Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw do robotyki, oparty na Raspberry Pi Zero W

ghost666 08 Apr 2019 11:32 768 0
Computer Controls
 • Zestaw do robotyki, oparty na Raspberry Pi Zero W
  Sparkfun zaprezentował nowy zestaw rozwojowy dla robota Sphero RVR. W skład kosztującego of 120 do 165 dolarów zestawu wchodzą rozmaite elementy, mające zapewnić kosztującemu 250 dolarów robotowi Sphero RVR autonomiczne działanie.

  Kluczowym elementem "SparkFun Autonomous Kit for Sphero RVR” jest komputer jednopłytkowy Raspberry Pi Zero W, ruchoma kamera, moduł GPS oraz opcjonalny moduł do pomiaru odległości metodą pomiaru czasu przelotu światła.

  SparkFun niedawno zakończyło udaną kampanię na Kickstarterze dla swojego robota Sphero RVR. Jest to czterokołowy robot z gąsienicami, który oferuje opcjonalną możliwość sterowania za pomocą Raspberry Pi, Arduino lub BBC micro:bit.

  Robot jest obecnie dostępny w przedsprzedaży w cenie 250 dolarów. Już teraz SparkFun zaprezentował dwa zestawy SparkFun do Sphero RVR, które dodają kamerę z możliwością przechylania i możliwościami lokalizacji obiektów. Zestawy te oparte są na Raspberry Pi Zero W.

  Zestaw do robotyki, oparty na Raspberry Pi Zero W
  Zestaw do robotyki, oparty na Raspberry Pi Zero W
  SparkFun zaprezentował także szereg innych produktów dla Sphero RVR, które nie wykorzystują systemu operacyjnego Linuks. Jednym z nich jest kosztujący 15 dolarów moduł Edge Development Board. Jest on wyposażony w nowy mikrokontroler Ambiq micro - Apollo3 Blue.

  Układ od Ambiq posiada wydajny rdzeń ARM Cortex-M4F, taktowany zegarem 48 MHz (do 96 MHz w trybie burst). Mikrokontroler ten wykorzystuje algorytmy TensorFlow Lite i zużywa przy tym zaledwie 6 µA/MHz.

  Dodatkowo, dostępny ma być zestaw z płytką Arduino Pro Mini, który wyceniono na 30 dolarów. Dostępny ma być w wóch wersjach - taktowanej 16 MHz i zasilanej 5 V oraz z mikrokontrolerem zasilanym 3,3 V i taktowanym zegarem 8 MHz.

  Zestaw do robotyki, oparty na Raspberry Pi Zero W
  Zestaw do robotyki, oparty na Raspberry Pi Zero W
  Firma SparkFun, jest dostawcą produktów pod własną marką, ale ogłosiła również, że uruchamia przedsprzedaż dla nowego komputera jednopłytkowego od Nvidii, kosztujący 99 dolarów Jetson Nano Developer Kit ma być niebawem dostępny w tym sklepie.

  SparkFun Autonomous Kit dla Sphero RVR

  Opisywany zestaw SparkFun Basic Autonomous kosztuje 120 dolarów, a jego większa wersja wyceniona została na 165 dolarów. Oba zestawy wykorzystują Raspberry Pi Zero W. Komputerowi jednopłytkowemu towarzyszy kamera Raspberry Pi V2, która wyposażona została w zmotoryzowany uwchy, zapewniający swobodny ruch urządzenia.

  W zestawie znajdziemy także moduł GPS od u-bloxa oraz płytkę do sterowania serwomotorami. Zaawansowany zestaw rozszerzono jeszcze o sensor mierzący czas przelotu światła do pomiaru odległości.

  Sphero RVR dostarczany jest już zmontowany, ale opisywany zestaw już nie. Obie wersje zestawu są już w przedsprzedaży, SparkFun zapowiada, że wysyłka zamówionych zestawów rozpocząć ma się na początku jesieni tego roku.

  Zawartość zestawu SparkFun Autonomous Kit for Sphero RVR:

  * Raspberry Pi Zero W z wlutowanymi pinami
  * Kamerę Raspberry Pi v2 z interfejsem CSI
  * Kabel do podłączenia kamery
  * Serwomotor do obracania kamerą
  * Moduł SparkFun Servo HAT (16 x wyjście na serowmotor) z microUSB, UARTem oraz I/O dla Qwiic
  * Moduł GPS - UBlox SAM-M8Q (podłączony przez Qwiic)
  * Kartę microSD o pojemności 16 GB z wgranym obrazem zmodyfikowanego Raspbiana
  * Elementy potrzebne do zamontowania zestawu w Sphero RVR
  * 2 x sensory ToF o zasięgu do 4 m (na tył i przód robota)
  * 2 x płytki SparkFun dla sensorów odległości (VL53L1X). Moduły pozwalają na pomiar odległości od 40 mm do 4 metrów z rozdzielczością ±1 mm i kątem widzenia od 15° do 27°.

  SoC w komputerze jednpłytkowym Raspberry Pi Zero W taktowany jest zegarem 1 GHz (BCM2836), moduł posiada 512 MB pamięci RAM - to dostatecznie dużo, aby wykorzystywać algorytmy widzenia maszynowego, jak wskazuje SparkFun. Jako przykład podaje TensorFlow, aczkolwiek nie do końca wiadomo czy nie chodzi o TensorFlow Lite, jako że oryginalny TensorFlow od Google w oficjalnych wymaganiach podaje, że potrzebne jest co najmniej czterordzeniowe RPi 2 lub 3.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/rpi-zero-w-based-robot-kits-offer-pan-tilt-cam-gps-and-tof-sensing/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11013 posts with rating 9359, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls