Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za narzędzie i do czego służy?

09 Kwi 2019 18:05 1074 19
  • Poziom 11  
    Pomagając znajomemu w uprzątnięciu garażu uratowałem coś, co moim zdaniem nie powinno wylądować na śmietniku.
    Znajomek nie wiedział co to jest, „jakieś śmieci po poprzednim właścicielu garażu”.
    W domu przegooglowałem nazwę firmy (Piranha) i nic nie znalazłem co mogłoby mnie naprowadzić na zastosowanie tego coś.
    Dlatego postanowiłem zapytać, może ktoś posiada coś podobnego lub wie co to jest.
    Podstawa posiada cztery otwory do umocowania i wymiary ok. 190 X 80 mm.
    Uchwyt narzędzia wygląda jak standardowy uchwyt wiertarki ręcznej (moja tam pasuje) i jest regulowany w osi.
    Wysokość na uchwycie to ok. 160 mm.
    Mini „stolik” jest przesuwny i można go ustawić w rożnych kątach do narzędzia.
    Wszelkie ustawienia są stałe, tzn. trzeba je ustawić i skręcić przed jakimiś pracami.
    Proszę o poradę co to jest i czy może się do czegoś przydać.

PS
    Jeśli wybrałem zły dział, to proszę moderatora o przekierowanie do właściwego.

• Poziom 23  
    Millaka napisał:
    Uchwyt narzędzia wygląda jak standardowy uchwyt wiertarki ręcznej (moja tam pasuje) i jest regulowany w osi.
    Już wszystko wiesz. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Nic nie wiem, możesz lepiej to wytłumaczyć?
    Ta regulacja nie jest „live” tzn. tak jak ja skręcę to tak będzie.
  • Poziom 43  
    anchilos napisał:
    Już wszystko wiesz. Pozdrawiam.
    Gdyby wiedział to by nie pytał i ja też :) Pytam zatem czcigodny anchilosie "do czego to służy" :?:
  • Poziom 11  
    Nie wiem czcigodny łodzianinie.
  • Poziom 11  
    Ha, więc to jest jakaś wiertarkowa szlifierka?
    Jestem zawiedziony, myślałem że to będzie coś takiego jak tokarka do drewna czy coś podobnego.
    Ale i tak fajne że nie pozwoliłem tego wyrzucić.
    Dzięki Michelson ;)
  • Poziom 31  
    Michelson napisał:
    Uchwyt do wiertarki

Tak, uchwyt do wiertarki, ale raczej przystawka - szlifierka tarczowa. Coś takigo, tego typu szlifierka napędzana wiertarką tylko jeszcze potrzeba dokupić tarczę "do wiertarki".

• Poziom 11  
    wojtek1234321 napisał:
    ... tylko jeszcze potrzeba dokupić tarczę "do wiertarki".

Mam coś takiego, było to w komplecie ze szlifierką kątową i leżało w kącie zapomniane.
    Jest tam nawet adapter do montażu w wiertarce, ale...
    Po zamontowaniu okazało się że tarcza jest za gruba, tam jest pod przylepcem ok. 8 mm gąbki (nie wiem po co) i ona niweluje cały odstęp od tego „mini stolika”.
    Czy są takie tarcze bez tej gąbki, które mogę użyć do tej konstrukcji? Czy może moja wiertarka jest nieodpowiednia?

• Poziom 43  
    Millaka napisał:
    Po zamontowaniu okazało się że tarcza jest za gruba, tam jest pod przylepcem ok. 8 mm gąbki (nie wiem po co)
    Może to miała być polerka (podkład pod filc), mam podobną przystawkę do wiertarki i papier ścierny kładę bezpośrednio na gumę.
  • Poziom 35  
    Ta tarcza co pokazujesz, mogła być kupiona osobno. Zauważ że ma przejściówkę do wiertarki, a nie od razu trzpień, który normalnie włożysz w uchwyt jak wiertło. Czy ten gwint nie pasuje do gwintu w kątówce, szlifierce kątowej ?
    Po drugie, wiertarki mają standardowy wymiar od końca futerka do miejsca montażu obejmy ?
  • Poziom 11  
    vodiczka napisał:
    Może to miała być polerka (podkład pod filc), mam podobną przystawkę do wiertarki i papier ścierny kładę bezpośrednio na gumę.

Możesz mieć rację, tarcza do polerki.
    Tylko polerowanie „flexem”? Można tak?
    „Wykopałem” jeszcze jedną (sam nie wiem skąd mam tyle „skarbów”) tam gąbka jest jeszcze grubsza, ok. 12 mm.
    … wiec się nie nadaje.

• Poziom 13  
    Teraz możesz szlifowac i polerować diamenty hehe
  • Poziom 11  
    Udało mi się wygrzebać chyba właściwa tarczę, nie ma żadnej gąbki, pasuje i nawet była „cnotliwa”.
    Nie miała tylko adaptera do wiertarki, ale ten z poprzednich tarcz tam pasował.
    Mam tylko wrażenie, że w tej konfiguracji ta wiertarka nie jest odpowiednia, ponieważ ta „przystawka” ma wiele ustawień, a z tą wiertarką można tylko i wyłącznie to jedno ustawienie używać.
    Na fotkach z aukcji, którą podał Michelson wyżej widać, że tam wiertarka ma dużo powietrza i wiele możliwości ustawień. Jak to jest możliwe?
    A z tym szlifowaniem diamantów na razie muszę się wstrzymać, mam tylko jeden papier którym łatwiej by było obrać ziemniaki niż coś oszlifować.
    ...no i ten diamant musiałby być min. wielkości jabłka. ;)

• Poziom 11  
    Faktycznie, masz rację.
    Te tarcze do wiertarek wyglądają że są krótsze o jakieś 15-20 mm i absolutnie nie nadają się do kątówek.
    Nawet nie wiedziałem że jest taki podział, myślałem że tarcza to tarcza i wszędzie można ją zamontować.
    Będę musiał poszukać takowej.
  • Poziom 33  
    Ciekawe czy nie można było by ostrzyć wierteł na tej
    przystawce. Przekątne pokazują trochę inny kąt ale można by
    narysować markerem około 60° . Wtedy ostrząc ręcznie zawsze otrzymamy mniej więcej
    ten sam kąt . :|
  • Poziom 11  
    SKM 1964 napisał:
    Ciekawe czy nie można było by ostrzyć wierteł na tej
    przystawce. Przekątne pokazują trochę inny kąt ale można by
    narysować markerem około 60° . Wtedy ostrząc ręcznie zawsze otrzymamy mniej więcej
    ten sam kąt . :|

Ja z tego zrozumiałem tylko „Banhof” :( Możesz mi to jakoś przystępniej wytłumaczyć z tymi liniami i kątami?
    Ja do ostrzenia wierteł mam takie urządzenie :
    … i za każdym razem kiedy chcę naostrzyć, to wiertła stają się takie szpiczaste i do niczego.
  • Poziom 33  
    Ciężko będzie tak na odległość. Do ostrzenia ręcznego wierteł trzeba nabrać wprawy.
    Jak ci nie wychodzi na przystawce to źle. Popatrz na You Tube, jest sporo filmików na ten temat, może coś załapiesz. :|
  • Poziom 11  
    Zdobyłem taką wiertarkową tarczę i różnica jest kolosalna, jedyny minus to mocowanie papieru, nie będę mógł całej powierzchni ściernej wykorzystać.
    Teraz tylko muszę wymyślać jakaś podstawę żeby wszystko było stabilne i mogę szlifować.