Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Precyzyjny, otwarty moduł nawigacji satelitarnej

ghost666 11 Kwi 2019 13:49 2286 3
  • Precyzyjny, otwarty moduł nawigacji satelitarnej

Amungo Navigation NUT2NT+ to otwarty, czterokanałowy moduł uniwersalnego odbiornika sygnału nawigacji satelitarnej z wyjściem cyfrowym. Moduł podłączyć wystarczy do odpowiednich anten, aby uzyskać centymetrowej dokładności precyzję pozycjonowania, łącząc się z wieloma sieciami satelitów nawigacyjnych - GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou czy IRNSS.

Firma Amungo wskazuje, że o ile szereg start-upów i dużych firm przygotowało już analogiczne moduły, to NUT2NT+ jest jedynym otwartym modułem w tej klasie systemów nawigacji satelitarnej.

Specyfikacja modułu NUT2NT+

* Odbiornik – NT1065 firmy NTLab - czterokanałowy, scalony front-end RF.
    * FPGA – Lattice ECP5 z 12 tysięcy tablic LUT, 28 blokami DSP (LFE5U-12) otwartymi na wprowadzanie własnego oprogramowania.
    * USB – USB 3.1 z portem typu C, dzięki kontrolerowi CYUSB3014.
    * Zegar – 10 MHz oscylator TCXO.
    * Wejście RF – dwa dedykowane pasma, poziom szumu równy –5 dB.
    * ADC – 2-bitowy przetwornik do 99 MHz.
    * Przesyłanie próbek sygnału - ciągły strumień danych o prędkości od 10 MB/S do 50 MB/s.
    * Wsparcie wszystkich podstawowych standardów nawigacji – GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, IRNSS, a także przyszłych standardów, które jeszcze nie są w pełni zdefiniowane.
    * Pasma – L1/L2/L3/L5, G1/G2/G5, B1/B2, E1/E5, a także możliwość definicji innych pasm w przyszłości.
    * Układ podawania zasilania na antenę, zintegrowany z programowo sterowanym odcięciem, dla anten ze zwarciem DC, takich jak dipol czy PIFA.
    * Zasilanie – 5 V/0.3 A z portu USB.,
    * Wymiary – 100 mm x 50 mm x 10 mm.

Płytka może być wyposażona opcjonalne w obudowy i anteny. Moduł posiada oprogramowanie open source do monitorowania widma i sygnału GNSS, dostarczane jest też oprogramowanie dla kontrolera USB i kod FPGA. Można go także można znaleźć na Github.

Niektóre aplikacje jakie można zrealizować dzięki tej płytce to na przykład system GNSS do autonomicznej jazdy, który może działać w połączeniu modułem Jetson TX2 lub wielozakresowy rejestrator „Black Box” dla sygnałów GNSS z RockPro64 lub innymi małym komputerem jednopłytkowym.

Moduł finansowany ma być dzięki kampanii na Crowd Supply, która wystartowała kilka dni temu. Zebrało się obecnie (na moment pisania newsa) około połowy z wymaganych 15 tysięcy dolarów. Nagrody dla uczestników zbiórki zaczynają się od 320 dolarów za sam moduł NUT2NT+, ale można również zakupić dodatkowe akcesoria, takie jak anteny (od 80 dolarów), kabel RF łączący się z anteną (20 dolarów) lub obudowy (od 15 dolarów). Wysyłka poza USA kosztuje 30 dolarów. Firma zapowiada, że paczki z zakupionymi w ramach kampanii elementami zostaną wysłane do końca września tego roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/04/09/amungo-nut2nt-plus-an-open-source-high-precision-gnss-board/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 napisał 9543 postów o ocenie 7608, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
    Przemek7
    Poziom 16  
    Potrzebuję takie coś do amatorskiego, względnie dokładnego określania współrzędnych geograficznych (kilka-kilkanaście cm). Znalezione przeze mnie na portalach niby-precyzyjne chipsety wg dokumentacji producenta mają dokładność 2 m pomimo odczytu setki satelitów.

Ktoś coś wiecej? Poproszę.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Przemek7 napisał:
    Potrzebuję takie coś do amatorskiego, względnie dokładnego określania współrzędnych geograficznych (kilka-kilkanaście cm). Znalezione przeze mnie na portalach niby-precyzyjne chipsety wg dokumentacji producenta mają dokładność 2 m pomimo odczytu setki satelitów.

Ktoś coś wiecej? Poproszę.

Kilka centymetrów to jest dokładność zbliżona do geodezyjnych GPS, które kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych - nie wiem, czy uda Ci się to osiągnąć na amatorskich podzespołach.