Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Precyzyjny, otwarty moduł nawigacji satelitarnej

ghost666 11 Apr 2019 13:49 2865 3
 • Precyzyjny, otwarty moduł nawigacji satelitarnej


  Amungo Navigation NUT2NT+ to otwarty, czterokanałowy moduł uniwersalnego odbiornika sygnału nawigacji satelitarnej z wyjściem cyfrowym. Moduł podłączyć wystarczy do odpowiednich anten, aby uzyskać centymetrowej dokładności precyzję pozycjonowania, łącząc się z wieloma sieciami satelitów nawigacyjnych - GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou czy IRNSS.

  Firma Amungo wskazuje, że o ile szereg start-upów i dużych firm przygotowało już analogiczne moduły, to NUT2NT+ jest jedynym otwartym modułem w tej klasie systemów nawigacji satelitarnej.

  Specyfikacja modułu NUT2NT+

  * Odbiornik – NT1065 firmy NTLab - czterokanałowy, scalony front-end RF.
  * FPGA – Lattice ECP5 z 12 tysięcy tablic LUT, 28 blokami DSP (LFE5U-12) otwartymi na wprowadzanie własnego oprogramowania.
  * USB – USB 3.1 z portem typu C, dzięki kontrolerowi CYUSB3014.
  * Zegar – 10 MHz oscylator TCXO.
  * Wejście RF – dwa dedykowane pasma, poziom szumu równy –5 dB.
  * ADC – 2-bitowy przetwornik do 99 MHz.
  * Przesyłanie próbek sygnału - ciągły strumień danych o prędkości od 10 MB/S do 50 MB/s.
  * Wsparcie wszystkich podstawowych standardów nawigacji – GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, IRNSS, a także przyszłych standardów, które jeszcze nie są w pełni zdefiniowane.
  * Pasma – L1/L2/L3/L5, G1/G2/G5, B1/B2, E1/E5, a także możliwość definicji innych pasm w przyszłości.
  * Układ podawania zasilania na antenę, zintegrowany z programowo sterowanym odcięciem, dla anten ze zwarciem DC, takich jak dipol czy PIFA.
  * Zasilanie – 5 V/0.3 A z portu USB.,
  * Wymiary – 100 mm x 50 mm x 10 mm.  Precyzyjny, otwarty moduł nawigacji satelitarnej


  Płytka może być wyposażona opcjonalne w obudowy i anteny. Moduł posiada oprogramowanie open source do monitorowania widma i sygnału GNSS, dostarczane jest też oprogramowanie dla kontrolera USB i kod FPGA. Można go także można znaleźć na Github.

  Niektóre aplikacje jakie można zrealizować dzięki tej płytce to na przykład system GNSS do autonomicznej jazdy, który może działać w połączeniu modułem Jetson TX2 lub wielozakresowy rejestrator „Black Box” dla sygnałów GNSS z RockPro64 lub innymi małym komputerem jednopłytkowym.

  Precyzyjny, otwarty moduł nawigacji satelitarnej


  Moduł finansowany ma być dzięki kampanii na Crowd Supply, która wystartowała kilka dni temu. Zebrało się obecnie (na moment pisania newsa) około połowy z wymaganych 15 tysięcy dolarów. Nagrody dla uczestników zbiórki zaczynają się od 320 dolarów za sam moduł NUT2NT+, ale można również zakupić dodatkowe akcesoria, takie jak anteny (od 80 dolarów), kabel RF łączący się z anteną (20 dolarów) lub obudowy (od 15 dolarów). Wysyłka poza USA kosztuje 30 dolarów. Firma zapowiada, że paczki z zakupionymi w ramach kampanii elementami zostaną wysłane do końca września tego roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/04/09/amungo-nut2nt-plus-an-open-source-high-precision-gnss-board/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11103 posts with rating 9415, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  Przemek7
  Level 18  
  Potrzebuję takie coś do amatorskiego, względnie dokładnego określania współrzędnych geograficznych (kilka-kilkanaście cm). Znalezione przeze mnie na portalach niby-precyzyjne chipsety wg dokumentacji producenta mają dokładność 2 m pomimo odczytu setki satelitów.

  Ktoś coś wiecej? Poproszę.
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  Przemek7 wrote:
  Potrzebuję takie coś do amatorskiego, względnie dokładnego określania współrzędnych geograficznych (kilka-kilkanaście cm). Znalezione przeze mnie na portalach niby-precyzyjne chipsety wg dokumentacji producenta mają dokładność 2 m pomimo odczytu setki satelitów.

  Ktoś coś wiecej? Poproszę.


  Kilka centymetrów to jest dokładność zbliżona do geodezyjnych GPS, które kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych - nie wiem, czy uda Ci się to osiągnąć na amatorskich podzespołach.