Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niespodzianka - 5G ma kolejne problemy w adaptacji.

ghost666 10 Kwi 2019 21:29 3423 18
 • Niespodzianka - 5G ma kolejne problemy w adaptacji.
  Ponieważ operatorzy sieci komórkowych wprowadzają już usługi 5G, branża łączności komórkowej uczy się o 5G w locie, znajdując jedno nieoczekiwane wyzwanie po drugim. Jest to trudniejsze, niż wszyscy się spodziewali. Wynikiem tego są wyższe niż początkowo planowano koszty początkowe implementacji nowej technologii.

  Są też dobre wiadomości: sygnały fal w zakresie milimetrowym (mmWave) są bardziej odporne na zakłócenia, niż się wielu się obawiało. Jak dotąd wydaje się, że obawy o zaniki sygnału podczas deszczu czy przejściu przez miękkie przeszkody, takie jak liście, były przesadzone.

  Niestety, są inne bardziej problematyczne obszary. Krytycznym elementem 5G jest wirtualizacja sieci. Jej celem jest elastyczna konfiguracja sieci komunikacyjnych, tak aby odpowiadały różnym i zmieniającym się potrzebom użytkowników. Konfigurowalność sieci na żądanie stwarza potrzebę upewnienia się, że każda nowa konfiguracja dostarcza to, co potrzebował użytkownik. Z definicji testowanie tego z wyprzedzeniem nie jest możliwe.

  5G to nowa jakość w komunikacji komórkowej, w tym w zakresie konfigurowalności sieci i zmniejszania opóźnienia. Zapowiada to niezliczone potencjalne nowe zastosowania, ale pierwsze spotkanie, jakie większość ludzi będzie miała z 5G, to klasyczna telefonia i internet szerokopasmowy. Byłoby źle dla operatorów, jeśli telefon i internet w sieciach 5G nie były znacznie lepsze niż w sieci 4G. Ważniejsze nawet jest, aby usługi na 5G nie były gorsze od tego, co znają już klienci.

  Operatorzy konsekwentnie wzywają swoich partnerów technologicznych, aby rozszerzyli swoje możliwości testowe na samą sieć, aby:
  a) upewnić się, że technologia działa, gdy jest zainstalowana,
  b) sprawdzić, czy nowe usługi działają tak, jak są reklamowane, gdy są uruchomione.

  Operatorzy obawiają się, że nowa technologia radiowa może nie działać od pierwszej próby, jak Steve Douglas, szef działu 5G w firmie Spirent. W związku z tym operatorzy telefonii komórkowej muszą inwestować więcej w operacje sieciowe, ponosząc koszty uruchomienia, których nie przewidzieli, wyjaśnia Douglas.

  "Nasi klienci, zwłaszcza wielcy dostawcy usług, pytali nas, czy możemy im pomóc w działaniu sieci" - powiedział. "Nie tylko testować, ale także uruchamiać i zapewniać ciągłe testowanie nowych usług, niezależnie od tego, czy jest to nowa jakość, zwiększona wydajność, czy spełnienie innych warunków" mówi przedstawiciel firmy.

  Niektóre firmy technologiczne zareagowały na tego rodzaju prośby, wirtualizując swoje możliwości testowe, tak aby 'laboratoria' mogły być tworzone w dowolnym miejscu w sieci. Spirent zwirtualizował większość swoich funkcji testowych, a także skonfigurował dostęp do niektórych swoich zasobów testowych w chmurze.

  "Widzimy, że złożoność tych sieci jest większym problemem dla naszych klientów, niż początkowo sądzono" mówi douglas. "Wiedzieli, że używanie tego samego pasma będzie trudne, ale nie wiedziano, jak skomplikowana jest nowa technologia radiowa w rzeczywistości". Zauważa on, że dopiero niedawno - w ostatnich miesiącach - odkryto wiele nowych problemów np. w zakresie telefonów komórkowych, których rozwiązanie nie zostało jeszcze uzyskane. W systemach 4G w nowoczesnym telefonie anten było kilka - 4G, GPS, Wi-Fi, Bluetooth... w nowym urządzeniu 5G muszą być te same anteny, plus dodatkowo szereg anten dla systemu 5G. Ich liczba w ten sposób niemalże się podwaja. Podstawowym problemem w zakresie dodawania kolejnych anten w telefonie komórkowym, jest po prostu brak miejsc. Projektanci tych urządzeń mają sporo problemów, by zmieścić je wszystkie w środku. Z częścią tych projektantów Spirent współpracuje w zakresie miniaturyzacji systemów elektroniki 5G.

  "Widzimy wpływ interferencji pomiędzy poszczególnymi antenami, ponieważ nagle w telefonie zrobiło się ich o wiele więcej" mówi Douglas. "Wykorzystuje się architekturę multi-MIMO, jaka związana jest z technologią 5G, co mnoży ilość anten. Ponieważ jest ich tak wiele i są tak male, to często ze sobą interferują, na przykład 5G z GPS. Niektóre pierwsze prototypy miały problem z sygnałem GPS z uwagi na anteny telefonii komórkowej. To bardzo problematyczne, dlatego też współpracujemy nad usunięciem tego problemu".

  Jeśli chodzi o sieć, to jak mówi Douglas obecna sytuacja to "wyścig zbrojeń". Producenci czują, że muszą szybko mieć gotowy sprzęt komercyjny - tak szybko, że niektórzy skracają długość swoich zwykłych cykli produkcyjnych o połowę. W rezultacie dostępny sprzęt nie jest tak dobrze przygotowany, jak mógłby być, mówi Douglas. Niektórzy klienci Spirenta w USA są w trakcie wdrażania swoich pierwszych stacji bazowych, a Spirent pomaga im w znalezieniu optymalnych konfiguracji, aby zapewnić wydajność 5G. Jeśli operatorzy będą pobierać wyższe opłaty za korzystanie z 5G, muszą zapewnić, że "nowe prędkości transmisji danych są wyraźnie różne od 4G" mówi Douglas.

  Przewoźnicy wycofali się obecnie z koncepcji wykorzystania mmWave dla stacjonarnych bezprzewodowych łączy szerokopasmowych, ale biorąc pod uwagę zachęcające wyniki testów mmWave, Douglas powiedział, że niektórzy klienci Spirent ponownie się zastanawiają nad wdrożeniem tego rozwiązania. Okazuje się, że fale milimetrowe wcale nie są tak tłumione przez otoczenie, jak zapowiadano. Niemniej jednak mmWaves nie propagują tak daleko, a operatorzy, którzy polegać chcą na tym pasmie, będą musieli zainstalować więcej stacji bazowych. Proste szacunki wskazują, że od 4 do 9 razy więcej, ale Douglas mówi, że liczba ta może sięgać nawet 30-krotności. Może to nie być problemem w gęsto zaludnionych obszarach, ale wielu zadawać może pytanie o zasadność instalacji takiej ilości BTSów na terenach poza miastami.

  Douglas mówi, że rozważa się obecnie kilka możliwości. Można wirtualizować części systemu RF. Możliwe jest przeniesienie nawet 50% przetwarzania ze stacji bazowej do chmury. Potencjalnym minusem tego rozwiązania jest to, że spowolni to ruch sieciowy. Mimo to kilku klientów Spirenta bada taką możliwość.

  Drugą opcją jest sieć typu mesh, opcja architektury dla sieci 5G, która zostanie w pełni zdefiniowana dopiero w następnej rundzie standardów 3GPP 5G. Chodzi o to, aby co najmniej trzy lub cztery węzły stacji bazowych, łączące się ze sobą bezprzewodowo, przekazywały dane do centralnej stacji bazowej, która byłaby jedyną w każdym klastrze, która łączyłaby się z siecią światłowodową. Ponownie, podejście to musiałoby zostać przetestowane, aby sprawdzić, czy wydajność sieci może być w takim wypadku utrzymana.

  Kolejną całkowicie nieprzewidzianą kwestią, jak dodał jeszcze Douglas, było to, że anteny MIMO są fizycznie większe i znacznie cięższe niż anteny 4G - tak ciężkie, że dodatkowy ich ciężar może przewyższyć to, co mogą wytrzymać dachy czy inne typowe miejsca montażu tych systemów. "Jest to ogromny problem na etapie planowania. Czasami operatorzy muszą wzmacniać dachy i inne miejsca instalacji. "Interesująca rzecz, o której wielu z nas prawdopodobnie nigdy nie pomyślało" podsumowuje Douglas.

  Źródła: https://www.edn.com/electronics-blogs/5g-waves/4461589/Surprise--More-5G-complications


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2 11 Kwi 2019 01:15
  dariuse
  Poziom 10  

  "Byłoby źle dla operatorów, jeśli telefon i internet w sieciach 5G nie były znacznie lepsze niż w sieci 4G. Ważniejsze nawet jest, aby usługi na 5G nie były gorsze od tego, co znają już klienci.

  " nowa technologia radiowa może nie działać od pierwszej próby, jak Steve Douglas

  Brawo Stefek, dzięki za wywiad.

  Ministerstwo planuje 1000 urządzeń 5G na 1km2 i to się da łatwo zrobić, ale jak pomieścić 100 urządzeń 5G na 1 m2 ?

 • #3 11 Kwi 2019 07:39
  Norfnet
  Poziom 12  

  Na szczęście Play jest 5G Ready :)

 • #5 11 Kwi 2019 08:34
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  lukashb napisał:
  Mam nadzieję, że szybko 2G nie wyłączą. Używam modułów SIM800 z AVRami a one są 2G. Nie potrzeba mi w Atmedze internetu 3G lub LTE. GPRS wystarcza, działa non stop, nie wiesza się. To jest to co potrzeb dla IOT.


  ...i żre prąd garściami.

  Do Internetu Rzeczy to są inne sieci - NBIoT, LoRa, Sigfox...

 • #6 11 Kwi 2019 11:57
  enigma
  Poziom 12  

  ghost666 napisał:
  lukashb napisał:
  Mam nadzieję, że szybko 2G nie wyłączą. Używam modułów SIM800 z AVRami a one są 2G. Nie potrzeba mi w Atmedze internetu 3G lub LTE. GPRS wystarcza, działa non stop, nie wiesza się. To jest to co potrzeb dla IOT.


  ...i żre prąd garściami.

  Do Internetu Rzeczy to są inne siec - NBIoT, LoRa, Sigfox...


  Tak ale jest jedno ale do tego.

  Jak jesteś w dalekim "polu" że zasięg takiego gprsa jest a niekoniecznie innych rozwiązań. Do czujnika który raz na jakiś czas ma wysłać zebrane dane wystarczy, potem może iść spać, a do podładowania wystarczy mały panel.

 • #7 11 Kwi 2019 12:20
  szeryf3
  Poziom 17  

  Norfnet napisał:
  Na szczęście Play jest 5G Ready :)

  Czy Play ma już faktycznie 5G?

 • #8 11 Kwi 2019 12:57
  error105
  Poziom 9  

  szeryf3 napisał:
  Czy Play ma już faktycznie 5G?

  A czy telewizory HDready mają full HD ? :)

 • #9 11 Kwi 2019 13:00
  dariuse
  Poziom 10  

  A nie mają ?

  Chińczyk przecież powiedział, że rozwiązał wszystkie algorytmy 5G 5 lat temu i dlatego jest światowym liderem 5G
  a reszta ma problemy przedszkolaka, trzymając rękę nadal w nocniku.

 • #10 11 Kwi 2019 14:13
  enigma
  Poziom 12  

  szeryf3 napisał:
  Norfnet napisał:
  Na szczęście Play jest 5G Ready :)

  Czy Play ma już faktycznie 5G?


  Nie ma, grają 5G ready a chodzi o 4G LTE-A.
  Ot gra słowna

 • #11 11 Kwi 2019 20:45
  Janusz_kk
  Poziom 20  

  I tą grą strzelili sobie w kolano, ciekawe co powiedzą klientom jak faktycznie wprowadzą 5G i okaże się że to co było dotychczas
  to nie ma nic wspólnego z 5G, jednym słowem zaorali się.

 • #13 11 Kwi 2019 23:13
  dariuse
  Poziom 10  

  To przyszło z telewizorami
  czyli reklama HD ready, dla starych modeli telewizorów

 • #14 11 Kwi 2019 23:18
  lukashb
  Poziom 39  

  enigma napisał:
  ghost666 napisał:
  lukashb napisał:
  Mam nadzieję, że szybko 2G nie wyłączą. Używam modułów SIM800 z AVRami a one są 2G. Nie potrzeba mi w Atmedze internetu 3G lub LTE. GPRS wystarcza, działa non stop, nie wiesza się. To jest to co potrzeb dla IOT.


  ...i żre prąd garściami.

  Do Internetu Rzeczy to są inne siec - NBIoT, LoRa, Sigfox...


  Tak ale jest jedno ale do tego.

  Jak jesteś w dalekim "polu" że zasięg takiego gprsa jest a niekoniecznie innych rozwiązań. Do czujnika który raz na jakiś czas ma wysłać zebrane dane wystarczy, potem może iść spać, a do podładowania wystarczy mały panel.
  Otóż to. Nic dodać, nic ująć.

 • #15 12 Kwi 2019 09:35
  Jacekser
  Poziom 17  

  dariuse napisał:
  To przyszło z telewizorami
  czyli reklama HD ready, dla starych modeli telewizorów

  Ja,gdybym mógł(choć to możliwe nadal)to używałbym starej Motoroli CD160-bo do moich potrzeb była wystarczająca.Wiadomo że ograniczenia glównie pamięci zmusiły mnie do migracji na nowsze.Dziś mam komórkę firmy z H na początku nazwy i bóg mi świadkiem-nie jestem w stanie rozkminić co jeszcze może,z wk.....ym ,mizianym ekranem.Czy te 5G(pewnie ta moja nowa może "nie łyknąć"tych możliwości)sprawi ,..no właśnie co?Z mózgu odczyta co zamierzam?(zanim go ugotuje).Czy jakieś super usługi zapewni-jak w znanym powiedzeniu "Myje goli..itd"-?
  PS.sporadycznie korzystam na komórce z neta,z reguły jako modem do laptopa.

 • #16 12 Kwi 2019 10:35
  kris1966
  Poziom 17  

  Czyli nie 5G a tylko jedno wielkie G.

 • #17 12 Kwi 2019 11:31
  dariuse
  Poziom 10  

  Jacekser napisał:
  dariuse napisał:
  To przyszło z telewizorami
  czyli reklama HD ready, dla starych modeli telewizorów

  Ja,gdybym mógł(choć to możliwe nadal)to używałbym starej Motoroli CD160-bo do moich potrzeb była wystarczająca.Wiadomo że ograniczenia glównie pamięci zmusiły mnie do migracji na nowsze.Dziś mam komórkę firmy z H na początku nazwy i bóg mi świadkiem-nie jestem w stanie rozkminić co jeszcze może,z wk.....ym ,mizianym ekranem.Czy te 5G(pewnie ta moja nowa może "nie łyknąć"tych możliwości)sprawi ,..no właśnie co?Z mózgu odczyta co zamierzam?(zanim go ugotuje).Czy jakieś super usługi zapewni-jak w znanym powiedzeniu "Myje goli..itd"-?
  PS.sporadycznie korzystam na komórce z neta,z reguły jako modem do laptopa.


  5G sprawi wiele, m.in. to:

  "Tysiące pracowników Amazona słuchają nagrań z domów klientów

  https://businessinsider.com.pl/technologie/no...on-pracownicy-sluchaja-nagran-z-alexy/pehjem8

  Teraz będzie wielu Falentów, którzy będą starali się usprawnić system ;)

  Krzyknie ktoś na dziecko, żonę w domu i zaraz podjedzie samochód na sygnale.

  5G umożliwi total control wszystkiego co żywe i co się rusza i co wydaje dźwięki i głosy

  Już przed wyborami centrala będzie wiedziała jak kto zagłosuje, analizując treść rozmów i nastrojów w domu.

  A lista pytań do asystenta może być długa.

  Tutaj kilka przykładów

  ==
  Sample Questions:

  How many missile test events will North Korea conduct in August 2019?
  Will there be a locally-transmitted case of the Zika virus in Brazil in July 2019?
  What will be the daily closing price of gold on June 2019 in USD?
  Which political party will win the most seats during the Polish Parliamentary Election?

 • #18 12 Kwi 2019 12:35
  Jacekser
  Poziom 17  

  O k....a! 8-O
  Będą wszystko wiedzieć wcześniej nawet o tym że mam bąka puścić?O............,ja ......... !

  Te ostatnie stwierdzenie z przykładów warte rozważenie-bo maj i jesień zapowiada się nadzwyczaj "politycznie gorące".Więc te 5G może szybciej wdrożą?

 • #19 15 Kwi 2019 17:36
  error105
  Poziom 9  

  Z tego co widzę 5G wprowadzi szybszy transfer, a na grzyba mi on jak łącze są tak wąskie że mając pełen zasięg LTE i transfery na poziomie 100Mbit nie jestem praktycznie w stanie korzystać z 3 urządzeń na raz bo łącze przestaje wyrabiać ?
  Tak, ograniczam prędkość pobierania na jednym urządzeniu do połowy, a na pozostałych i internet dalej jest nieuzyteczny.
  Przy kablu, nawet przy 5Mbit, nie ma takiego problemu.