Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika na przyczepie kempingowej i same niespodzianki

07 Apr 2019 08:01 1230 6
  • Level 9  
    Szanowni Koledzy,
    Trzy dni temu zakładałem koledze na przyczepie kempingowej (na dwóch) instalacje fotowoltaiczne. Kupił gotowe (używane) dwa zestawy, coś w rodzaju i jakości "demobil". Panele nieopisane (podejrzewam że 50W), regulator Solar PWM 6/12V 10A (https://allegro.pl/oferta/regulator-ladowania-solar-pwm-6-12v-10a-7904711787), i akumulator żelowy, dokładnie taki jak do samochodów elektrycznych dla dzieci jeżdżących po ogrodzie. Wszystko podpiąłem w następujący sposób; panel, rozłącznik panela od regulatora, regulator, akumulatorek żelowy i z niego w instalację 12V przyczepy. Po odpaleniu instalacji, regulator zapalił pierwszą diodę (charge) informując że ładuje, druga i trzecia również się zapaliły (nie migały) a więc wszystko ok. Z regulatora na akumulator wychodziło 13.34V. Na następny dzień kumpel dzwoni że coś się podziało. Przyjechałem i sprawdziłem - aku rozładowany, nie świeci się na regulatorze ładowanie, stan akumulatora świeci na czerwono (znaczy rozładowany). Nic poza regulatorem nie mogło go rozładowywać nic nie było włączone przez całą dobę. Podpiąłem świeżo naładowany akumulator i wszystko wróciło do normy (świeci ładowanie, aku na zielono, itd) a więc wszystko ok. Zastanawiam się czy jutro znów nie będzie rozładowany. Co jest grane? Czy te regulatory nie ładują żelowych akumulatorów (żelówka powinna być ładowana impulsowo)? A może z czymś popełniłem błąd? Nadmieniam że przyczepy nie mają żadnych innych akumulatorów poza tymi maleńkimi żelówkami. Czy ktoś ma jakąś koncepcję?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 39  
    Ja bym sprawdził czy i ewentualnie ile bierze prądu nieoświetlony panel (w nocy) z akumulatora, oraz ile pobiera prądu sam regulator. Ja mam panele połączone bezpośrednio pod akumulator (bez regulatora) i jak wieczorem zauważyłem, że nieoświetlony panele pobierają niewielki prąd z akumulatora to każdy panel podłączyłem poprzez diody separujące.
  • Level 9  
    Ja mam takie podejrzenie że może to regulator wcina prąd z akumulatora jako "haracz za swoje czuwanie". Nie wiem za bardzo gdzie szukać, mogę dać diody na drodze regulator - panel (jakie?). Pierwszy raz dłubałem takie "coś", gdzie jest to jakby nie było praca wyspowa a do tego na żadnym elemencie systemu nie mam żadnych danych, wartości... Po podłączeniu, ruszyło, zadziałało - więc pysk mi się ucieszył i temat zamknąłęm - a teraz taki numer.
  • Level 9  
    Ale takie diody (dwie) są w skrzynkach przyłączeniowych paneli fotowoltaicznych, więc gdzie miałbym montować kolejne? na przewodach dodatnim i ujemnym z paneli do regulatora - odpada, bo już są te dwie diody w torze. Więc co, za regulatorem a przed akumulatorem? A czy jest taka możliwość że ten regulatorek poprostu nie pracuje z aku żelowym? Ja swojego czasu miałęm tak z inwerterem z funkcją ups'a domu. Akumulatorów żelowych nie ładował tylko zjadał im prąd zasilając odbiorniki w czasie zaniku prądu z sieci. Jak zmieniłęm akumulatory z żelowych na agm'y problem zniknął. Kumpel jest w porządku i wypada mi mu pomóc, stąd takie zawracaie głowy.
  • Level 39  
    virus3 wrote:
    Ale takie diody (dwie) są w skrzynkach przyłączeniowych paneli fotowoltaicznych,

U mnie w puszce przyłączowej na panelu jest dioda oryginalnie wpięta między zacisk + i -, przypuszczam, że w kierunku zaporowym, bo nie sprawdzałem tego. Dodatkowo, o czym pisałem, wpiąłem diodę (też w puszce przyłączowej panela) miedzy + panela i + akumulatora.
    virus3 wrote:
    Więc co, za regulatorem a przed akumulatorem? A czy jest taka możliwość że ten regulatorek poprostu nie pracuje z aku żelowym?

To nie ma najmniejszego sensu, bo wtedy regulator nie będzie miał informacji jakie napięcie jest na akumulatorze. Nie przypuszczam, aby ten regulator rozróżniał typ akumulatora (czy żelowy).
    Tak jak wcześniej napisałem zmierzyć prąd jaki bierze ewentualnie panel nieoświetlony (w nocy, o zmroku). Dlaczego to podkreślam, w ja w dzień zakryłem panel i nie pobierał prądu, więc uznałem, że nie trzeba nic dodatkowo robić, ale po jakimś czasie sprawdziłem, jak z tym prądem jest faktycznie po zmroku i okazało się, że jednak nieoświetlony panel w nocy pobiera prąd z akumulatora i dlatego wstawiłem diodę separującą, o której pisałem.
    Sam regulator też pobiera jakiś prąd na swoje potrzeby, pytanie - jaki duży. Żeby to sprawdzić wystarczy odłączyć panel i sprawdzić jaki prąd idzie z aku do regulatora.
    Ja specjalnie przerabiałem układ kontroli napięcia akumulatora, żeby zmniejszyć prąd pobierany z akumulatora w sytuacji gdy panel nie daje prądu.
  • Level 9  
    Bardzo dziękuję za informacje, jutro będę działał i sprawdzał (najprawdopodobniej). Najbardziej prawdopodobne jest to że regulator wcina prąd w nocy. To co jest dla mnie dziwne to fakt że jak sprawdzałem to gdy aku był rozładowany to rano regulator go nie ładował (nie było prądu na wyjściu z regulatora na aku mimo że na wejściu do regulatora z paneli było 19V). Co do tego regulatora to sprawdziłem u Chińczyków (aliexpres) i okazało się że tych regulatorów jest z 10 typów, i cholera są dedykowane do różnych akumulatorów - z zewnątrz nie różnią się niczym. Lecz składając zamówienie należy określić z jakim typem aku ma to pracować. Teraz dopiero nic nie wiem i głupi jestem :)