Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ulatniajacy sie gaz z piecyka

KasiaLab 10 Apr 2019 23:59 1254 11
Optex
 • #1
  KasiaLab
  Level 2  
  Hej.
  Właśnie jestem po remoncie generalnym mieszkania. Dodam iż jest to stare budownictwo. Wymienione zostały rury gazowe na takie miedziane oraz przeniesiony został piecyk gazowy (podgrzewacz wody) w inne miejsce łazienki. Od kilku dni, przy wieczornym prysznicu, wyczuwam zapach ulatniajacego się gazu. Nigdy wcześniej nie bylo tego problemu, a byly juz stare rury. Zamontowany został czujnik czadu, który wczoraj przy prysznicu sie uaktywnil i zaczal wydawac ostrzegawczy alarm. Szybko zakrecilam prysznic i zawór gazu. Co moze byc nie tak? Poproszę o rade.
 • Optex
 • #2
  misiek1111
  Level 30  
  KasiaLab wrote:
  Co moze byc nie tak? Poproszę o rade

  Zanim rozpiszemy się co może być nie tak, czy po otrzymaniu porady będziesz potrafiła samodzielnie usunąć usterkę/i ?
  Jeśli nie, złóż reklamację usługi.
 • Optex
 • #3
  as007
  Level 15  
  Do sprawdzenia system kominowy i instalacja gazowa. Bez specjalistycznych urządzeń naprawa niemożliwa a usterki zagrażają życiu i bezpieczeństwu mieszkańców budynku.
 • #4
  ls_77
  Level 35  
  A czy okna też były wymieniane na nowe, szczelne?
 • #5
  KasiaLab
  Level 2  
  Okna nie były wymieniane, są szczelne wszystkie. Sama to na pewno nie bede naprawiac usterki, nie mam uprawnien aby majstrowac przy piecu gazowym. Wiec zastanawiamy się czy to jest wina pieca, który ma ponad 3 lata juz, dodam iz podczas remontu on lezal w mieszkaniu i moglo dojsc do jego zanieczyszczenia przez pył i kurz.
 • #6
  ls_77
  Level 35  
  Wezwij serwisanta od tego kotła - po 3 latach to i tak należy mu się porządny serwis. Wszystko sprawdzi, da papier na to co jest ewentualnie nie tak.
 • #7
  BrodowskiG
  Level 22  
  Piana z mydła w płynie z odrobiną wody i jedziesz, obstawiałbym pod samym urządzeniem.
 • #8
  BUCKS
  Level 39  
  KasiaLab wrote:
  wyczuwam zapach ulatniajacego się gazu.

  Gaz ziemny ma dodawany czynnik zapachowy, aby można było go wyczuć bez użycia specjalistycznego sprzętu, więc możesz go wyczuwać.

  KasiaLab wrote:
  Zamontowany został czujnik czadu, który wczoraj przy prysznicu sie uaktywnil i zaczal wydawac ostrzegawczy alarm.

  Czad jest bezwonny i bezbarwny, więc go nie widać i nie czuć, więc bez odpowiedniego sprzętu nie jesteś w stanie wykryć obecności czadu.

  Inaczej mówiąc masz 2 różne problemy:
  1. Problem ulatniającego się gazu
  2. Brak należytej wentylacji, która sprzyja powstawaniu czadu.

  Moim zdaniem w pierwszej kolejności zrób przegląd termy gazowej, aby wykluczyć jakieś usterki w samym urządzeniu i weź na to papier, aby inni Ciebie nie spławiali i nie odsyłali do serwisu.
  Serwisant powinien stwierdzić, czy potencjalny wyciek gazu to wina urządzenia, czy może jakiegoś błędu w instalacji.
  Co do czadu to być może nie masz wystarczającego nawiewu świeżego powietrza, czyli np. brak nawiewnika okiennego, ściennego itp.
  Z czadem to chyba bardziej kominiarz będzie wiarygodny.

  A przyszłościowo lepiej pomyśleć o termie pracującej w zamkniętym układzie spalania, czyli wentylator wbudowany w termę wymusza wypływ spalin na zewnątrz i zasysa świeże powietrze potrzebne do spalania gazu. Aby układ zamknięty był bezpieczny to wymagane są cykliczne przeglądy i cykliczna wymiana uszczelek zgodnie z zaleceniami producenta.
 • #9
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Jeśli to zapach gazu a nie czadu, to absolutnie nie korzystać z piecyka, zamknąć zawór i wezwać serwis lub gazownię. Może te nowe rury miedziane są niedokładnie zlutowane (do gazu może być tylko lutowanie twarde, lutospawanie lub spawanie - nie można lutować "na miękko", czyli cyną) i gaz uchodzi. Może piecyk jest wadliwy i popuszcza gaz (mógł zostać uszkodzony przy montażu), albo też uszczelnienie gwintu przyłączeniowego piecyka do rury gazowej zostało niedokładnie wykonane (lub zapomniano o uszczelnieniu tego gwintu). W każdym razie, jeśli czuć gaz, to piecyka NIE MOŻNA UŻYWAĆ, gdyż może dojść do wybuchu (zagazowana łazienka + iskra elektryczna to wybuch). Jeśli pomieszczenie jest mocno zagazowane, to nawet nie musi być to iskra wytwarzana przez urządzenie o napięciu sieciowym - wystarczy nawet niskie napięcie (na moim osiedlu był kiedyś wybuch z powodu zagazowania i iskry wywołanej przez dzwonek elektryczny, a te dzwonki są zasilane z transformatora niskim napięciem - zaledwie 8V).
 • #10
  FishuPro
  Level 22  
  Zbigniew Rusek wrote:
  Może te nowe rury miedziane są niedokładnie zlutowane (do gazu może być tylko lutowanie twarde, lutospawanie lub spawanie - nie można lutować "na miękko", czyli cyną)

  Mogą też być połączenia prasowane co nie zmienia faktu że mogą być nieszczelności.
 • #11
  BUCKS
  Level 39  
  Zbigniew Rusek wrote:
  Jeśli to zapach gazu a nie czadu

  A jaki zapach ma czad?
  To było pytanie retoryczne, bo czad jest bezwonny, więc nie wiem skąd te wątpliwości. Nie ma w ogóle opcji, aby było czuć zapach czadu (tlenku węgla CO).
 • #12
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  BUCKS wrote:
  Zbigniew Rusek wrote:
  Jeśli to zapach gazu a nie czadu

  A jaki zapach ma czad?
  To było pytanie retoryczne, bo czad jest bezwonny, więc nie wiem skąd te wątpliwości. Nie ma w ogóle opcji, aby było czuć zapach czadu (tlenku węgla CO).

  Chyba mi chodziło o spaliny, które są nieco wonne (sam czad jest bezwonny).