Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nieopłacalność fotowoltaiki ze złomu (panele GS-46 lub GS-50)

11 Apr 2019 09:15 2382 24
  • Level 21  
    Instalacja fotowoltaiczna on-grid ze złomu:
    40 paneli GS-46 za 25zł lub GS-50 za 30zł.
    Używany inwerter 3-4kW za 600-800zł.
    Elementy mocujące, kable, zabezpieczenia i inne: 400zł
    Legalizacja 300zł.

Suma: 2500-2700zł za 2kWp.

Aktualnie mam podłączoną instalację na 20 panelach GS-46 na dachu skierowanym na południe. Nachylenie 30°
    Nominalnie 920Wp.

Temperatura zewnętrzna 10°C
    Inwerter Aurora 3.6, katalogowa dokładność pomiaru poniżej 5%.

Panele są z 2010/2011 roku, pracowały maksimum 5 lat. Potem leżakowały u sprzedawcy i u mnie.

Realna opłacalność instalacji 2kWp z 40 paneli GS-50, przy założeniu żywotności paneli na poziomie 5lat, produkcji rocznej 1200KWh (realna utrata mocy paneli 40%), kosztu 2500zł.
    Koszt energii:
    2500zł / (1200kWh * 5 lat) = 0,416zł/kWh

Dla porównania, gdybyśmy kupili nowe najtańsze panele Amerisolar 280W po 420zł w detalu:
    Żywotność 15 lat
    7 sztuk daje 1960Wp, 1960kWh energii rocznie.
    Koszt 4240zł (pozostałe elementy jak przy poprzedniej instalacji).
    Koszt energii:
    4240zł / (1960kWh * 15 lat) = 0,144 zł/kWh
    Czyli prawie 3x tańsza może być energia z nowych paneli.

Jak byśmy założyli wymianę inwertera po 7 latach, bo był używany, to ta energia będzie droższa o 15%

Panele GS-50 i GS-46, były masowo wycofywane z farm fotowoltaicznych, z powodu mocnej utraty mocy (realnie miały jakieś 35W). Niemcy sprzedawali je w cenie złomu albo oddawali za darmo. "Utylizacja" śmieci poprzez oddanie do Polski jest dla nich optymalna ekonomicznie :D

Ja kupiłem te panele aby pokryć nimi dach domku letniskowego. Są tańsze od blachodachowki pod tym względem. Do niczego innego bym ich nie polecił.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 24  
    No i na używane nie ma certyfikatu więc nawet tej energii nie da się sprzedać.
  • Level 21  
    Na używane zazwyczaj jest certyfikat. Na GS-46/GS-50 nie ma i trzeba kombinować. W niektóry ZE certyfikat na panele nie jest potrzebny.
  • Level 19  
    Ma może ktos sprawdzonego sprzedawcę używanych paneli śląskie małopolskie ?. Na znanych portalach są panele w Tarnowskich Górach Krzepicach koło Częstochowy widzialem też w Oleśnie niby dwuletnie. Może ktoś kupowal od któregoś z tych sprzedawców.
  • Level 21  
    anaba255 wrote:
    A jak wygląda sprawa z uziemieniem na minusie, swoje uziemiłem. Czy ktoś używa bez uziemienia, jeśli tak, to czy panele szybciej tracą moc?

Niby nie trzeba, niby nie degradują się bo nie mają ram. Ale jak jest naprawdę nikt nie wie.
    Instrukcja montażu GS-50 twierdzi że nie trzeba uziemiać.

Żeby uziemić trzeba mieć inwerter z transformatorem.

potegat wrote:
    Ma może ktos sprawdzonego sprzedawcę używanych paneli śląskie małopolskie ?

Nie ma czegoś takiego jak "sprawdzony sprzedawca używanych paneli" to wszystko takie typowe Janusze biznesu wciskające kit typu "upadła farma", "leżaki magazynowe" itp.
    A w rzeczywistości panel musi mieć znaczną wadę aby został wypuszczony na rynek wtórny. Są tam zazwyczaj panele, które mają wadę ukrytą, wyselekcjonowane z partii paneli w których ta wada się ujawniła, a akurat na tych egzemplarzach jej nie widać. A ty zobaczysz to najwcześniej rok-dwa po montażu.
    Widziałem na allegro panele które zostały wycofane z powodu palącej się puszki. A sprzedawca pisze "upadła farma z Francji".

Na dodatek nowe panele osiągnęły ceny rzędu 0,24 EUR/Wp netto przy całej palecie czyli 1,24zł brutto/Wp.

Kupisz podejrzany pięcioletni panel 230W (pewnie ma z 200W) za 250zł, czyli 1,08zł/Wp?
    Ja nie.
  • Level 11  
    ACCel wrote:

Na dodatek nowe panele osiągnęły ceny rzędu 0,24 EUR/Wp netto przy całej palecie czyli 1,24zł brutto/Wp.

Fajny test

Ktore i gdzie tak tanio da sie kupić czyli 1,24zł za Wp?
  • Level 21  
    Juchy wrote:
    ACCel wrote:

Fajny test

Ktore i gdzie tak tanio da sie kupić czyli 1,24zł za Wp?

Na dowolnej giełdzie PV niemieckiej
    www.solartraders.com albo www.secondsol.com (tam też są nowe).
    Np. Amerisolar, ale są też bardziej markowe.
  • Level 11  
    [quote="ACCel"][quote="Juchy"]
    ACCel wrote:

Rozumiem że jak panel czy inwerter ma certyfikaty niemieckie to one w PL sa uznawane przez energetyke?
  • Level 11  
    słonecznypower wrote:
    Energetyka to taki twór który łyknie wszystko co przedstawi w odpowiednim opakowaniu "twój" instalator, aczkolwiek wiem ,że nie we wszystkich rejonach naszego kraju :D .
    Wiesz jak jest ; co kraj (czytaj operator) to obyczaj :|

Wiesz instalatorem najprawdopodobniej będę ja :)
    Tylko elektryk przyjdzie żeby sprawdzić to moje dzieło lub zrobi rozdzielnie żeby tam cokolwiek podbić na papierach
    Z tego co ludzie piszą tak robią i cudów nie trzeba by zatwierdzili w energetyce, jakoś jeszcze nie znalazłem wpisu by komuś nie przeszło, wiec...powinno być dobrze...
  • Level 13  
    Nie wiem z jakiego jesteś regionu (akurat co do tego to uważam ,że co jak co , ale na forach jeśli chce się dyskutować to powinno być wymuszone podanie przynajmniej przyblizonej lokalizacji regionalnej ) ale wiem że są regiony w polsce gdzie przechodzi wszystko , a są też takie że czepiaja sę wszystkiego. I zależy to tylko i wyłacznie od operatora regionalnego.
  • Level 21  
    [quote="Juchy"][quote="ACCel"]
    Juchy wrote:
    ACCel wrote:

Rozumiem że jak panel czy inwerter ma certyfikaty niemieckie to one w PL sa uznawane przez energetyke?

Każdy produkt wprowadzony na teren UE powinien posiadać oznakowanie CE oraz deklarację zgodności.
    Dla polskich ZE musisz dostarczyć tlumaczenie, nawet nie zawsze.

Dodano po 3 [minuty]:

Juchy wrote:
    Tylko elektryk przyjdzie żeby sprawdzić

Elektryka najbardziej będzie interesowała zapłata, a w drugiej kolejności połączenie i zabezpieczenia. Certyfikaty to najmniej ważna dla niego sprawa, w końcu to ty wybrałeś urządzenia.

Zresztą "przyjdzie sprawdzić" to też kwestia względna :D
  • Level 21  
    Wracając do testów tego złomu:

16,3 kWh produkcji w ciągu 7 dni. Normalizując daje to 2,53kWh/dzień z 1kWp.

Porównując inne instalacje z okolicy na Pvmonitor za ostatnie 15 dni widzę wyniki rzędu 5-5,5kWh/dzień z 1kWp.

Czyli realna produkcja GS-46 to mniej niż 50%.
  • Level 9  
    Mógłbyś przybliżyć procedurę legalizacji? Chodziło o falownik w kontekście wymaganych norm?
  • Level 13  
    Norma LVD nie obowiązuje na terenie naszego kraju, takie info dostałem od instalatora który miał mi załatwiać papiery ,ale wymagał ode mnie certyfikatów na mój sprzęt.
    Niestety poszedłem do innego bo w tej samej cenie co poprzednik tu nie musiałem się przejmować kompletnie żadnymi formalnościami ponieważ to instalator wszystko pozałatwiał.
  • Level 21  
    Norma LVD obowiązuje na terenie całej UE. Być może nie jest potrzebna do paneli, ale dla urządzeń podłączonych do sieci niskiego napięcia czyli np. inwerterów na pewno.
    Zgodnie z warunkami technicznymi źródło wytwórcze potrzebuje deklaracji LVD i EMC.
  • Level 13  
    Pytałem instalatora jakie zabezpieczenia mam mieć na AC i jakie na DC oraz jakim kablem mam to podłaczyć w ziemi między altaną a licznikiem w domu .
    Pytałem jakie dokumenty potrzebuje do paneli i inwertera i stricte zapytałem o normę LVD bo wielokrotnie spotkałem się z tym wymogiem w necie.
    Powiedział że mam mieć certyfikaty po 2014 roku do paneli i inwertera , a norma LVD nie obowiązuje na terenie naszego kraju.
    Podał mi normę jaka ma widnieć w dokumentach ,ale teraz nie pamietam muszę poszukać w korespondencji.
    Nie będę się z nikim spierał ,ale takie słowa padły od instalatora który montuje instalacje pod Taurona na Podbeskidziu.
    Z pewnych względów skorzystałem z usług innej firmy.
  • Level 21  
    Widocznie był niekompetentny (delikatnie mówiąc).
    Dyrektywy z 2004/2006 roku są też ważne dla urządzeń wprowadzonych na rynek przed nowymi normami.
  • Level 13  
    ACCel wrote:
    Widocznie był niekompetentny (delikatnie mówiąc).

Możliwe.
    Generalnie przy drugim instalatorze wypadł jak płotka przy rekinie.
    Jedni działają zachowawczo , ale to chyba z braku doświadczenia lub może wygody. Inni instalatorzy którzy dzięki temu ,że znają swój rynek od wielu lat , to mają doświadczenie i dzięki temu mają jaja do tego ,że przepchną każdą instalację.
    Ten pierwszy chciał ode mnie certyfikaty na sprzęt i za firmowanie oraz złożenie dokumentów w tauronie chciał 800zł.
    Ten drugi finalnie za tą samą cenę załatwił wszystkie formalności i poza moimi danymi personalnymi do dokumentów nie potrzebował nic wiecej , ale gościa znam już z fotowoltaiki kilka lat.
    Niestety również z tego co wiem (bo pisałem z różnymi ludżmi) każdy region rządzi się swoimi prawami i np . mój instalator ma regiony o których nie chce słyszeć ,że trzeba przepchnąć instalacje.
    Najdziwniejsze ,że są to okolice "zapomniane przez Boga" , a generalnie na śląsku , nie ma większych problemów.
  • Level 21  
    Znalazłem ciekawy profil na pvmonitor:
    https://pvmonitor.com.pl/user.php?idinst=10903

100 sztuk GS-50 skierowanych na południe (5kWp)
    100 sztuk GS-50 na północ (5kWp)
    20 sztuk Yingli 250W na północ (5kWp).

Produkcja GS-50 skierowanych na południe jest taka sama jak Yingli na północ. Kierunek północny według PVGIS powinien dawać poniżej 60% produkcji kierunku południowego.
  • Level 13  
    Dziś troszkę robiłem pomiary.
    Brakuje może jeszcze kilka dni żeby słońce było idealnie prostopadle do mojej wschodniej połaci.
    Przed godziną 11 był chyba najlepszy moment i po odpięciu zachodniej połaci pokazało mi 715W. Połać składa się mieszanki Gs46 i Gs50 w sumie teoretyczne 1002 Wp , tak więc sprawność 71%.
    Kilka dni temu o godzinie 14 przy podpietych wszystkich panelach widziałem 1530W .
    Wszystkie panele jakie mam podłączone wschód-zachód + jeden string płasko na ziemi skierowany na południe to teoretycznie 2750kWp.
    Stringi po 7szt a docelowo bedzie po 8 szt
    Ostatnio pogoda słaba i ciężko o słoneczny dzień od rana do wieczora ,ale tydzień temu produkcja dzienna przekroczyła 9kWh.
    Właśnie pracuję nad rozbudową dachu i do miesiąca będzie dodatkowo 24 panele.