Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Licznik energii elektrycznej LCD 3-fazowy 100A 400V SDM72D MID, jako podlicznik.

wujektv 08 Apr 2019 21:14 2640 4
 • #1
  wujektv
  Level 12  
  Witam,

  Tak jak w temacie, chcę zamienić ten model licznika za stary podlicznik jeszcze na liczydło mechaniczne. Podlicznik ogólnie jest tylko wpięty w linii zasilania garażu.
  Wydaje mi się, że dodatkową zaletą tego modelu licznika jest to że, SDM72DR ma licznik działający na zasadzie licznika kilometrów w samochodzie. Pierwsze wskazanie jest całościowe - od momentu podłączenia licznika do sieci i nie można go resetować. Drugie wskazanie natomiast można wyzerować - np. 1 stycznia podłącza się licznik, rozpoczyna się pomiar całościowy oraz częściowy, 30 stycznia mogę zresetować pomiar częściowy i zaczyna naliczać od '0', natomiast pomiar całościowy nadal jest naliczany i tego nie potrzebuję resetować.
  Nie wiem czy dobrze rozumiem zasadę działania i resetu tego licznika.
  Dlatego proszę kolegów o sugestię i opinię co do tego modelu licznika, być może ktoś zainstalował taki licznik lub polecić w razie inny model podobnego licznika z resetem pomiaru częściowego.

  Pozdrawiam.
 • #3
  wujektv
  Level 12  
  Witam,

  Dziękuję za informację. Otrzymałem dzisiaj wyczerpującą informację od producenta.
  Między innymi jest w niej, że licznik może być resetowany dla pomiaru częściowego bez limitu.
  Pomiar całościowy jest niezmienny i nie można go resetować.
  Wydaje mi się że jest dobre rozwiązanie dla osób wynajmujących domki dla letników, gość przyjeżdza robimy reset, wyjeżdża odczytujemy pomiar i rozliczamy go z zużycia, potem reset itd.
  Jeszcze prosiłbym kolegów o opinie na temat niezawodności tego modelu licznika.

  Pozdrawiam
 • #4
  wujektv
  Level 12  
  Witam,

  Podlicznik zainstalowany i działa tak jak to wcześniej w poście opisałem. Jak na teraz pomiary między licznikiem i podlicznikiem są takie same.
  Co do wad i zalet, myślę że napiszę po pewnym czasie użytkowania.
  Na teraz temat do zamknięcia.

  Pozdrawiam.
 • #5
  wujektv
  Level 12  
  Witam,

  Licznik działa bez zarzutu. Do zalet można zaliczyć podświetlenie displaya. Odpada też konieczność obliczania zużycia energii, odczytuje się bezpośrednio z jednej z wyświetlanych funkcji, a po ręcznym resecie, naliczanie zaczyna się od początku. Dodatkowo można monitorować biężacy pobór mocy.
  Do wad, można zaliczyć małe cyfry displaya i niewielki przycisk resetu. Cena też mogłaby być niższa. Pomimo tego, bardzo przydatne urządzenie.
  Pozdrawiam.