Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu

11 Kwi 2019 12:47 354 18
  • Poziom 10  
    Jak w temacie. Wydaje mi się, że przekopałem sporą część tematów Elektrody, ale nie znalazłem dokładnie tego o co mi chodzi. Mianowicie chciałbym utworzyć na udostępnionym dysku sieciowym foldery przypisane poszczególnym komórkom organizacyjnym mojej firmy tak, aby szef mógł każdy otwierać u siebie (po uprzednim podaniu hasła) a poszczególne komórki otwierałyby tylko swój folder. Słowem, na dysku np. tworzę folder "Księgowa", "Kadrowiec", szyfruję oddzielnymi hasłami, poszczególne hasła rozdaję kierownikom komórek a wszystkie szefowi, tak aby mógł do każdego wejść i podejrzeć pliki, ale jednocześnie żeby księgowa i kadrowiec nie mogli ich wzajemnie oglądać i mało tego chodzi mi głównie, żeby po odszyfrowaniu folderu można było w nim przeglądać, usuwać i dorzucać pliki (jak w eksploratorze). Myślałem, że EFS załatwi sprawę, ale nie działa on na rożnych komputerach. Trochę załatwia sprawę 7zip, ale nauczyć moich kolegów i koleżanki, że to trzeba spakować, a dodać do archiwum itd. ech... generalnie myślę, że mam zbyt wygórowane zachcianki bo trochę już programów do szyfrowania przekopałem, ale żaden nie spełnił w pełni moich oczekiwań. Każdy pomysł mile widziany. Pzdr. Aha i mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo:)
  • Poziom 28  
    Może nada się TrueCrypt? Jest otwarto-źródłowy i mimo, że już nierozwijany, to jest uważany za bardzo stabilny i bezpieczny. Legendy głoszą, że właśnie skuteczność szyfrowania spowodowała, że pewne mocarstwo, usiłujące wszystkich szpiegować, maczało paluchy w zakończeniu tego projektu, bo nie mogło umieścić tam backdoora.
    Jest na rynku fork TrueCrypta - VeraCrypt, ale tego jeszcze nie używałem.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Czy musi to być szyfrowanie? Czy nie wystarczy ochrona dostępu do folderu hasłem? Być może da się skonfigurować udostępnianie na hasło w taki sposób, aby każdy folder akceptował dostęp z wybranych loginów (proste udostępnianie w Windows taki mechanizm oferuje, większość dysków sieciowych NAS również).
  • Poziom 10  
    Oczywiście nie chodzi mi o szyfrowanie tylko o ochronę folderu hasłem. Vera crypt chyba nie daje takich możliwości o jakich pisałem, Microsoft Private Folder jest chyba tylko na XP. Co do udostępniania - spróbuję.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    W tytule jest "szyfrowanie folderów", a wystarczy proste udostępnianie plików, tylko trzeba dać uprawnienia różnym użytkownikom/grupom.
  • Poziom 10  
    Tak widzę, że zrobiłem błąd w tytule. Próbuję udostępniania plików, tylko nie za bardzo wiem jak to zrobić tak, żeby każdy folder był udostępniony komu innemu. No ale nic powalczę.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Musisz na serwerze zdefiniować inne grupy/użytkowników dla każdego udostępnianego zasobu, żeby użytkownicy mieli różne poświadczenia w dostępie do plików.
    Spróbuj pogooglować a znajdziesz jakieś poradniki, np. coś takiego: https://www.pcformat.pl/programy/faq/Udostepnianie-plikow-i-folderow,78.html
    Nie zapomnij, że komputery muszą być w tej samej grupie roboczej lub domenie.
    Edit.: tutaj chyba prościej: https://www.vsx.pl/udostepnianie-folderu-w-sieci-lan-na-haslo/
  • Poziom 10  
    Ok. Wydaje mi się, że na serwerze zrobiłem jak w drugim poradniku. Lecz teraz jak mam wejść na ten folder z poziomu swojego komputera? Aha w mojej firmie zabronione jest mapowanie dysków.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Grzesznik napisał:
    Aha w mojej firmie zabronione jest mapowanie dysków.

Jakie są przyczyny tego kuriozalnego zakazu, jeśli można wiedzieć?
    Bez mapowania dysku można posługiwać się pełną ścieżką sieciową typu "\\serwerXYZ\folderUdostepniony". Po wejściu w udostępniany folder powinno się pojawić okienko z prośba o hasło i wtedy należy wpisać login i hasło użytkownika, na którego udostępniono folder.
  • Poziom 10  
    Przyczyny zakazu przemilczę:) Co do wejścia na folder. Utworzyłem skrót z poprawą ścieżką i wywalił mi komunikat:
    Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu.
    Jestem na uprawnieniach admina. Coś musiałem pochrzanić na serwerze.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Przyczyną takiego zakazu może być chociażby chęć ograniczenia skutków działania potencjalnej infekcji szyfrującej dane na dyskach - takie ograniczenie nie jest specjalnie bez sensu ani w sumie też nie utrudnia wiele jeśli chodzi o użytkowanie.
  • Poziom 10  
    Myślę, że tu nie do końca o to chodzi. Gdy próbuję ten skrót mapować to wyskakuje mi komunikat:
    Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu
  • Poziom 28  
    Nie ma dostępu do zasobu. Przyczyn może być wiele. Czy sam serwer widzi swoje udziały w otoczeniu sieciowym?
    Czy z Twojego komputera da się spingować serwer?
    Spróbuj w ścieżce użyć numeru IP zamiast nazwy serwera.
    Unikaj nazw udziałów z polskimi literami. Nie mam pojęcia czy można, ale po co kusić los?
  • Poziom 10  
    Serwer widzi swoje udziały, spingowałem go, zamieniłem nazwę na IP i usunąłem polskie litery. Niestety to samo. Coś musi być z udziałami. Zrobiłem mniej więcej tak:
    Stworzyłem konto na hasło, dodałem je do grupy Goście, stworzyłem folder na dysku C, który udostępniłem administratorowi i kontu, które utworzyłem. Zrobiłem dokładnie tak: https://soisk.pl/udostepnianie-plikow-i-folderow-w-sieci-lokalnej/
    A czy ma znaczenie, że na serwerze jest Windows Server 2008 Standard?
  • Poziom 10  
    Grzesznik napisał:
    Serwer widzi swoje udziały, spingowałem go, zamieniłem nazwę na IP i usunąłem polskie litery. Niestety to samo. Coś musi być z udziałami. Zrobiłem mniej więcej tak:
    Stworzyłem konto na hasło, dodałem je do grupy Goście, stworzyłem folder na dysku C, który udostępniłem administratorowi i kontu, które utworzyłem. Zrobiłem dokładnie tak: https://soisk.pl/udostepnianie-plikow-i-folderow-w-sieci-lokalnej/
    A czy ma znaczenie, że na serwerze jest Windows Server 2008 Standard?

Tak mam poustawiane.
    Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu
    Kombinuję na wszystkie sposoby i nic.
  • Poziom 28  
    Problem może tkwić w:
    - zaporze sieciowej - sprawdź dostęp z innego komputera, wyłącz na czas testu zapory,
    - ustawieniach sieciowych - komputery mogą być w różnch domenach/grupach,
    - czy mają ten sam czas? Nalepiej by pobierały go ze wspólnego źródła (serwera NTP), np. serwera domeny.
    - nowe Windowsy 10 mają czasem wyłączone starsze protokoły SMB, albo inne funkcje, które Microsoft zaczął uważać za mało bezpieczne. Może spróbuj tego: https://techjourney.net/cannot-connect-to-cif...-network-shares-shared-folders-in-windows-10/
  • Poziom 10  
    Dodam tylko, że na tym samym dysku na serwerze mam folder SKANY, do którego mają wszyscy dostęp. jego właściwości wyglądają tak:
    Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu Szyfrowanie folderów - szukam odpowiedniego programu
    I gdy takie same uprawnienia zrobiłem folderowi "Proba" - też wszyscy mieli do niego dostęp. A ja się uparłem, żeby do folderu "Proba" miał dostęp tylko wybrany przeze mnie użytkownik i nikt więcej.
  • Poziom 10  
    Temat zamykam. Programu, który spełniałby moje oczekiwania nie znalazłem, z dostępem już nie chce mi się walczyć. Utworzyłem konta i foldery prywatne oraz publiczne na dysku NAS Synology. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.