Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Działanie Boafenga uv 5r.

07 Kwi 2019 16:07 453 18
  • Poziom 3  
    Witam. Kupiłem niedawno krótkofalówkę, a później antene rh 770 rozkładaną do 98cm. Normalnie jak jestem w domu, to odbiera mi korespondencję z 50km nawet jak antena jest złożona. Wytłumaczy mi ktoś jak to działa?
    Działanie Boafenga uv 5r.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Witam. Nie podałeś o jakie częstotliwości Ci chodzi. Jeżeli chodzi o krótkofalarstwo to zapewne odbierasz sygnał z przemiennika, przemienników.
    https://przemienniki.net/mapa
  • Poziom 3  
    Najbliższy przemiennik jest 50km ode mnie. Nasłuchuję służby. Tylko nie chcę podawać częstotliwości, bo niewiadomo kto czyta forum😀
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Służby też mają przemienniki,z takiej anteny i trzymany w ręku radiotelefon ,w terenie otwartym możesz słyszeć służby z odległości ok.50km,dyspozytor dysponuje radiotelefonem o mocy 25/50W,dlatego dobrze słyszysz
  • Poziom 3  
    Też wydawało mi się to dziwne, że z tak daleka odbiera mi sygnał, gdy jestem w pokoju. Oczywiście patrolu nie słychać. Ok, dzięki za odpowiedź
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cristiano92 napisał:
    Nasłuchuję służby. Tylko nie chcę podawać częstotliwości, bo niewiadomo kto czyta forum😀
    Samo nasłuchiwanie nie jest prawnie zabronione, chyba że uzyskane informacje zostaną użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Cristiano92 napisał:
    Normalnie jak jestem w domu, to odbiera mi korespondencję z 50km nawet jak antena jest złożona.

A na którym piętrze ?
  • Poziom 19  
    Ostrożnie z tak dużą anteną na baofengu - gniazdko sma jest zbyt delikatne mechanicznie. Tam można bezpiecznie podłączyć oryginalny giętki ogonek, ale nie metrowej długości pręt. Trzeba uważać, żeby nie wyłamać gniazda.

gumisie napisał:
    Samo nasłuchiwanie nie jest prawnie zabronione, chyba że uzyskane informacje zostaną użyte w celu popełnienia przestępstwa.
    Masz nieaktualne informacje. Tak było kiedyś. Proponuję zapoznanie się z obecnym, obowiązującym brzmieniem art. 267 par.3 KK.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    " ... otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,"
  • Poziom 3  
    maylo napisał:
    Cristiano92 napisał:
    Normalnie jak jestem w domu, to odbiera mi korespondencję z 50km nawet jak antena jest złożona.

A na którym piętrze ?

W domu jednorodzinnym

ElekTrick napisał:
    Ostrożnie z tak dużą anteną na baofengu - gniazdko sma jest zbyt delikatne mechanicznie. Tam można bezpiecznie podłączyć oryginalny giętki ogonek, ale nie metrowej długości pręt. Trzeba uważać, żeby nie wyłamać gniazda.

gumisie napisał:
    Masz nieaktualne informacje. Tak było kiedyś. Proponuję zapoznanie się z obecnym, obowiązującym brzmieniem art. 267 par.3 KK.

Czyli sam nasłuch już jest zabroniony?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Cristiano92 napisał:

W domu jednorodzinnym

to bez użycia stacji przemiennikowej nie ma opcji abyś usłyszał czytelne komunikaty z 50km.. Wszystko też zależy co jest "po drugiej stronie" i z jaką mocą nadaje i na jakiej wysokości jest antena ale UV5 to prosta zabawka z softwarowym odbiornikiem....
  • Poziom 3  
    ElekTrick napisał:
    Ostrożnie z tak dużą anteną na baofengu - gniazdko sma jest zbyt delikatne mechanicznie. Tam można bezpiecznie podłączyć oryginalny giętki ogonek, ale nie metrowej długości pręt. Trzeba uważać, żeby nie wyłamać gniazdka.

Wiem, uważam cały czas. Gdy ją rozciągam, stawiam tylko w jednym miejscu. A co fo tej giętej antenki, to ona nie odbierze sygnału z tak daleka. Myślę, żeby zamontować sobie teleskopową na dachu

maylo napisał:
    Cristiano92 napisał:

W domu jednorodzinnym

to bez użycia stacji przemiennikowej nie ma opcji abyś usłyszał czytelne komunikaty z 50km.. Wszystko też zależy co jest "po drugiej stronie" i z jaką mocą nadaje i na jakiej wysokości jest antena ale UV5 to prosta zabawka z softwarowym odbiornikiem....

A ja Ci mówie, że słyszę może nie zbyt wyraźnie korespodencje z miasta oddalonego o 50km.

A jeżeli chodzi o patrol to oni jaki mają maksymalny zasięg na swoich skanerach?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    1. Zwinięta antena nie ma prawa stroić - będzie działać podobnie jak ta fabryczna lub gorzej.

2. Służby które nasłuchujesz nie pracują na 144Mhz a ta antena stroi bardzo wąsko. Więc to co nasłuchujesz jest daleko po za jej pasmem.

End of topic.
  • Poziom 19  
    gumisie napisał:
    " ... otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,"
    To art. 267 paragraf 1. On nie jest niebezpieczny. Gorzej jest z paragrafem 3: "Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem". W dawniej wersji (na podstawie której większość ludzi twierdzi, że wolno słuchać) było sformułowanie "innym urządzeniem specjalnym" - od czasu skreślenia słowa "specjalnym" nie ma lekko... Pocieszenie tylko takie, że ściganie nie z urzędu, tylko na wniosek pokrzywdzonego.
    Moderowany przez c2h5oh:

Proszę zakończyć "porady prawne" i zająć się właściwym tematem.
    Kolejne "porady" wylądują w koszu.

• Poziom 3  
    Mógłby mi ktoś jeszcze wytłumaczyć do czego służy przycisk MONI?

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

• Poziom 25  
    Odblokowanie odbiornika - po wciśnięciu blokada SQ i CTCSS stają się nie aktywne - ten przycisk jest po to gdy odbierasz słaby sygnał - odbiornik może Ci się nie otworzyć i aby go otworzyć "na chwilę " wciskasz MONI - ten sam efekt jeśli pozycje SQ w menu ustawił byś na 0 - ale wtedy odbiornik pozostaje otwarty cały czas a nie tylko na czas wciśnięcia przycisku :)
  • Poziom 38  
    @maylo

Również do włączenia diody pomiędzy regulatorem głośności a anteną.
    Są dwa tryby świecenia ciągły i migający.

Poza tym to jest nieoryginalna antena, ja na oryginalnej antenie miałem łączność 75km.

12 post tego tematu.
  • Poziom 25  
    Nie chce odbiegać od tematu ale czy widziałeś jak stroi oryginalna "antena"?

Przecież wiesz że wszystko zależy co jest po drugiej stronie, jak wysoko a nawet jaka jest pogoda. Nie zmienia to faktu że w środowisku aglomeracyjnym "z ręki" i z ziemi przy dwóch takich samych uv5 więcej niż 5-10 km nie osiągniesz.
  • Poziom 38  
    maylo napisał:
    czy widziałeś

To do mnie pytanie?

maylo napisał:
    w środowisku aglomeracyjnym "z ręki" i z ziemi przy dwóch takich samych uv5 więcej niż 5-10 km nie osiągniesz.

Zależy od częstotliwości. Pomińmy aspekt prawny, bo minimalna częstotliwość uv-5r to 130MHz a max to 520MHz.
    I proszę nie mówić, że f nie ma znaczenia.
    Bo z częstotliwością 130MHz sygnał poleci znacznie dalej niż przy 520MHz, i na pewno nie będzie to 10km a znacznie więcej.
    Niestety mam tylko jednego UV-5R bo bym to sprawdził.