Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Koleos 4x4 2.0 DCI aut - metaliczny szum z tyłu - tylko przy skręconych

marioIII 08 Apr 2019 09:22 1188 8
    marioIII
    Level 7  
    Witam, od grudnia 2018 r. walczę z problemami w napędzie mojego Koleosa z 2013 r. auto krajowe przebieg 132 tys km.
    1. Zaczęło się od dudnienia dochodzącego z okolic tylnego mostu - most (na fot) poszedł do regeneracji w firmie zajmującej się tym specjalistycznie, zapłaciłem ok 2 tys zł.
    2. Po ok 8 tygodniach pojawiło się delikatne stukanie przy skręcaniu okazało się że tylny przegub wewnętrzny jest do wymiany, nie udało się dopasować samego przegubu nawet po numerze vin (nie pasował) zamówiono i założono całą półośkę.
    3. Po kilku dniach eksploatacji stwierdziłem, że coś jest nie halo ponieważ przy włączonym AWD i mocno skręconych kołach (np.manewrowanie na parkingu) tym razem pojawił się metaliczny szum, nie buczący a raczej ocierający metalowych elementów), samochód wrócił na serwis a tylny most do firmy która go regenerowała, po kontroli mostu stwierdzili, że wszystko w nim jest w porządku, podejrzenie padło na sprzęgło wiskotyczne w tylnym napędzie (jednak to już bardziej z braku pomysłu), będzie na próbę założone inne ...... Podkreślam, że przy włączonym napędzie na przednią oś problem znika, jednak kiedy włączę tryb automat czyli bez zblokowania/włączenia tylnej osi a jedynie czuwającego tryb aut który załączy ją kiedy uzna za stosowne problem natychmiast się pojawia.

Czy ktoś miał podobne problemy w swoim pseudo terenowym aucie :)

Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Michał_74
    Level 20  
    Witam.
    I od razu cytat
    "przy włączonym AWD i mocno skręconych kołach (np.manewrowanie na parkingu) "

Pierwsza rada zaliczyć jakieś szkolenie w zakresie jazdy autem 4x4.
    Pozdrawiam
    marioIII
    Level 7  
    Pierwsza rada zaliczyć jakieś szkolenie w zakresie jazdy autem 4x4.
    Pozdrawiam[/quote]

w tematyce off-road jako praktyk siedzę od kilkunastu lat
    musisz wiedzieć i rozróżnić jak działa funkcja aut 4x4 w pseudomiejskim suv-ie a terenówce w której włączysz blokadę 4x4 .....
    nie wiesz nie pisz bo to nie temat dyskusji i nie pomaga
    masz jakąś poradę w temacie - pisz

Michał_74
    Level 20  
    Witam ponownie.
    Nie chcę kłótni. Ale poczytaj jak działa układ 4x4 w tym aucie zanim narobisz sobie wydatków a mechanikom i serwisantom problemów.
    taki mały cytacik "W ekstremalnych warunkach napęd jest rozdzielany po równo na przednią i tylną oś za pomocą elektronicznie sterowanego sprzęgła i systemu najnowszej generacji All mode 4x4"
    Dodam że tył jest dołączany sprzęgłem elektrycznym a pseudo 4x4 odbywa się za pomocą kontroli trakcji i co za tym idzie układu hamulcowego.
    I nie jest to złośliwe. Jeżeli uraziłem to przepraszam najmocniej.
    Pozdrawiam.
    marioIII
    Level 7  
    spoko spoko:)

jednak sytuacja o której pisze nie dotyczy utraty trakcji i robienia ostrych zakoli to zwyczajne zakręcanie na gładkiej parkingowej nawierzchni lub zjazd z drogi na posesję ale to już wystarczy aby pojawiał się ten metaliczny szum, wrzuciłem wątek w grupie koleosa może miał ktoś coś podobnego, jednak podkreslam nie chodzi tutaj o extremalne manewrowanie, może niewłaściwie nazwałem "mocnym skręcaniem" - odbywa się to przy małej prędkości bez deptania gazu :)
    Michał_74
    Level 20  
    A patrzyłeś na tarcze i klocki oraz tarcze kotwiczne? Nie ociera coś? Pokonywany łuk w lewo i hałas z lewej i adekwatnie w drugą stronę?

Przy tym typie 4x4 pokonywanie nawet niewielkiego łuku, koła zewnętrzne z racji pokonywania dłuższej drogi zostają przyhamowywane. Może to te dźwięki?

Pozdrawiam.
    marioIII
    Level 7  
    tak samo jest w obie strony, przyjadą fachowcy którzy regenerowali tylni most i będą szukane ew inne przyczyny..
    kbratowski
    Level 1  
    Dzień dobry czy udalo się rozwiązać problem, walczę z podobnym problemem.
    marioIII
    Level 7  
    Tak, zakupiłem używany most i został wstawiony, temat załatwiony, zrobione u tego samego mechanika ale kasa wywalona na regenerację zbędna.