Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tryb automatyczny/ręczny.

11 Kwi 2019 19:14 174 1
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie,
    zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Otóż piszę program dla makiety szklarni, z czujników podpiętych do wejść analogowych zczytuję dane wewnątrz szklarni i następnie załączane są odpowiednie urządzenia. Np. pompa wody gdy wilgotność gleby jest zbyt mała czy też załączanie oświetlenia w godzinach ustawionych przez użytkownika na panelu. Optymalny zakres parametrów wejściowych ustawia się również poprzez panel... Ale że tak zaczęłam w sumie od tyłu, i dopiero po skończeniu w zasadzie wszystkiego zabrałam się za tryb manualny/automatyczny. W manualnym niezależnie od wszystkich czynników urządzenia mają się wyłączyć/włączyć. Próbowałam najprostszą drogą - z bramek logicznych, ale gdy urządzenie jest wyłączone z poziomu programu bo zadane parametry są w porządku, jest okej - mogę załączyć/wyłączyć. Jednak jeżeli jest załączone bo np. temperatura za niska - wyłącza się tylko na chwilkę. Przyczynę znam, przy kolejnym cyklu programu program wykonuje się od początku i znów załącza urządzenie bo temp. za niska. Dlatego też proszę o pomoc, jak jakąś najrozsądniejszą drogą dojść teraz do trybu manualnego, aktualnie wszystko mam napisane w jednym main, na funkcjach licho się znam szczerze mówiąc, a przeszukałam w zasadzie sporo internetu w poszukiwaniu rozwiązania i niestety nie znalazłam..

Mam taki pomysł, by 2 markery wrzucić, jeden tryb manual drugi auto, i jeżeli auto wybrany to w zasadzie przy każdej linijce bym go musiała wyklepywać, a do manuala stworzyć tylko zał/wył. Ale trochę mi się to wydaje nierozsądny pomysł i nie wiem jak miałyby wyglądać linijki z kodem do skalowania wejść analogowych. Kolejny mój pomysł to: wrzucenie obecnego programu do funkcji auto, stworzyć kolejną funkcję nazwaną manual, i z poziomu main w zależności od trybu załączać którąś funkcję. Ale nie wiem czy ma to prawo działać..
  • Specjalista Automatyk
    Koleżanko markery pracy manualnej i automatycznej to standardowe rozwiązanie większości programów.
    Skalowanie wartości analogowych i ich ewentualne inne działania robisz zgodnie z zapotrzebowaniem i logiką programu.
    Pozdrawiam daro