Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka wartość napięcia powoduje żarzenie metalu?

10 Kwi 2019 08:53 1239 38
 • Poziom 8  
  Proszę o informację, jakie napięcie (ile woltów) jest w stanie rozgrzać metalową siatkę do czerwoności tak, by pojawiło się ciemnopomarańczowe żarzenie metalu, drut siatki ma 4 mm grubości, czy takie zjawisko może się pojawić już przy kilku woltach?
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Może przy kilku woltach, to zależy jakiej długości jest drut. A tak naprawdę to zależy od prądu.
 • Poziom 8  
  ...co to znaczy: "zależy od prądu" , mógłbyś napisać coś więcej ...
  drut siatki (ogrodzeniowej ) jest długi tylko był skorodowany w kilku miejscach i dlatego żarzenie pojawiło się na odcinku 6 cm.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 33  
  Do rozżarzenia drutu 4mm zapewne potrzeba kilkaset amperów, natomiast jakie napięcie się na nim odłoży to zależy już od długości tego drutu. Jak piszesz 6cm to napięcie mogło wynieść najwyżej kilka woltów.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Zależy i od prądu i od napięcia, aby w drucie wymusić, przy danej jego rezystancji (zależnej od jego długości i średnicy), odpowiednią wartość prądu trzeba przyłożyć odpowiednio wysokie napięcie aby popłynął odpowiednio duży prąd, w sumie chodzi o ,,wciśnięcie'' odpowiednio dużej mocy w ten drut aby go rozgrzać do czerwoności. Przy zbyt małym napięciu (pomijam wydajność źródła zasilającego) nie rozgrzejesz drutu.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  crashlady napisał:
  drut siatki (ogrodzeniowej ) jest długi tylko był skorodowany w kilku miejscach i dlatego zarżenie pojawiło sie na odcinku 6 cm
  Jeżeli przepuszczałeś prąd przez jakiś odcinek drutu to w miejscu skorodowania przekrój drutu był mniejszy. Drut miał w tym miejscu większą rezystancję i mimo że przez cały odcinek płynął prąd o jednakowym natężeniu to na skorodowanym fragmencie wydzieliło się więcej ciepła niż na pozostałych fragmentach o tej samej długości.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Skoro ten rozgrzany drut był koloru jasnopomarańczowego, to ile woltów mogło tam być, kilka, kilkanaście, kilkaset?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Art.B napisał:
  Mogę się zapytać, w jakim celu przez siatkę ogrodzeniową przepływał prąd wywołujący żarzenie się drutu?

  Z budynku sąsiada wydobył się prąd na jego dach, który stykał się z moim ogrodzeniem, siatka w tym miejscu się paliła. Bliska mi osoba dotykając się ogrodzenia została porażona prądem i chce, ustalić czy wartość tego prądu była duża, skoro pojawiło się żarzenie ogrodzenia...
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Kolego tak jak pisałem wcześniej, na 6cm fi4 drutu do rozżarzenia potrzeba kilku woltów i kilkuset, a może nawet około 1500 amperów. Jeżeli był przewężony to mniej prądu, ale to dalej są setki amperów. Napięcie nie powinno przekroczyć kilku, co najwyżej kilkunastu woltów. Nie wiem jakie masz warunki, ale dość trudno o takie źródło zasilania.

  Cytat:

  Z budynku sąsiada wydobył się prąd na jego dach, który stykał się z moim ogrodzeniem, siatka w tym miejscu się paliła. Bliska mi osoba, dotykając się ogrodzenia, została porażona prądem i chce ustalić, czy wartość tego prądu była duża, skoro pojawiło się żarzenie ogrodzenia...


  To zmienia całkowicie postać rzeczy. Rozkład napięć mógł być taki, żw doszło do porażenia, trudno mówić o napięciu, bo nie wiadomo, z jakiego napięcia było przebicie, jednak prąd był zapewne kilkusetamperowy.
 • Poziom 8  
  Przydział mocy dla budynku sąsiada wynosił 11 kW przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A, które zostało nielegalnie zawyżone na 63A czy to mogło mieć jakiś wpływ na zaistniała sytuację?
 • Poziom 39  
  crashlady napisał:
  które zostało nielegalnie zawyżone na 63A czy to mogło mieć jakiś wpływ na zaistniała sytuację ?

  Oczywiście, popłynął znacznie większy prąd zanim zadziałało zabezpieczenie. Zasilanie budynku sąsiada jest linią napowietrzną czy kablem podziemnym ?
 • Poziom 8  
  Zasilanie do tego budynku jest poprowadzone kablem podziemnym.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Oczywiście że tak, dla wkładki zwłocznej gl/gg 63A prąd 200A może się utrzymywać około 15 sekund. Mogła więc zaistnieć sytuacja że zanim bezpiecznik się przepalił popłynął duży prąd i rozżarzył drut oraz mogło dojść do porażenia.
 • Poziom 39  
  Co to była za kombinacja, że napięcie znalazło się na dachu? Biorąc pod uwagę to, co już wiemy, to prąd na ogrodzeniu mógł wynosić max. kilkadziesiąt amperów, ale groźniejsze było napięcie na płocie, a to było praktycznie napięcie w granicach 100-230 V niebezpieczne dla człowieka i zwierząt.
 • Poziom 43  
  crashlady napisał:
  proszę o informacje jakie napięcie (ile volt) jest w stanie rozgrzać metalową siatkę do czerwoności tak by pojawiło się ciemnopomarańczowe żarżenie metalu, drut siatki ma 4 mm grubości, czy takie zjawisko może sie pojawić już przy kilku voltach?

  Odpowiedź jest jasna. ZADNE. Nawet miliardy volt tego nie zrobią.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  grzeskk napisał:
  dla wkładki zwłocznej gl/gg 63A prąd 200A może się utrzymywać około 15 sekund

  Podejrzewam że było gorzej - biorąc pod uwagę rezystancję dachu, płotu to prąd był znacznie mniejszy za to napięcie rażenia było na płocie znacznie dłużej bo przepalenie wkładki nastąpiło po dłuższym czasie.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  crashlady napisał:

  z budynku sąsiada wydobył się prąd na jego dach ,który stykał się z moim ogrodzeniem, siatka w tym miejscu sie paliła. Bliska mi osoba dotykając się ogrodzenia została porażona prądem i chce ustalić czy wartość tego prądu była duża skoro pojawiło się żarżenie ogrodzenia ...

  Prąd to nie dym nie wydobywa się na dach.
  Natomiast warto zadzwonić na pogotowie energetyczne i zgłosić sprawę.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  kkknc napisał:
  Odpowiedź jest jasna. ZADNE. Nawet miliardy volt tego nie zrobią.

  Pokrętna odpowiedź zaciemniająca problem, nie wszyscy są specjalistami żeby sobie resztę dopowiedzieć.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Tu potrzebna tylko szkoła podstawowa i zagadnienia z fizyka. Żadna specjalizacja potrzebna nie jest.


  A odpowiedź jest jasna i konkretną.

  W takim razie udziel odpowiedzi. Jaki napięcie jest potrzebne zgodnie z pytaniem.
 • Poziom 8  
  Jaka wartość napięcia powoduje żarzenie metalu?
  na tym zdjęciu widać słupek ze zwinięta siatką stykającą się z tym dachem, tam się paliło. A żeby było ciekawiej na zdjęciu widać drugi słupek ten który po dotknięciu poraził prądem. jak widać drugi słupek nie ma na sobie siatki i nie styka się z dachem wiec jak mógł być pod napięciem to nie wiem do tej pory...
 • Pomocny post
  Poziom 43  
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  crashlady napisał:
  drugi słupek nie ma na sobie siatki i nie styka się z dachem wiec jak mógł być pod napięciem to nie wiem do tej pory...

  ale mógł mieć druty naciągowe czy jakieś inne metaliczne połączenie. Wg tego zdjęcia to było oporowe rozgrzanie drutu - jak w grzałkach. Skorodowany drut, dość duża rezystancja połączeń ale na tyle mała że zadziałało to w całości jak grzejnik.
  kkknc napisał:
  W takim razie udziel odpowiedzi. Jaki napięcie jest potrzebne zgodnie z pytaniem

  Akurat trudno odpowiedzieć jednoznacznie - bo tak naprawdę nie znamy ani rezystancji dachu , ani rezystancji siatki płotu, ani rezystancji uziemienia tego płotu. Samo napięcie nic nie rozgrzeje potrzebny jest przepływający prąd w obwodzie i odpowiednia wydajność źródła. Akurat tutaj jak widać warunki były spełnione.
 • Poziom 38  
  Moze sasiad cos spawal co bylo polaczone z dachem i siatka i zle podpial mase spawarki do spawanego elementu.
  Kiedys mialem tak ze spawajac element przyczepy na ktorej podlodze bylo troche wody w zaglebieniach masa nie kontaktowala dobrze i woda w tych zaglebieniach zaczela sie gotowac.
  Jak sasiad podpial mase spawarki do czegos co kontaktowalo z siatka czy dachem i spawal element ktory mial kontakt z drugim koncem siatki, a nie mial dobrego kontaktu z masa bezposrednio to caly prad spawania moogl isc przez ta wlasnie siatke.
  Spawarka tez moze "popiescic" ale napiecie jest w granicach 60V.
 • Moderator Samochody
  Widziałem kiedyś na własne oczy jak kawałek metalowego płotu pomiędzy dwoma garażami "blaszakami" żarzył się jak koniec papierosa w miejscu jego styku z blachą falistą boków garaży.
  Jeden z garaży właściciel wynajął meleksiarzom, (był tam zamontowany sublicznik energii elektrycznej), ci chcąc mniej płacić za prąd podpięli N z gniazda do którego podłączali ładowarkę do stalowej konstrukcji. Widocznie ten drugi garaż miał lepszy kontakt z ziemią i prąd płynął do niego (i ziemi) przez płot.
  Taka ładowarka to zasilacz impulsowy dający na wyjściu 48V 30A, więc "trochę" pobiera, zwłaszcza jak podpina się wieczorem melexa po całym dniu wożenia turystów
 • Poziom 34  
  "Jeżeli przepuszczałeś prąd przez jakiś odcinek drutu -to w miejscu skorodowania przekrój drutu był mniejszy. Drut miał w tym miejscu większą rezystancję i mimo że przez cały odcinek płynął prąd o jednakowym natężeniu to na skorodowanym fragmencie wydzieliło się więcej ciepła niż na pozostałych fragmentach o tej samej długości."


  To jakiś błąd w myśleniu....na skorodowanym miejscu -o większej rezystancji -wydziela się większa moc- ...?????
 • Poziom 28  
  KaW napisał:

  To jakiś błąd w myśleniu....na skorodowanym miejscu -o większej rezystancji -wydziela się większa moc- ...?????


  P=I^2*R

  I jest stałe.

  Resztę sobie oblicz.
 • Poziom 34  
  Na korodującym złączu -przy wzroście korozji-maleją prądy przewodzone.
  Nie jest dobrze -jeśli się zakłada,że na takim złączu prąd ma stałą wartość .Taki "rachunek" jest bez sensu -jest to wadliwe myślenie.
 • Poziom 27  
  zworys napisał:
  Co to była za kombinacja że napięcie znalazło się na dachu ? Biorąc pod uwagę to co już wiemy to prąd na ogrodzeniu mógł wynosić max kilkadziesiąt amper , ale groźniejsze było napięcie na płocie a to było praktycznie napięcie w granicach 100 - 230 V niebezpieczne dla człowieka i zwierząt.


  Np. przez podłączeni urwanego przewodu zerowego do odgromu.

  Kiedyś u kolegi po wymianie rur do gazomierza "zniknęło światło światło w stodole". Okazało się że elektryk!! podłączył uszkodzony przewód zerowy do rury od bojlera CWU. Wszystko działało dopóki bojler był połączony rurą metalową z gazociągiem. Po włączeniu "światła" w stodole na kranach mieli 230V..
 • Poziom 39  
  KaW napisał:
  Nie jest dobrze -jeśli się zakłada,że na takim złączu prąd ma stałą wartość .


  Potraktuj tą siatkę jako ileś tam połączonych ze sobą rezystancji o określonej mocy. Prąd jest określony dla całej wynikowej rezystancji. Dla "zdrowego" drutu o małej rezystancji ten prąd ( wydzielona moc ) będzie za mały żeby go mocno rozgrzać, ale dla skorodowanego odcinka o większej rezystancji ta moc będzie wystarczająca żeby zaświecił ( inaczej mówiąc moc tego rezystora będzie za mała ), zwłaszcza że wydajność źródła jest duża..