Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki do starej obudowy?

11 Wrz 2005 01:43 1131 4
  • Poziom 11  
    Posiadam dwie dwudrożne kolumny głośnikowe o wymiarach wewnętrznych: szer. -20cm, gł. - 22cm i wys. - 80cm, czyli ok 35 litrów. Z tyłu otwór o średnicy 7 cm. Są to stare kolumny, które 14 lat temu kupiłem w komplecie z wieżą SHARP. Nigdy nie grały rewelacyjnie, ale teraz po tylu latach intensywnego używania są już do niczego. Są jednak dość ładne, a ja za dużo pieniążków nie mam, więc chciałbym wymienić w nich głośniki. Niestety nie mam pojęcia jakie głośniki kupić. Poprostu się na tym nie znam. Ze względu na gabaryty obudowy głośnik niskotonowy nie może mieć większej średnicy niż 18 - 20cm. Oryginalny ma 16 cm. Kolumny przez cały swój żywot pracowały ze wzmacniaczem 2x50W RMS.
    Nie ukrywam, że liczę na pomoc w dobraniu odpowiednich głośników.
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    witam
    mowiac dwu drozne masz na mysli ze były tam tylko 2 głosniki tak ? dobrze rozumiem ? czyli wysoko i nisko-srednio tonowy . jeden nisko-srenio na taka obuudowe to troche mało (moim zdaniem) radziłbym dac 2*arn 150 w/g kolumn yoshiego. jaki masz wzmacniacz do tego ?
    pozdro.
  • Poziom 11  
    Kolumny mają dokładnie dwa głośniki. Nisko - średniotonowy i wysokotonowy. Zwrotnica składa się z cewki, dwóch kondensatorów (najprawdopodobniej bipolarnych) elektrolitycznych i jednego rezystora. Tak jak pisałem poprzednio kolumny pracowały z fabrycznym wzmacniaczem SHARPA na bazie Układu scalonego STK 4185M. Taki duży dość układ hybrydowy dający na wyjściu 2x 50W RMS wg opisu producenta. Nic więcej nie potrafię dodać. Aha! Wieża była kupiona jeszcze za czasów kiedy producent podawał kompletny schemat, więc posiadam schemat końcówki mocy. Zamieściłbym go na forum, ale nie posiadam skanera. Jak tylko uda mi się dotrzeć do skanera, to schemat zamieszczę na forum. Wieża ma symbol RP3700H. Dzięki za zainteresowanie tematem. Jestem naprawdę ciekaw Waszych rad.
  • Poziom 43  
    Z Tesli to ja myśle o tym:

http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=80&catit=84&l=1&catg=1

Vas w miare dobry do tego głośnika. Głośniki Tesli serii 150 nawet dwa straciły by wytrzymałośc mocową. Ich Vas to 9 - 11 litrów i to sa mniej więcej maksymalne wymiary obudowy na jeden głośnik basowy.

165 ma Vas większy zdecydowanie.

Zwrotnice zastosowałbym co najmniej 2-ego rzędu - czyli cewka kondensator na bas i kondensator, cewka - rezystor na sopran.

Po za tym obudowa nie ma 35 litrów, jesli chodzi o wymiary komory - podajesz litraż zewnętrzny liczy się litraż wewnętrzny, zakładam ze masz kolumne grubości 1,5 cm każdą ściankę zatem: daje to jakies 10 litrów mniej.

Schemat jest zbędny. Można sciągnąć notę producenta z http://katalog.elektroda.net . Sprawdź czy schematu u nas już nie ma w ramach działu Schematy Audio, jeśli nie ma to tam go możesz wysłać.

Co do samego otworu , mozna tam wstawić rurkę BR głęboką na około 12-13 cm. Da to podbicie +3dB u dołu i pasmo z założeń do około 50 Hz - czyli znośnie.

Co do zwrotnicy dobrym Cięciem bedzie 3kHz na basowy. 2-ego rzędu (niestety głośnik ma pokaźny rezonans membrany około 5 kHz) Czyli na wysokości 6 kHz stłumi go nam o -12dB i będzie możliwe od około 6-7 kHz wstawienie Tweetera powiedzmy ARV jakiś tańszy, przez zwrotnice na właśnie taką częstotliwość, Byc może te kondensatory w kolumnie co tam masz teraz załatwią Ci sprawę filtrowania. Wystarczy wymienić głośnik wysokotonowy na nowy. Np na taki http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=82&catit=197&catg=5 lub na jakiegoś tonsila typu GDW lub GDWK.
    Głośnik basowy ma jakieś 85 dB głosności w katalogu i 87 wg danych parametrów T-S. Wiec sądze że tłumik -3 dB załatwi sprawę.

Prócz tej tesli zamiast ówczesnego basowca mozesz pomyśleć o STX GDN 18-120 http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=354
    wtedy mógłbyś użyć jakiejś standardowej zwrotnicy na cięcie ok 3kHz dostepnej w sklepie lub nawet o pominięciu zwrotnicy - wpięciu basowca tak jak jest teraz nie zmieniając aplikacji przewodów wewnątrz.

Wysokotonowego puścić przez filtr pierwszego rzedu czyli odpowiednio wyliczone kondensatory niech będzie to na przykład ARV.

To są tylko niektóre możliwości wymyślone na szybko. Poszukaj na elektrodzie a znajdziesz ciekawsze propozycje.
  • Poziom 11  
    Przepraszam, że nie odpowiadałem dość długo, ale byłem w podróży i nie miałem dostępu do netu.
    Wymiary obudowy podałem wewnętrzne. Zdjąłem je po demontażu tylnej ścianki. Podoba mi się propozycja Tremolo i zapewne z niej skorzystam. Dzięki za zainteresowanie tematem. Po wymianie głośników postaram się opisać wrażenia z odsłuchu.
    Pozdrawiam