Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak w Zelmer Sirius 1800W - wymiana na nowy o innych parametrach

09 Kwi 2019 22:10 381 4
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie.

Mam problem z odkurzaczem Zelmer, przepalił mi się triak i płytka sterująca mocą silnika.
    Płytkę sterującą kupiłem nową a znajomy elektryk wymienił mi triak. Powinien być BTA12-600BW ale nie miał takiego i wlutował BTA16-600B.
    Niestety odkurzacz nadal nie działa, czy ma wpływ to że został wlutowany trochę inny triak?
    Ewentualnie jakieś inne propozycje...
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 32  
    bobi5780 napisał:
    niestety odkurzacz nadal nie działa czy ma wpływ to ze został wlutowany trochę inny triak

W tym przypadku nie powinno. Uszkodzenie musi być gdzieś indziej.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 8  
    A gdybym całkowicie wyrzucił tą płytkę z triakiem??
    Pytam się, bo po wymianie triaka płytka taka czarna, elektryk powiedział że zaizolował ją kalafonią, dlatego taka czarna.
    Więc chciałbym pominąć tę płytkę aby sprawdzić, czy aby ona nie broi
    Proszę o poprawienie mnie jeśli się mylę - jeśli połączę niebieski kabel bezpośrednio do stojana zamiast krótkiego czarnego (od triaka) do stojana wtedy ominę triak i będę mógł sprawdzić czy rzeczywiście płytka z triakiem jest wadliwa czy nie.
    Czy ktoś ma inne pomysły??
    Triak w Zelmer Sirius 1800W - wymiana na nowy o innych parametrach Triak w Zelmer Sirius 1800W - wymiana na nowy o innych parametrach
  • Poziom 43  
    bobi5780 napisał:
    niestety odkurzacz nadal nie działa czy ma wpływ to ze został wlutowany trochę inny triak.
    Ewentualnie jakieś inne propozycje

Możliwość uszkodzenia sterownika, jako takiego. Niech Elektryk sprawdzi, co dzieje się z napięciem na bramkę triaka (biały przewód). Bez triaka przestanie działać jakakolwiek regulacja obrotów silnika, czyli siły ssania.
  • Poziom 8  
    Mam jeszcze jedno szybkie pytanko.
    Płytka sterująca mocą ssania która mi się przepaliła miała oznaczenie 1600,0090 na forum elektrody wyczytałem że moze ona być zastąpiona płytką o numerze 1600,3090 i taką zamówiłem w sklepie internetowym jednakże przysłali mi płytkę o numerze 1600,3090A i teraz czy taka też może być czy mam ją oddać aby przysłali właściwą