Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pralka do około 1300zł?

09 Kwi 2019 13:43 1329 44
  • Poziom 9  
    Witajcie. Mam zamiar zakupić pralkę do około 1300zł. Co polecacie?

Zależy mi aby pralka posiadała:
    -powyżej 1000obr
    -dużą ładowność +6kg
    -otwieranie z przodu

Myślałem nad taką. Czy to będzie dobry wybór?
    https://mediamarkt.pl/agd/pralka-beko-wtv8712x0
  • Poziom 25  
    Przy wyborze AGD radzę kierować się:
    - funkcjonalnością (cechy, które wskazałeś),
    - ceną!
    - warunkami gwarancji,
    - obsługą serwisową w danej grupie marek,
    - ewentualnie wyglądem, jeśli jest on istotny.

Ponieważ większość sprzętu AGD jest produkowana w Azji, więc jakość tych urządzeń jest bardzo porównywalna. Nie ma więc uzasadnienia kierowanie się "nalepką" z logo "producenta", który producentem właściwie nie jest. Znacznie ważniejsze są warunki gwarancji i serwisu, które zależnie od sieci sprzedaży mogą być bardziej lub mniej korzystne. Beko to częsty wybór, ale nikt pralki za Ciebie nie wybierze - musisz to zrobić sam, kierując się własnymi potrzebami i oczekiwaniami.
  • Poziom 23  
    Mobali napisał:
    Ponieważ większość sprzętu AGD jest produkowana w Azji

Bzdura. Większość sprzętów AGD jest produkowana w EU. Proszę nie wprowadzać w błąd.

pasi17 napisał:
    Mam zamiar zakupić pralkę do około 1300zł. Co polecacie?

Beko niestety nie ma wymiennych łożysk. Proszę poszukać coś np. Bosch linia WAN, LG albo Samsung.
  • Poziom 18  
    Polecam Bosch WAE24240PL
    Jest w ofercie tych co „włączają niskie ceny” i kosztuje na dzień dzisiejszy 1339PLN.
    Nie jest szczytem nowoczesności, z dzisiejszego punktu widzenia, ale ma wszystko co potrzebne:
    - 7 kg wsadu,
    - 1200 obr/min,
    - opóźniony start,
    - system aquastop, a nie jakieś tajemnicze „wielokrotne zabezpieczenie przed zalaniem”.
    Do tego masz wymienne łożyska i jest do niej sporo zamienników i części na rynku wtórnym, pasujących od innych modeli BSH.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Nie jest przypadkiem że whirlpool robi pralki dla Bosha? Bo w klepie stała pralka Bosch i obok whirlpool i w środku jest takie same obudowy, tylko różni wygląd panel sterowania i uchwyt drzwiczki.
  • Poziom 23  
    airbites napisał:
    Nie jest przypadkiem że whirlpool robi pralki dla Bosha?

Ale jakie pralki? Z góry otwierane - możliwe, od frontu na pewno nie.
  • Poziom 22  
    Z góry były prawie wszystkie podobne Whirlpool i Bosch i z frontu też widziałem w dwóch modelach tylko nie wiem jaki dokładny był modele.
  • Poziom 9  
    Ta pralka Bosch WAE24240PL, którą wysłał Albertomek jest całkiem całkiem.
    Widzę, że nawet ma mniejsze zużycie prądu oraz ma również dużo funkcji. Obroty wirowania ok, pojemność ok.

Borutka a co do "pralka po taniości". Zależy jak na to spojrzeć. Dla jednego tanio dla drugiego drogo. 5 lat temu kupiłem pralkę Polar otwieraną od góry, nową za około 800zł i jakoś działa aż do teraz, nigdy nie była naprawiana ani nic. Więc to już raczej zależy jak się trafi. A że teraz potrzebuje coś większego i otwieranego od frontu to dlatego szukam innej. A ta, którą polecił Albertomek ma wymienne łożyska?

A tak was teraz zapytam czym się różni ten silnik inwerterowy od zwykłych silników szczotkowych? Że tak go zachwalają, że aż robią mu osobną kategorię w specyfikacji.
    Z tego co czytałem "niby" on jest bardziej cichy. I zużywa mniej prądu. A z tego co widzę jest podobnie jak w przypadku powiedzmy Bosch WAE24240PL, a nawet ta pralka mniej bierze prądu.
    Więc komu wierzyć? Jak to jest w praktyce?
  • Poziom 3  
    Dla mnie pralka to pralka z silnikiem inverterowym na bębnie.
    Reszta, czyli te na pasku, to jak używać świec w dobie elektryczności. (!!!)
    Poszukaj pralek LG. Nie daj się naciągać na Samsunga z QuickDrive.
    To moim zdaniem podróbka DirectDrive-a od LG.
    Samsung chwali się, że ich bęben obraca się w obu kierunkach, LG również posiada to rozwiązanie, ale różnica taka, że silnik w Samsungu połączony jest z bębnem paskiem. W LG znajduje się bezpośrednio na bębnie i to jest warte uwagi. Pralka cicha,bez drgań.

Link
  • Poziom 18  
    Albertomek napisał:
    Polecam Bosch WAE24240PL
    Jest w ofercie tych co „włączają niskie ceny” i kosztuje na dzień dzisiejszy 1339PLN.
    Nie jest szczytem nowoczesności, z dzisiejszego punktu widzenia, ale ma wszystko co potrzebne:
    - 7 kg wsadu,
    - 1200 obr/min,
    - opóźniony start,
    - system aquastop, a nie jakieś tajemnicze „wielokrotne zabezpieczenie przed zalaniem”.
    Do tego masz wymienne łożyska i jest do niej sporo zamienników i części na rynku wtórnym, pasujących od innych modeli BSH.
    Pozdrawiam

Napisałem wcześniej. Łożyska są wymienne, a do tego główne to 6306 - o dużej nośności. W moim Siemensie o podobnej konstrukcji łożyska wytrzymały prawie 19 lat
  • Poziom 9  
    [quote="Albertomek"]
    Albertomek napisał:

Napisałem wcześniej. Łożyska są wymienne, a do tego główne to 6306 - o dużej nośności. W moim Siemensie o podobnej konstrukcji łożyska wytrzymały prawie 19 lat

Ok nie doczytałem, ale to dobrze wiedzieć, a ile mniej więcej koszt takich łożysk? +wymiana

A co myślicie jeszcze o tej pralce: SAMSUNG WW70J5346MW/EO Eco Bubble
  • Poziom 26  
    markostka napisał:
    Dla mnie pralka to pralka z silnikiem inverterowym na bębnie.
    Reszta, czyli te na pasku, to jak używać świec w dobie elektryczności. (!!!)
    Poszukaj pralek LG. Nie daj się naciągać na Samsunga z QuickDrive.
    To moim zdaniem podróbka DirectDrive-a od LG.
    Samsung chwali się, że ich bęben obraca się w obu kierunkach, LG również posiada to rozwiązanie, ale różnica taka, że silnik w Samsungu połączony jest z bębnem paskiem. W LG znajduje się bezpośrednio na bębnie i to jest warte uwagi. Pralka cicha,bez drgań.

Link

Elegancko to wygląda na filmiku reklamowym, ale w realu bywa dużo gorzej, o czym sporo jest na Elektrodzie.
    Z danych technicznych również wynika, że pralki LG nie są jakieś wybitne . Zresztą o tym decyduje wiele elementów.
  • Specjalista AGD
    Ten filmik z tymi przykładowymi modelami napędu to z wielkim śmiechem można włożyć między bajki, ot taki kit reklamowy.
  • Poziom 3  
    @mrice uzasadnij, bo jak na razie to piszesz głupoty.
    Mam pralkę LG rok czasu i nie zamienię na te pseudowynalazki Samsunga, które z nowym szyldem "QuickDrive", przedpotopową technologią paska klinowego, próbują udawać LG czyli silnik osadzony na tylnej części bębna.
    W dodatku nie przepłacam za logo Samsunga.
  • Specjalista AGD
    markostka napisał:
    bo jak na razie to piszesz głupoty.

Konkretnie, jakie ?
  • Poziom 3  
    @mrice to ja się pytam co konkretnie zarzucasz pralkom LG z silnikiem inverterowym na bębnie.
    Nie podałeś ani jednego mądrego argumentu.
  • Poziom 26  
    markostka napisał:
    @mrice to ja się pytam co konkretnie zarzucasz pralkom LG z silnikiem inverterowym na bębnie.

Mam wrażenie, że kolega utożsamia napęd Direct Drive ze sterowaniem inwerterowym (nie silnik inwerterowy). Tak więc sterownie inwerterowe jest obecne niemal w każdej pralce z silnikiem bezszczotkowym również o napędzie pasowym - czyli w każdej trochę droższej pralce. Natomiast plusem Direct drive może być np. większa możliwa głębokość bębna pralki. Niestety flagowa zaleta czyli brak wibracji jest raczej tylko na papierze i na takich filmikach, jak wyżej. Wg danych technicznych nawet najdroższe pralki LG są relatywnie głośne. W praktyce tani Bosch Serie 4 z silnikiem komutatorowym za 1500zł często miażdży pod względem kultury wirowania.
    To wszystko nie zmienia faktu, że pralki LG piorą, wirują, nikt nie umarł i użytkownicy mają prawo nie narzekać :wink:
    Jednak przypisywanie nadzwyczajnych cech użytkowych technologii Direct Drive jest chyba przesadą.
  • Specjalista AGD
    markostka napisał:

Czy ja pisałem o pralkach LG czy o prezentacji napędów na załączonym filmiku ?
    JEśli chodzi o samą pralkę od LG to nie należy ani do moich faworytów, ani do sprzętu od którego trzymał bym się z daleka. Napęd DD w LG to już żadna nowość, rozwiązanie jest już stosowane kilkanaście lat, a silniki niech będzie inwerterowe nieco później. Z grubsza zasada działania jest podobna. Sam fakt obecności, czy nieobecności paska przy LG niczego szczególnego nie wnosi, zwłaszcza, że paski dziś nie są elementem problematycznym.
    Ponadto silnik inwerterowy jest zdecydowanie cichszy od napędu DD. Moim zdaniem napęd DD jest niewiele cichszy od silnika szczotkowego, zwłaszcza na rewersach. Silniki inwerterowe w zasadzie działają bezszelestnie.
    Poza tym jeśli chodzi o LG to:

Na plus rozbieralny zbiornik, czyli możliwość wymiany łożysk.

Na minus tak jak durnie z Szajsunga zalewają elektronikę żelem, poza tym w wiekszosci modeli nieco upierdliwe jest włączanie programu samego spustu wody czy wirowania.

Co do reszty pralka jak pralka, jak każda inna, żadnego szału ani super technologii tam nie ma.

Borutka napisał:
    Mam wrażenie, że kolega utożsamia napęd Direct Drive ze sterowaniem inwerterowym (nie silnik inwerterowy).

Z grubsza możemy to przyrównać, trochę inna konstrukcja samego napędu, ale idea taka sama.

Borutka napisał:
    Natomiast plusem Direct drive może być np. większa możliwa głębokość bębna pralki.

Raczej minusem, napęd DD zajmuje więcej miejsca niż zwykłe poczciwe koło pasowe i to tak mniej więcej 3 razy więcej miejsca potrzebuje, tak więc zbiornik musi być płytszy.

Borutka napisał:
    Niestety flagowa zaleta czyli brak wibracji jest raczej tylko na papierze i na takich filmikach, jak wyżej. Wg danych technicznych nawet najdroższe pralki LG są relatywnie głośne.

Dokładnie tak.

Borutka napisał:
    W praktyce tani Bosch Serie 4 z silnikiem komutatorowym za 1500zł często miażdży pod względem kultury wirowania.

Czy miaższy ? Na na moje podczas rewersów ciszej pracuje szczotkowiec, na wirowaniu chyba jednak DD jest ciut cichszy, ale różnice zadka nie urywają.

Borutka napisał:
    To wszystko nie zmienia faktu, że pralki LG piorą, wirują, nikt nie umarł i użytkownicy mają prawo nie narzekać :wink:

Prawda, nader wybitnych problemów z tymi konstrukcjami nie ma.

Borutka napisał:
    Jednak przypisywanie nadzwyczajnych cech użytkowych technologii Direct Drive jest chyba przesadą.

Zdecydowanie tak.
  • Poziom 27  
    Panowie serwisanci od AGD, apropo silników - Nie jest to pralka, tylko suszarka Whirlpool AWZ220(2,5 kW grzałka), która już ma 35 lat i do dziś działa bez awarii. Co tam siedzi za silnik i czemu do dziś się nie zepsuła? Czysty przypadek, czy jeszcze na początku lat 80' nikt nie wpadł na pomysł, że AGD powinno się psuć? Chociaż mnie zastanawia, czemu w silniku nic się nie wyrobiło, albo pękło, czy cokolwiek.
  • Poziom 23  
    emigrant napisał:
    Co tam siedzi za silnik i czemu do dziś się nie zepsuła?

Żaden wielki przypadek. Proste silniki szczotkowe są trwałymi konstrukcjami. Nawet te dzisiejsze mogą tylko posłużyć.
  • Poziom 25  
    emigrant napisał:
    ...czy jeszcze na początku lat 80' nikt nie wpadł na pomysł, że AGD powinno się psuć?

Otóż "ktoś" na to wpadł, i to znacznie wcześniej niż w latach 80. Tyle, że jeszcze nie wszystkie firmy stosowały tę szkodliwą praktykę powszechnie. O strategii Planned obsolescence można poczytać poniżej, korzystając z linków. Odnośniki opisują temat bardzo skrótowo, ale... Kto chce, ten znajdzie znacznie więcej. Zainteresowanym polecam też film p.t. "Spisek żarówkowy" ;-)
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu
    https://mfiles.pl/pl/index.php/Planowane_postarzanie_produktu
    https://www.forbes.pl/csr/naukowcy-udowodnili-planowe-postarzanie-produktu/7h52xmd
    http://web.archive.org/web/20121127181426/htt...kul/zaplanowana-nieprzydatnosc-produktu,58451
  • Poziom 27  
    Teraz to już nawet nic nie trzeba postarzać w przyspieszonym tempie poprzez zastosowanie gorszej jakości materiałów. Wystarczy timer, kawałek kodu w scalaku... Mnie się wydaje, że lata 80 to jeszcze był czas, gdzie AGD było wysokiej jakości, bo na tym zależało firmom jako produkt konkurencyjny. Poza tym z tamtych czasów AGD konstrukcyjnie było bardzo proste, wręcz proste jak budowa cepa - za bardzo nie miało co tam się psuć. Oczywiście mogę tu się mylić - to tylko takie moje domysły.

Nie wiem skąd przyjechała ta nasza suszarka, bo została kupiona w USA poprzez Polamer. Z racji embargo na zachodnie technologie takich rzeczy w Polsce nie było. Prawdopodobnie Polamer kupił, gdzieś w Niemczech, czy innym zachodnim państwie i dostarczył. Nie mam pojęcia jak to się odbywało.

Dziś konkurencyjność tylko polega na cenie końcowej. Jako coś nie będzie konkurencyjnie cenowo w danym segmencie to nikt tego nie kupi. Produkt skazany na porażkę. Oczywiście mowa tu o skali masowej. Ludzie patrzą na cenę i tylko tacy ludzi przynoszą zyski, którzy kupują AGD z niskiej i średniej półki ze wskazaniem na niską, imho. Segment high-endowy to raczej tylko taka wizytówka firmy, że mają taki sprzęt a sama klientela jest raczej mała. Co nie jest równoznaczne, że drogie AGD jest na wysokiej jakości częściach. Idę o zakład, że w pralce za 6000 złotych siedzą części z pralki za 900 złotych.
  • Specjalista AGD
    emigrant napisał:
    suszarka Whirlpool AWZ220(2,5 kW grzałka), która już ma 35 lat

10-15 odejmij i koło prawdy będzie jej wiek.

PanAGD napisał:
    emigrant napisał:
    Co tam siedzi za silnik i czemu do dziś się nie zepsuła?

Żaden wielki przypadek. Proste silniki szczotkowe są trwałymi konstrukcjami. Nawet te dzisiejsze mogą tylko posłużyć.

Tu raczej bedzie jeszcze starsze rozwiązanie, czyli silnik z kondensatorem rozruchowym. Prawidłowe dobranie uzwojenia i motor wieczny.

emigrant napisał:
    Mnie się wydaje, że lata 80 to jeszcze był czas, gdzie AGD było wysokiej jakości

To "zachodnie" tak, choć też się potrafiło zepsuć, to nasze krajowe, czy jak kto woli z bloku wschodniego niestety nie, sypało się też jak głupie, tyle tylko, ze i części i usługi były wtedy bardzo tanie i w zasadzie wszelakie naprawy bardzo opłacalne.

emigrant napisał:
    Segment high-endowy to raczej tylko taka wizytówka firmy, że mają taki sprzęt a sama klientela jest raczej mała. Co nie jest równoznaczne, że drogie AGD jest na wysokiej jakości częściach.

I tu jest pewnego rodzaju problem własnie, gdyby droższy sprzęt rzeczywiście gwarantował wyższą jakość i niezawodność produktu wielu klientów bardzo chętnie by go zakupiło.

emigrant napisał:
    Idę o zakład, że w pralce za 6000 złotych siedzą części z pralki za 900 złotych.

No tu nie masz do końca racji.
  • Poziom 27  
    mrice napisał:
    10-15 odejmij i koło prawdy będzie jej wiek.

Sugerujesz, że tego modelu nie było na początku lat 80-tych? To info od rodziców, bo sam jestem 82 rocznik. Nie będę o tym dyskutował, bo być może jakaś pomyłka datowa. Ale sam pamiętam jako małe dziecko, czyli jeszcze przed 90 latami suszarka już w domu była. O ile dobrze kojarzę z tyłu jest sticker z datą. Przy najbliższym odstawieniu suszarki, żeby pod spodem umyć podłogę zerknę na datę.
    BTW, szkoda, że nie ma już suszarek z tym wyrzutem powietrza przez rurę. Jakoś to zbieranie do zbiornia wody mi się nie podoba. Niby można wężyk dać do kanalizacji, ale to też mi się nie podoba. Tutaj wilgoć jest wyrzucana razem z powietrzem na zewnątrz domu. No niestety musi być dziura przez ścianę, zakończoną wyrzutnią.
    Dodano po 1 [minuty]:

mrice napisał:
    No tu nie masz do końca racji.

Zabrakło słowa "niektóre części"?
  • Poziom 9  
    To może wróćmy do tematu. Podsumowując:

BEKO WTV8712X0 - 1169zł <co do tej mówiliście żeby nie brać
    Bosch WAE24240PL - 1299zł <ta którą polecaliście

Znalazłem jeszcze takie, co o nich myślicie?
    SAMSUNG WW70J5346MW/EO Eco Bubble - 1169zł
    BOSCH WAN 2006 SPL - 1199zł
    LG F2J5NN3W - 1399zł <podoba mi się w tej funckja "Tag On" (można wgrywać programy prania przez smartphona)
    Samsung WW70J4273MW - 1289zł
  • Poziom 18  
    Wybrałbym Boscha WAE24240PL. W stosunku do WAN2006SPL ma 200 obr więcej, a to jest widoczna różnica oraz system aquastop. Zbudowane są praktycznie identycznie, różnią się stylistyką i WAN ma silnik indukcyjny z dodatkowym sterownikiem.
  • Specjalista AGD
    OK, wracajac do tematu

pasi17 napisał:
    BEKO WTV8712X0 - 1169zł <co do tej mówiliście żeby nie brać

wybór mocno budżetowy, klejony zbiornik - brak mozliwości wymiany łożysk, ogólnie beko sprawują się nienajgorzej, na pewno mniej problemów niż z Samsungami

pasi17 napisał:
    Bosch WAE24240PL - 1299zł <ta którą polecaliście

Dla mnie faworyt, może i przestarzały już, ale prosta, znana konstrukcja nie sprawiająca specjalnie problemów, najczęściej wymieniane części dostępne w formie dobrych zamienników za przyzwoite pieniadze.

pasi17 napisał:
    SAMSUNG WW70J5346MW/EO Eco Bubble - 1169zł
    pasi17 napisał:
    Samsung WW70J4273MW - 1289zł

Dla mnie Szajssung, niestety w naprawach co chwile z nimi jest pod górkę, nie mówiąc już o cenach jakie samsung narzucił na części (przebił już wszystkich poza Miele, ale idzie w dobrym kierunku by i tych pokonać)

pasi17 napisał:
    BOSCH WAN 2006 SPL - 1199zł

Konstrukcja jeszcze młoda, na plus rozbieralny zbiornik. Co do reszty czas pokaże, na pewno części póki co będa droższe niż do WAE

pasi17 napisał:
    LG F2J5NN3W - 1399zł <podoba mi się w tej funckja "Tag On" (można wgrywać programy prania przez smartphona)

Zbiornik rozbieralny. Obsługa smartfonem to moim zdaniem zbędny bajer i tak trzeba pranie włożyć, zamknąć drzwi, nalać czy nasypać detergentów.

Reasumując w kolejności wybierał bym:
    1. Bosch WAE
    2. Bosch WAN
    3. LG

Między 1 a 2 dorzucił bym jeszcze Bosch WLG
  • Poziom 9  
    mrice napisał:

Reasumując w kolejności wybierał bym:
    1. Bosch WAE
    2. Bosch WAN
    3. LG

Między 1 a 2 dorzucił bym jeszcze Bosch WLG

Co do tej pralki LG to pomyliły mi się modele. Chodziło o LG F0J5QN3W.
    A co do funkcji ze smartphonem to nie chodzi o to, że mogę ją zdalnie włączyć tylko o to że można wgrywać dodatkowe programy prania, co jest ciekawą opcją. I niby ona ma 10 lat gwarancji na silnik, a jakie są realia to jeszcze nie sprawdziłem.
    Porównałem LG F0J5QN3W z BOSCH WAE24240PL i wyszło, że LG wypada lepiej.
    Jest bardziej cicha, ma mniejsze zużycie prądu i wody, ma lepszą klasę wirowania i posiada silnik inwerterowy.