Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sony STR GX 707ES - nie działa regulacja głośności poprzez pilota

CodeBoy 07 Apr 2019 10:30 1056 7
    CodeBoy
    Level 27  
    Witajcie.
    Kupiłem używany amplituner Sony STR GX 707ES i ogólnie udało mi się go w miarę ogarnąć, czyli poprawienie strojenia radia (dzięki waszej pomocy) .
    Kupiłem na znanym portalu zamiennik pilota RM-S103, wszystko wygląda że działa, ale nie działa regulacja głośności z pilota. Manualnie działa.
    I teraz pozostaje pytanie: pilot ? czy amplituner ? Jeśli Ampli to od czego zacząć sprawdzanie ?, akurat takiej usterki nigdy nie naprawiałem.
    CzlowiekBezNazwy
    Level 8  
    Witam też miałem kiedyś taką sytuację tylko że z kinem domowym Phillips, a próbowałeś nacisnąć mocnej przycisk głośności, bądź wymienić baterie uwierz mi są i takie sytuacje. Szczerze mówiąc to raczej nie będzie wina amplitunera na 90% podejrzewałbym że to jest wina pilota który może być niezgodny z tym amplitunerem. Może ten pilot jest programowalny ? Wtedy dałoby się to ogarnąć. Proponuję wziąć pilota i skierować w jego stronę a dokładniej w stronę diody pilota, aparat do zdjęć np. na telefonie (kamerka telefonu idealnie wychwytuje świecenie diody) i wtedy zobaczyć czy po naciśnięciu przycisku głośności pilot będzie świecił tą diodą. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
    CodeBoy
    Level 27  
    Baterie dobre, nowe , i inne rozkazy działają.
    Ok, uruchomiłem pilota harmony, wszystkie opcje działają prócz ciszej / głośniej, wiec coś jednak z regulacją we wzmacniaczu :(
    No to czekam na jakieś wskazówki, od doświadczonych kolegów.

Sony STR GX 707ES - nie działa regulacja głośności poprzez pilota Sony STR GX 707ES - nie działa regulacja głośności poprzez pilota
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Podłącz +5V do silnika napędzającego potencjometr wzmocnienia, co pozwoli Ci sprawdzić, czy sam silnik jest sprawny. Po uprzednim odłączeniu silnika od oryginalnego układu sterowania.
    Jeśli silnik będzie się obracał, do sprawdzenia jego układ sterowania. Driver silnika powinien dostawać jakiś sygnał z kontrolera sterującego pracą amplitunera, po naciśnięciu przycisku na pilocie.
    Sygnał jest, driver potencjalnie uszkodzony.
    Sygnału brak... Na razie o tym nie myślmy.
    Zacznij od sprawdzenia napięcia zasilania drivera silnika.

Sony STR GX 707ES - nie działa regulacja głośności poprzez pilota

Sygnałem sterującym driverem może być również zmiana stanu na jego wyjściu.
    Np.
    Potencjometr jest nieruchomy, na wejściu panuje napięcie +5V.
    Naciskasz przycisk Vol na pilocie, potencjometr się obraca, a na wejściu napięcie 0V.
    Lub odwrotnie. Potencjometr nieruchomy 0V, potencjometr się obraca +5V.
    CodeBoy
    Level 27  
    Dziękuje, sprawdzę to co piszesz, tylko oglądam filmik na yt i wydaje mi się że ten ampli ma podwójny silnik, lub jakiś sprzęg, bo jak się pilotem reguluje to zmienia się pozycja pokrętła z diodą.
    Wygląda że trzeba sprawdzić silnik na IC 202
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Co to jest "ampli"? Coś lepszego od amplitunera?

Po lewej silnik z zielonym "klockiem" to chyba przełącznik źródeł.
    Po prawej silnik ze srebrną "puszką" i długim trzpieniem, to chyba potencjometr regulacji wzmocnienia.

Wydaje mi się, że to obracające się pokrętło po prawej stronie

jest założone na koniec trzpienia, połączonego z potencjometrem od regulacji wzmocnienia.

Potwierdź proszę, że gdy naciskasz vol na pilocie, to pokrętło się nie obraca.
    CodeBoy
    Level 27  
    A ok, nie wpadłem na to że drugi silnik to przełącznik wejść, masz rację, tutaj jest to mechaniczne.
    Jak wciskam pilota to pokrętło się nie obraca, ale sprawdzę to co pisałeś powyżej, teraz mam jasność który silnik sprawdzić :)
    CodeBoy
    Level 27  
    Okazało się że ogólnie wszystko jest sprawne. Natomiast musiałem rozłożyć cały mechanizm z przekładnią ślimakową, coś było zacięte. Bo jak podawałem napięcie na cały moduł to nie obracało potencjometrem, po rozłożeniu przekładni, silnik ruszył, potem dokładałem po jednym elemencie i sprawdzałem czy dalej działa. Po skręceniu wszystko działa, przy zwiększaniu głośności pracuje cicho, przy ściszaniu słychać przekładnie, jest nasmarowana. Ale dźwięk nie jest uciążliwy, może jak popracuje to się ułoży.