Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór inwertera solarnego 3-4 kW.

Bambek 10 Apr 2019 11:03 7110 27
    Bambek
    Level 15  
    Witam.
    Nadszedł w końcu dzień kiedy trzeba zrobić mały krok do przodu. A więc do rzeczy.
    Zgromadziłem 10 paneli PV o łącznej mocy 1265W, 3 akumulatory AGM 100+100+120=320Ah i sporo chęci żeby to wszystko w końcu wykorzystać.
    Chcę zbudować instalację solarną do produkcji prądu, który na początek chcę wykorzystać do zasilania nocnego dekoracyjnego oświetlenia ogrodowego 12V, oświetlenia garażu i zasilenia odbiorników niewielkiej mocy użytkowanych w garażu a w perspektywie po rozbudowie być może i zasilenia domu np. w czasie dnia gdy nikogo nie ma w domu zapotrzebowanie na energię jest nieduże (chodzi tylko lodówka jakieś tam AGD w trybie czuwania). Sezonowo podgrzewać wodę w niewielkim basenie dla dzieci.

Może w perspektywie rozważę sprzedaż nadmiaru energii do sieci ale póki co nie.
    Bardzo bym prosił aby przynajmniej na początku co nie dyskutować o zasadności czy opłacalności takiego a nie innego wykorzystania instalacji, może później się za to weźmiemy :D .

Na początek potrzebuje pomocy w doborze modelu i parametrów przyzwoitego inwertera solarnego o mocy 3-4kW, który posiada funkcję zimnego startu, możliwość definiowania kolejności priorytetów zasilania.
    Swój zamiar zobrazowałem prostym szkicem.
    Proszę o doradzenie jaki inwerter wybrać i zapraszam do dyskusji. Dobór inwertera solarnego 3-4 kW.
    any56
    Level 39  
    Np. inwerter solarny 1000VA 12V MPPT PV 30A UPS SINUS firmy VOLT
    Bambek
    Level 15  
    any56 wrote:
    Np. inwerter solarny 1000VA 12V MPPT PV 30A UPS SINUS firmy VOLT

Za mała moc.
    Potrzebuję urządzenia z perspektywą zapasu obciążenia od około 3 kW i w górę, poza tym nie w opisie nie znalazłem info o funkcji "zimny start" czy możliwości programowania priorytetów.

Chodzi mi raczej o urządzenie, które posiada przynajmniej takie funkcje
    https://www.sklep.orvaldi.pl/product-pol-281-...o-3K-Solar-3kVA-2-4kW-2xMPPT-3000W-48VDC.html

lub co prawda off grid
    https://allegro.pl/oferta/inwerter-solarny-mppt-60a-off-grid-mps-3kva-plus-7899855883
    ART74
    Level 12  
    A nie lepiej podpiąć to do sieci są falowniki nie drogie na portalu aukcyjnym 1kW
    Bambek
    Level 15  
    ART74 wrote:
    A nie lepiej podpiąć to do sieci są falowniki nie drogie na portalu aukcyjnym 1kW

Przeglądałem już propozycje falowników ale często sprzedawcy skąpią szczegółowych opisów co potrafi dane urządzenie. Czy na falownikach jest możliwość ustawiania priorytetów źródeł zasilania? Czy falowniki mogą startować tylko z zasilania panelami PV?
    Przepraszam, może to dla fachowców z branży trywialne pytania ale ja akurat nie znam się na takich urządzeniach.
    Często w opisie urządzenia jest "inwerter, falownik". Czy to zawsze o to samo chodzi i można używać nazw zamiennie?
  • Helpful post
    ACCel
    Level 22  
    Dużo prostsze będzie podłączenie tego on-grid, jakiś używany inwerter (byle miał certyfikat CE), będzie kosztował 500-900zł

Jak chcesz wykorzystać akumulatory to kup UPS sinus (100-200zł) np 1kVA i tam je podłącz.

Ogólnie instalacje off-grid z akumulatorami są skomplikowane i nierentowne, a dobre urządzenia drogie (oczywiście tanią chińszczyznę też znajdziesz).
  • Helpful post
    ART74
    Level 12  
    Nazwy to to samo, falownik i inwerter, ta druga nazwa to z j. Angielskiego.
    ACCel
    Level 22  
    To jest polski Elnix. Opinie o nim są niejednoznaczne.

Czemu chcesz kupować nowy? Tak jak pisałem, za 600-900zł można kupić markowy używany on-grid.
    Bambek
    Level 15  
    ACCel wrote:
    To jest polski Elnix. Opinie o nim są niejednoznaczne.

Czemu chcesz kupować nowy? Tak jak pisałem, za 600-900zł można kupić markowy używany on-grid.

Jakie marki polecacie jeśli chodzi o używki? Nie mam rozeznania w temacie a piszą, że lepiej kupić używany markowy niż nowy chiński no-name. W sumie to najważniejszy element instalacji.
    W cenie 600-900 to na chwilę obecną nic z używek nie widzę. A co możecie powiedzieć o falowniku "EFFEKTA ES5000" ? Do dostania za około 1700zł.
  • Helpful post
    ACCel
    Level 22  
    Ja kupuję Aurory 3.0-3.6, do instalacji 10kWp.
    Wcześniej kupiłem Oelmaier PAC-4, ale jego nie można monitorować przez RS-485 i przy niskiej mocy zawyża licznik produkcji, więc będę go sprzedawał.

Aurory były na Allegro po 900zł, ale widzę, że już ich nie ma. Musisz patrzeć raz na tydzień, w ciągu miesiąca coś znajdziesz.
    Bambek
    Level 15  
    ACCel wrote:
    Aurory były na Allegro po 900zł, ale widzę, że już ich nie ma. Musisz patrzeć raz na tydzień, w ciągu miesiąca coś znajdziesz.

Będę monitorował allegro. Jakiś konkretny typ/model jest tej "Aurory"?
    ART74
    Level 12  
    Ja używam SolarRiver firmy Samil Power można kupić używany do kilkuset złotych .
    samilpower.com
    Bambek
    Level 15  
    Panowie a co sądzicie o falownik growatt 3600mtl?
    Bambek
    Level 15  
    Zakupiłem growatt 3600 MTL-S. Muszę teraz zgłębić temat jak to formalnie z energetyką załatwić. Wniosek itp. Czy instalację musi wykonać elektryk z uprawnieniami czy mogę sam to zrobić?
    bystrym
    Level 9  
    Witam posiadam zakupiony jakiś czas temu inwerter
    SMA SB 2500 i mam pytanie czy mogę zamontować
    go do instalacji którą chcę przyłączyć .
    Może któryś z kolegów posiada do niego wymagane
    dokumenty ?
    Bambek
    Level 15  
    bystrym wrote:
    Witam posiadam zakupiony jakiś czas temu inwerter
    SMA SB 2500 i mam pytanie czy mogę zamontować
    go do instalacji którą chcę przyłączyć .
    Może któryś z kolegów posiada do niego wymagane
    dokumenty ?

Sprawdź na stronie producenta. Powinny być udostępnione odpowiednie dokumenty do pobrania.
    bystrym
    Level 9  
    Witam pobrałem ze strony producenta różne pliki lecz nie wiem czy to te. Jest to starszy inwerter jednofazowy więc nie mogę znaleźć odpowiednich dokumentów.
    Może ktoś ma podobny inwerter i podzielił by się dokumentacją.
    noja102
    Level 24  
    A daj zdjęcie naklejki z boku to ci powiem jakie pliki tylko te starsze nie mają obecnej normy PN-EN 50549-1 czyli NC Rfg a z normą 50439 pewnie odrzucą wniosek . Pozostaje kupić nowy w rozsądnych pieniądzach np:Growatt bo SMA czy Fronius to cena razy 2
    danielm55
    Level 5  
    Panowie a co sadzicie o falownikach AFORE HNS?
    Można dostać w podobnej cenie co Growatt, podobne parametry.
    Który lepiej wybrać?
    Pozdrawiam.
    kubekirek
    Level 2  
    Ponawiam temat.
    Jaki wybrać inwerter do instalacji 3-3.5KW?
    Z tych w "rozsądnej" cenie (ok 2300 zł) rozpatruję:
    -Growatt 3000S 3kW
    -AFORE HNS 3000TL-1
    oba spełniają normę NC RfG więc liczę, że Tauron wymieni licznik na dwukierunkowy bez problemu.
    który z nich będzie lepsy?
    A może polecacie jakiś inny inwerter?
    noja102
    Level 24  
    Growatt dla tych co lubią pukać , Afore OK, dostaniesz jeszcze Sofar, SAJ , Solax
    bogus01
    Level 2  
    A może ktoś coś powiedzieć o falownikach sma3600tl i sma3000hf (pierwszy bez, drugi z transformatorem), który byłby lepszy do instalacji 3 kw na trakerze solarnym.
    noja102
    Level 24  
    One nie spełniają normy NC RfG i ich nie przyłączysz do sieci OSD . Chyba że masz już przyłącze i solar traker robisz dla zabawy . Mam SB3000HF leżący jak coś
    kubekirek
    Level 2  
    dzięki Noja102 za dodatkowe alternatywy inwerterów.
    podsumowując wiedzę z forum.
    Dla instalacji 3KW a taki najprawdopodobniej będzie inwerter powinienem zainstalować ok 20% więcej energii z paneli- czyli ok 3,6kW
    czy 10 lub 11 poniższych paneli będzie miało sens?
    -SUNPAL SP320M6-60
    Jakie zabezpieczenia po stronie AC/DC sugerujecie do zastosowania?
    W domu mam instalację trójfazową. Cała moc z inwertera będzie przekazywana na jedną fazę i bilansowana przez Tauron zgodnie z zasadami prosument.
    Doczytałem się jeszcze, że chcąc rozbudować w przyszłości instalację będę mógł podłączyć drugi taki zestaw lub podobny na inna fazę. zgadza się?