Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FCC otwiera pasma powyżej 96 GHz do eksperymentów

ghost666 10 Kwi 2019 10:46 1023 2
 • FCC otwiera pasma powyżej 96 GHz do eksperymentów
  Jakie urządzenia bezprzewodowe mogłyby działać w szerokim regionie między 95 GHz a 3 THz? Takie pytanie postawił przewodniczący Federalnej Komisji Łączności USA (FCC). Komisja rozpoczyna prace nad przydzieleniem 21 GHz powyżej 95 GHz w marcu tego roku. Ponadto za cel wzięła sobie otwarcie pasm w zakresie 95 GHz-3 THz dla eksperymentów.

  Prace komisji zaczynają się w momencie, gdy inżynierowie walczą z wysokim zużyciem energii i ograniczeniami odległości w pasmach 24-36 GHz dla telefonów komórkowych 5G. Samsung zaprezentował już pierwszy telefon dla 5G mmWaves, ale wymaga on znacznie większej obudowy i pojemniejszej baterii. Inżynierowie z AT&T i Verizona twierdzą, że wciąż mają wiele do nauczenia się temat realnej implementacji 5G.

  Górny zakres spektrum "tradycyjnie nie był postrzegany jako odpowiedni dla komunikacji bezprzewodowej, biorąc pod uwagę fizyczne właściwości tych ekstremalnie wysokich częstotliwości", mówił przewodniczący FCC, Ajit Pai, ogłaszając plany komisji. "Obecnie nie wiemy dokładnie, jakie rodzaje aplikacji i usług bezprzewodowych dopuszczane są przez prawa fizyki w tych zakresach... Chcemy stworzyć dużą 'piaskownicę' dla inżynierów i technologów, z którymi będziemy pracować - a my wtedy zobaczymy, co stworzy amerykańska pomysłowość" - dodał.

  "Mam przeczucie, że federalne instytucje odpowiedzialne za finansowanie badań i rozwoju wkrótce będzie zgodne z naszymi staraniami, a my będziemy starali się skorzystać z tego wsparcia" - dodał Ted Rappaport, dyrektor NYU Wireless - grupy badawczej, która pomogła w wykorzystaniu fal milimetrowych w technologii 5G w czasach ciężkiego sceptycyzmu dl tech technologii. "Jestem optymistą, jeśli chodzi o pomysły telefonii komórkowej w pasmie powyżej 95 GHz i jestem pewien, że tak się stanie. Przepustowości na częstotliwości powyżej 95 GHz będą znacznie większe niż wszystko, co dostępne jest do tej pory; wyobraźmy sobie kanały radiowe o szerokości od 1 GHz do 10 GHz o transmisji danych prędkości setek gigabitów prosto do telefonu komórkowego" - dodaje Rappaport.

  Początkowe wyniki pracy tego centrum pokazują, że "propagacja fal powyżej 95 GHz nie różni się zbytnio od wykorzystywanych obecnie fal 5-milimetrowych, chociaż przenikanie do budynków jest nieco trudniejsze." Ponadto interferencja z satelitami, głównie wykorzystywanymi przez NASA, "jest minimalna na tych częstotliwościach, szczególnie kiedy wykorzystywane są anteny kierunkowe o wysokim zysku w sieciach naziemnych" - tłumaczy Rappaport.

  Realizacja planu FCC o nazwie Spectrum Horizons bez wątpienia zajmie długie miesiące. Jeśli się powiedzie, to dopiero początek ciężkiej pracy dla całej społeczności inżynierów. Wczesny ruch FCC w celu otwarcia pasm w zakresie 28-39 GHz w Stanach Zjednoczonych pomógł amerykańskim deweloperom uzyskać wczesną przewagę w 5G. Czy ta samo będzie z pasmami powyżej 95 GHz? Tego dowiemy się dopiero za jakiś czas.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334357


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 10 Kwi 2019 23:48
  grawastar1986
  Poziom 13  

  Interesujące, do czego się stosuje takie pasma? Jak wygląda nadajnik-odbiornik np. na 100 GHz? Albo na 1 THz?

 • #3 12 Kwi 2019 11:13
  AudioExperiment
  Poziom 8  

  grawastar1986 napisał:
  Interesujące, do czego się stosuje takie pasma? Jak wygląda nadajnik-odbiornik np. na 100 GHz? Albo na 1 THz?

  Długość fali dla 1 THz to 0.0003m => 0,3mm. Natomiast podczerwień to "zakres od 780 nanometrów do 1 milimetra a częstotliwość drgań od 300 GHz do 400 THz."

  A jak wyglądają nadajniki i odbiorniki podczerwieni ? Chyba każdy widział pilota do TV :-)
  Choć 1THz o jeszcze kilka rzędów różnicy bo długość fali z pilota to około 850nm =>~350THz to przypuszczam, że formą i budową będą bardziej przypominać właśnie transmisję IR/lub za pomocą światła niż tradycyjną antenę z jaką mamy przy WiFi 2.4G.