Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena yagi dk7zb 5+8 pion czy poziom

10 Kwi 2019 18:09 270 8
  • Poziom 3  
    Koledzy kupiłam antenę yagi 2m 70cm dk7zb 5+3el.
    Poradźcie jak ona powinna być w pionie czy poziomie?
    Częścią promieniującą w yagi jest dipol pół falowy a więc pionowo powinna działać dookólnie z największym zyskiem z przodu. Z drugiej strony przecież charakterystyka promieniowania yagi powinna zostać taka sama bez względu na to jak jest zawieszona.
    Dowiedziałam się, że yagi lepiej brać kiedy używa się jej na ssb, a nie jak ja na FM, ale skoro już zbudowałam rotor i kupiłam antenę to nie będę jej zmieniać.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Do rozmów lokalnych pionowo.
    Michał
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc. Michał a możesz mi powiedzieć jak wygląda praca takiej anteny pion poziom czy dobrze kombinuje ?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A sformułuj pytanie inaczej, bo nie rozumiem o co pytasz.
    M
  • Poziom 32  
    Wystarczy rozejrzeć się po masztach krótkofalowców i podpowiedź dlaczego montują poziomo staje się jasna jak hostia na wysokości. Zalecam nasłuch na 144.300 MHz SSB, gdzie są prowadzone tzw. "poziomy". Michał rozwiń myśl, bo kompletnie nie da się zrozumieć o Ci chodzi. Lubisz tak zbierać punkty po forach, czy masz problemy z wysławianiem się ?

Dodano po 11 [minuty]:

p.s.

@monikaeuko
    Czy możesz powiedzieć mi za co dziękujesz ? Bo też mam taką antenę i nie rozumiem sarkazmu.
  • Poziom 3  
    Koledzy, podziękowałam z grzeczności nie było tu żadnego sarkazmu przecież. Wszystkiego się uczę a za pomoc podziękować trzeba.

Jeżeli yagi zasila dipol pół falowy, i jest w pozycji pionowej to czy w takim wypadku odbiera jak dookólna z największym zyskiem z przodu. Jak jest wtedy z nadawaniem nadaje tak jak powyżej? Nadaje do okólnie z największą siłą z przodu?
  • Poziom 36  
    Nadaje tak samo jak odbiera - yagi jest anteną kierunkową, nieważne czy to odbiór czy nadawanie. Od ilości elementów i jakości wykonania zależy jak szeroka jest wiązka promieniowania i ilość listków bocznych.
  • Poziom 32  
    Ch-ka promieniowania anteny jest taka sama w obu kierunkach, ponieważ parametry elektryczne anteny są podobne w obu kierunkach. Różnice w dopasowaniu nadajnika i odbiornika do anteny są zawsze nieuniknione, ale to już zależy od r-telefonu czy będą miały one negatywny skutek. Nierzadko zależnie od egzemplarza tego samego modelu, tj. konkretnie od zestrojenia obwodów antenowych nadajnika i odbiornika osobno. Jeżeli chodzi zasięg, to jednolitej reguły kierunkowej nie ma, ponieważ po drodze mogą znajdować się przeszkody terenowe. I tak np. ja odbieram z mojej anteny dk7zb bokiem (ok. 45°) do przemiennika sr7v lepiej (niż kierunkowo) poprzez odbicie, ale z nadawaniem jest w tej sytuacji zupełnie odwrotnie.