo (silnik jest na 220 Y). Zabrałem go spowrotem podłączyłem pod falownik twerd afc 200 2.2 kw jednofazowy. Bez zbednej parametryzacij puscilem i silnik kreci wolno prąd malutki wszystko ok tylko zmieniając częstotliwość na falowniku, silnik nie przyspiesza. Ten twerd ma tylko 200hz max. Podłączyłem go pod falownik siemens micromaster 420 3kw 3x380. Ustawiłem parametr napięcia znamionowego silnika na 220 i reszte parametròw. Puściłem i silnik kreci i staje, kręci i staje i tak wkołko. Tez nie reaguje na zmiane częstotliwości. Błędòw nie ma.Falownik jest nowy. Wrzeciono wygląda na sprawne, falowniki też. Czy spotkał się ktoś może z takim czymś?

Pozdrawiam

Ps. Myśle jeszcze nad kostką połączeniowa tj powinny być przeciwlegle piny niby zmostkowane jak dla mnie - jest w zalaczniku
  • Poziom 26  
    Reasumując, masz silnik 4 kW, pierwszy falownik ma 2.2 kW ("bez zbędnej parametryzacji"), drugi ma 3 kW ("Ustawiłem parametr napięcia znamionowego silnika na 220 i reszte parametròw", jakich?) i chciałbyś, żeby to działało? To mogłoby działać bez obciążenia, w ograniczonym zakresie obrotów i przy prawidłowej, a raczej specyficznej parametryzacji.
  • Poziom 4  
    Bez parametyzacij tzn na autotuningu. Jutro wrzuce go może jeszcze na falownik 15kw 3x380. Niestety nie mam falownika 4kw jednofazowego. Teoretycznie na wyjściu falownika 3x380 ustawionego na napięcie silnoka 220v powinienem mieć na wyjściu 3x220v zgadza się?

Dodano po 4 [minuty]:

Właśnie chodzi o to że falownik 3kw został ustawiony pod silnik, zostały wpisane wszystkie parametry z tabliczki, wiem że mam silnik 4kw a falowniki mniejsze, ale zauważ prosze że chce go właśnie puścić bez obciążenia, a falownik pobiera prąd bodajże 4A.

Dodano po 1 [minuty]:

Więc problem nieleży w zamałym falowniku.
  • Poziom 25  
    master7711 napisał:
    Niestety nie mam falownika 4kw jednofazowego
    Ale to jest silnik trójfazowy. O mocy 4KW, z uzwojeniami połączonymi w gwiazdę wewnątrz, o napięciu pracy 220V, częstotliwości 300Hz i prądzie 14,5A.
    Jak najbardziej, możesz użyć falownika z zasilaniem jednofazowym ale wyjście ma być trójfazowe.
    Tak samo falownik z zasilaniem trójfazowym i wyjściem trójfazowym.
    I nastawy minimum:
    U zaś: 220V
    I znam: 14,5A
    F max: 300Hz
    Jak tak zrobisz, daj znać co słychać.
    PS: falownik 2,2KW powinien dać rady na pusto nim kręcić.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 4  
    Andrzej42 napisał:
    master7711 napisał:
    Niestety nie mam falownika 4kw jednofazowego
    Ale to jest silnik trójfazowy. O mocy 4KW, z uzwojeniami połączonymi w gwiazdę wewnątrz, o napięciu pracy 220V, częstotliwości 300Hz i prądzie 14,5A.
    Jak najbardziej, możesz użyć falownika z zasilaniem jednofazowym ale wyjście ma być trójfazowe.
    I nastawy minimum:
    Jak tak zrobisz, daj znać co słychać.
    PS: falownik 2,2KW powinien dać rady na pusto nim kręcić.

Chodziło mi o to że falownik 4kw zasilany z jednej fazy na wyjściu ma 3x230. Normalnie kręci silnik tylko nie reaguje na zmiane częstotliwości.

Dodano po 4 [minuty]:

Art.B napisał:
    Ustaw sobie falownik jako skalarny, U od f liniowo. To wrzeciono współpracowało pewnie w oryginale z przetwornicą wirową. Daj fmin koło 5Hz, wystartuj i obserwuj prąd na falowniku.

Przy 5hz prad około 2,8A. Najbardziej mnie dziwi że niereaguje na zmiane częstotliwości tj nie przyspiesza i niezwalnia. Jakaś magia. Z tego co mòwił gość od przezwajania to jest normalny silnik pewnie asynchroniczny. Nawet jeżeli byłby synchroniczny to i tak regulacja U/F powinna nim sterować.

Dodano po 3 [minuty]:

Andrzej42 napisał:

I nastawy minimum:

Ustawiłem tak i właśnie tak działa jak na filmie czyli nijak.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 4  
    Autotuning był w falowniku twerd jednofazowym 2,2. Tam był wektor. Natomiast tak jak pisałeś na falowniku 3f ustawilem parametry silnika łącznie z napięciem i tryb skalarny. Start od 5Hz i prąd około 2,8A.
  • Poziom 25  
    Jeżeli falownik nie przyśpiesza, to najczęściej z powodu przekroczenia prądu. Może ustaw podgląd prądu zadawanego i zobacz co się dzieje podczas rozruchu. Jeżeli przy 5Hz prąd będzie większy niż ustawiony prąd max, to nie poda większej częstotliwości.
  • Poziom 4  
    Andrzej42 napisał:
    Jeżeli falownik nie przyśpiesza, to najczęściej z powodu przekroczenia prądu. Może ustaw podgląd prądu zadawanego i zobacz co się dzieje podczas rozruchu. Jeżeli przy 5Hz prąd będzie większy niż ustawiony prąd max, to nie poda większej częstotliwości.

Przy 5Hz jest jak pisałem ok 2,6A.
  • Poziom 25  
    master7711 napisał:
    falownik pobiera prąd bodajże 4A

Mierzyłeś prąd pobierany przez falownik, czy podałeś prąd podawany przez falownik na silnik z wyświetlacza?
  • Poziom 4  
    Z wyświetlacza falownika, przed falownikiem eska 10A.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 4  
    Spròbuje jeszcze we środe. Co prawda nie mam w domu silnika 4kw, ale pokombinuje bo ręce opadają.

Dodano po 4 [minuty]:

A powiedzcie chłopaki mi taką rzecz:

Czy z falownika 3x380 zasilić ten silnik 3x220 w trojkąt zmieniając tylko parametr napięcia silnika na 220? Czy wtedy uzsyskam na wyjściu te 3x220? Pytam bo jedyny falownik wiekszy od 4kw mam 15kw także dużo za duży. Prądy do 30A. Nie chce usmażyć erzeciona
  • Poziom 13  
    Cześć,
    Prawie na pewno. masz skonfigurowany falownik do pracy ze stałą prędkością obrotową albo z innym niż używasz wejściem zadawania prędkości. Skasuj wszystko do ustawień fabrycznych i ustaw od nowa. Prędkość obrotowa silnika zależy od częstotliwości wyjściowej. Szukaj przyczyny w ustawieniach falownika.
    Powodzenia
  • Poziom 4  
    andre65 napisał:
    Cześć,
    Prawie na pewno. masz skonfigurowany falownik do pracy ze stałą prędkością obrotową albo z innym niż używasz wejściem zadawania prędkości. Skasuj wszystko do ustawień fabrycznych i ustaw od nowa. Prędkość obrotowa silnika zależy od częstotliwości wyjściowej. Szukaj przyczyny w ustawieniach falownika.
    Powodzenia

Obydwa falowniki przywracane do ustawień fabrycznych
  • Spec od Falowników
    No to jak przywróciłeś ustawienia fabryczne, to teraz wpisz w jednofazowym Twerdzie częstotliwość bazową silnika 300Hz, a a tym zasilanym z 400V musisz wpisać 510Hz albo w inny sposób zbić napięcie końcowe. Częstotliwość docelowa zadana - w obu konfiguracjach 300Hz. W drugim przypadku napięcie wyjściowe będzie 230V@300Hz.
  • Poziom 4  
    bonanza napisał:
    No to jak przywróciłeś ustawienia fabryczne, to teraz wpisz w jednofazowym Twerdzie częstotliwość bazową silnika 300Hz, a a tym zasilanym z 400V musisz wpisać 510Hz albo w inny sposób zbić napięcie końcowe. Częstotliwość docelowa zadana - w obu konfiguracjach 300Hz. W drugim przypadku napięcie wyjściowe będzie 230V@300Hz.

Możesz przybliżyć mi dlaczego w falowniku 400v ustawić 510hz? Ciekawi mnie to. Co prawda zamòwiłem sobie od chińczykòw falownik 4kw 230, ale ciągle chętnie spròbuje z tym 400v
  • Poziom 43  
    Drobiażdżek :D . Silnik przystosowany do 16.500 rpm przy 300 Hz. Jaka jest impedancja uzwojeń dla niższych częstotliwości ? A silnik wygląda na synchroniczny. Taki też ruszy bez obciążenia. Te silniki wymagają specjalnych falowników...niestety. Jak mu wymusili 3 fazy z transformatora na moment(50 Hz), to się obracał, tylko czy prąd został zmierzony ? :D
    PS. Przy tych częstotliwościach nie stosuje sie raczej silników asynchronicznych ze względu na olbrzymie straty klasycznym wirniku klatkowym.
  • Poziom 4  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Drobiażdżek :D . Silnik przystosowany do 16.500 rpm przy 300 Hz. Jaka jest impedancja uzwojeń dla niższych częstotliwości ? A silnik wygląda na synchroniczny. Taki też ruszy bez obciążenia. Te silniki wymagają specjalnych falowników...niestety. Jak mu wymusili 3 fazy z transformatora na moment(50 Hz), to się obracał, tylko czy prąd został zmierzony ? :D
    PS. Przy tych częstotliwościach nie stosuje sie raczej silników asynchronicznych ze względu na olbrzymie straty klasycznym wirniku klatkowym.

Też myśle że jest synchroniczny, tylko czym opròcz poślizgu ròżni się od asynchronicznego? W sensie od strony sterowania? Podałem mu 220v i 300hz. Prąd był ok 14A. Na tabliczce znamionowy 14,5A.
  • Spec od Falowników
    Gdyby był synchroniczny, to obroty byłyby całkowitą wielokrotnością (18000).
    Jesteś pewny, że dałeś mu 230V 300Hz? Bo ja myślę, że falownik poległ w fazie rozruchu, gdy częstotliwość była mniejsza. W wektorze prawdopodobnie w ogóle częstotliwość nie będzie rosła w trakcie przeciążenia przy rozruchu. Tak będzie, jeśli f bazową pozostawiłeś domyślną - 50Hz.
  • Poziom 4  
    bonanza napisał:
    Gdyby był synchroniczny, to obroty byłyby całkowitą wielokrotnością (18000).
    Jesteś pewny, że dałeś mu 230V 300Hz? Bo ja myślę, że falownik poległ w fazie rozruchu, gdy częstotliwość była mniejsza. W wektorze prawdopodobnie w ogóle częstotliwość nie będzie rosła w trakcie przeciążenia przy rozruchu. Tak będzie, jeśli f bazową pozostawiłeś domyślną - 50Hz.

Wywalało błąd przy rozruchu, trzeba było ustawić długi rozbieg i wtedy chodzi cały czas. Szczerze powiedziawszy to puki co na tym twerdzie 2,2kw nie mam stu procentowej pewności co do częstotliwości. Raz że max prąd 9A, dwa że max częstotliwość 200hz (posty wyzej pomyłka nie 300 a 200). I co ciekawe przy 200 prędkość była 800obr (mam przyżąd do mierzenia). Powinna być 2/3 znamionowych. Co prawda przy 100hz spadła o połowe, ale jednak dziwne. Czekam na ten falownik 4kw z 230 i fmax 650Hz od zaprzyjaźnionych azjatòw. Mam nadzieje że będzie chodziło :)