Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik czy ładowarka do akumulatora?

08 Kwi 2019 23:14 1134 2
 • Poziom 9  
  Cześć wszystkim!
  Zamierzam zakupić urządzenie do ładowania akumulatorów. Obecnie posiadam akumulator kwasowo - ołowiowy (w samochodzie), agm w skuterze oraz mam też żelowy w piwnicy stosowany jako źródło prądu do oświetlenia piwnicy. I teraz pojawia się pytanie, co kupić?
  Myślałem o CTEK MXS 5.0 - uniwersalne urządzenie które naładuje wszystkie akumulatory jakie mam (zresztą ma bardzo dobre opinie). Ale podpytywałem się w zaprzyjaźnionym sklepie z akumulatorami i odradzono mi to urządzenie, gdyż ładuje zbyt małym napięciem i nie jest w stanie zrobić odpowiedniej gęstości elektrolitu w akumulatorze kwasowym. Zamiast tego polecono mi kupić najzwyklejszy model StefPol EST-305 i dobraniu jakiejkolwiek (nawet tej z lidla) ładowarki. Bo ponoć akumulatorów żelowych o AGM nie można ładować tym StefPolem, ale do akumulatorów kwasowych nie ma sobie równych. No i pytanie, co mi polecacie? Czy dwa osobne urządzenia czy jednak jedno? A może jeszcze jakieś inne?
 • Poziom 25  
  Akumulatory wapniowe i do systemów start stop potrzebują wyższego napięcia. Jeżeli z takich nie korzystasz to nie widzę powodu dla którego ctek nie da rady. To że zwykły prostownik ładuje wyżej i zrobi większą gęstość elektrolitu nie znaczy, że jest to zdrowe dla akumulatora.
  Jeżeli potrzebujesz od czasu do czasu podładować aku w samochodzie ctek powinien spełnić twoje wymagania. Szczególnie, że nie trzeba pilnować procesu w obawie o wygotowanie elektrolitu. Ja mam ładowarkę z lidla i podłączam aku na noc raz na miesiąc i jest ok.
 • Poziom 1