Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Apple A1260 - Naprawa uszkodzenia karty graficznej nVidia 8600GT

11 Kwi 2019 19:42 444 5
  • Poziom 17  
    Nie bardzo umiem trafić z moją „historią” do jakiegoś odpowiedzniego działu, ale może moje doświadczenie się kiedyś komuś do czegoś przyda, więc poświęcę te pięć punktów dla dobra ludzkości ;)

Otóż dostałem pod opiekę (na części) laptopa, który już dwa razy był w serwisie, aż w końcu uznano, że nie warto. Problem polegał na tym, że laptop po wciśnięciu przycisku zasilania „niby” się uruchamiał (wentylatory, napęd oraz dioda z przodu), ale nic nie wyświetlał. Poszukiwania w sieci szybko pokazały, że kłopot polega prawdopodobnie na karcie graficznej nVidia 8600GT. Początkowo problem zrozumiałem, że wynika z jakiegoś błędu sprzętowego.

Poszukałem więc sposobów „domowego reballingu”, trafiłem na filmik opisujący naprawę w ten sposób k. graficznej - tam nie wyszło, ale to mniej ważne ;). Założyłem, że niesprawny laptop jest tyle samo warty co laptop z totalnie rozwaloną płytą główną, więc nie miałem nic do stracenia.
    Zamówiłem topnik RF-800 i strzykawkę z igłą. Koszt jakieś 20 zł. Między momentem, kiedy doszedł do mnie topnik a dniem dzisiejszym trochę czasu minęło, i dobrze, bo dzięki temu mogłem sprawić sobie bewien eksperyment:

Stara karta, też z resztą nVidia, podgrzałem ją sposobem, który zaraz opiszę i spróbowałem ocenić „czy to zadziała”. Dwa spostrzeżenia:
    1. ocena czy „dość się już nagrzało” powinna polegać na dotknięciu jakiegoś miejsca z cyną czymś cienkim (ja mam taki magiczny szpikulec z drewnianą rączką) - jeśli jest miękkie, to już, jeśli nie, trzeba grzać dalej.
    2. absolutnie nie dotykać nic, co jest przylutowane - sam układ graficzny po nawet delikatnym dotknięciu zwyczajnie popłynie.

Koncepcja była i już wczoraj się zdecydowałem żeby dziś się tym zająć. Dziś natomiast (w drodze do pracy) znalazłem jeszcze potwierdzenie mojej koncepcji [źródło]:

Spoiler:
    Cytat:
    Machines affected:

MacBook Pro 15-inch and 17-inch models with NVIDIA GeForce 8600M GT graphics processors

MacBook Pro (17-inch, 2.4GHz)
    MacBook Pro (15-inch, 2.4/2.2GHz)
    MacBook Pro (Early 2008)

These computers were manufactured between approximately May 2007 and September 2008.

Symptoms:

Distorted video on screen, which is replicated on an external screen.
    No video, but the machine boots and adjusting the volume up/down makes noise.
    In some cases, the machine won't turn on at all - which can be caused by this problem, but may be a symptom of an unrelated logic board error.

Cause of the problem:

The solder used to attach the graphics cards to the logic board in these machines is subject to dry / bad joints in the connections. (...)

What is reflowing?

Reflowing is the use of controlled direct heat to the graphics chip in order to melt the solder and repair these dry joints and return the card to a working state. This is achieved using infra red pre-heating plates and direct hot air soldering stations with fine temperature control. The logic board is removed from the machine, the heat sink and old thermal paste removed and cleaned and the board examined. The board is then heat treated as described. The board is left to cool before reassembly and reapplication of thermal paste. A period of GPU intensive testing is then run to test the machine.

Does the reflow work in every case?

It depends on the machine.

The nature of the fault means that sometimes the graphics chip has shorted out and cannot be successfully reflowed - this is most likely in machines that will not turn on at all.

In machines where the machine boots but there is distortion or no graphics at all (but the machine responds to volume up/down requests) the likelihood of success is very high. Our current success rate on these type of machines is over 95%.

How long will the repair last?

We have machines that, at the time of writing, have been going strong for over 18 months after a reflow. We have also had a number that have failed some months down the line. It is not a complete fix and the underlying fault with the machine remains. To be cautious, we suggest thinking of the procedure as purchasing additional time for the machine.

What if the reflow is unsuccessful?

In the unlikely event of the reflow being outright unsuccessful, we will refund you half the cost of the work (this refund excludes any delivery/collection charges).

If the fault recurs within 3 months of work being completed, we will offer you a choice of a further free reflow, or the same 50% refund.

If it fails outside of 3 months we offer a further reflow attempt at half price, but with no further warranty.

There is an article on the MacUpgrades.co.uk blog with more details on the reflow procedure.

Więc mój warsztat wygląda tak:
    Apple A1260 - Naprawa uszkodzenia karty graficznej nVidia 8600GT Apple A1260 - Naprawa uszkodzenia karty graficznej nVidia 8600GT

Jak widać, do mojego domowego reballingu potrzebna jest topnik ze strzykawką i... opalarka. Wiem, że powinienem użyć hot-aira i temperatury ~210-240stC, ale nie mam. Dobry by też był termometr bezstykowy, który pozwoliłby ocenić temperaturę układu.
    Przed rozpoczęciem zabawy trzeba za pomocą strzykawki zaaplikować topnik pod układ tak, żeby przelało wylało się spodem po drugiej stronie (z dwóch stron). Nie ma co się przejmować tym, że topnik popłynie do innych elementów - nie zaszkodzi.
    Zdemontowana płyta leży poziomo pod opalarką i się wygrzewa. Odizolowania (u mnie sklejką) od podłoża. Pro forma zakryłem sąsiednie elementy (na rzeczonym filmie na yt zakrywane są folią aluminiową), nie jestem przekonany, że to cokolwiek daje, no ale trudno, nie zaszkodzi. Początkowo grzałem z wysokości jakichś 12-15 cm (zaczynając pulsacyjnie, żeby ciepło mogło się rozejść, po 10 minutach odpuściłem), tak jak k. graficzną, jednak po 30 minutach sąsiednie pole lutownicze wciąż było twarde, obniżyłem więc opalarkę o jakieś 2 cm i przesunąłem wszystko tak, by struga szła też na to pole. Teraz szybko puściło więc uznałem, że już dość.

Płyta odpoczęła sobie dość długo, bo 25 i 50g ciężarki metalowe ostygły tak, że były ledwo ciepłe. Po zamontowaniu MacBook ożył. bez najmniejszych problemów.

Uwagi dodatkowe:
    - płytę dobrze jest podeprzeć w kilku punktach, nie tak jak u mnie, żeby się nie wygięła podczas opalania,
    - nie trzeba się spieszyć z grzeniem, moja płyta wstała po 30 minutach grzania opalarką, jak widać spokonie zniosła długie wygrzewanie,
    - obawiałem się, że nie dość „powierzchni” wygrzałem - że „reballing” nastąpił, ale tylko pod częścią układu. Cóż, nie zweryfikuję tego póki co.

Jeśli płyta laptop wysiądzie, postaram się o tym tutaj dopisać. Póki co, traktuję tę historią jako taką z happy endem.
  • TermopastyTermopasty

• Spec od komputerów
    Gloomwing napisał:
    Jeśli płyta laptop wysiądzie, postaram się o tym tutaj dopisać.
    - pozostaje cierpliwie czekać...
    To co opisałeś to "utrudniona" forma wygrzania diagnostycznego. Równie dobrze można by było wygrzać hotem.
    Po takim wygrzaniu płyta powinna działać "jakiś czas" - tu różnie bywa - od kilku minut do kilku miesięcy (choć trafił mi się przypadek kilku lat - jeden tylko).
    Daj znać jak sytuacja się zmieni.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    sk1977 napisał:
    To co opisałeś to "utrudniona" forma wygrzania diagnostycznego. Równie dobrze można by było wygrzać hotem.

Gloomwing napisał:
    Wiem, że powinienem użyć hot-aira i temperatury ~210-240stC, ale nie mam.

;)

Przy okazji, ten link też znalazłem wczoraj, ale zapomniałem o nim napisać: http://www.xlr8yourmac.com/feedback/MacBookPro_video_failure.html
    TL;DR opisane są tam przypadki „naprawy” za pomocą... suszarki albo włączenie laptopa i schowanie go do pokrowca. Też niby wygrzanie. Może nawet łatwiejsze, ale obawiałbym się o pozostałe podzespoły (choćby baterię BIOS) i skuteczność.

Póki co działa.

A, skoro widzę, że odzywa się ktoś z doświadczeniem, to, sk1977, jeśli możesz mi zdradzić, do jakiej temperatury powinienem układ wygrzać, żeby to miało sens (formalny)? W sumie, można by było też całą płytę wpakować do piekarnika/suszarki czy innego ustrojstwa z możliwością regulacji temperatury. Na płycie nie znalazłem kondensatorów, które mogłoby wysadzić od temperatury.

• Spec od komputerów
    Przede wszystkim to raczej chwilowe wskrzeszenie - nie naprawa. Stosuje się w celach diagnostycznych - jeśli po wygrzaniu układu pojawi się prawidłowy obraz - układ się wymienia. Ale w tych sprzętach cena układu zazwyczaj przekracza wartość sprzętu...

Poczekaj cierpliwie, zobaczysz na jak długo wygrzanie wystarczy. Temat był poruszany wielokrotnie - 5-10 lat temu nawet bardzo popularny. Poszukaj starych tematów - znajdziesz tam różne pomysły, "przepisy" i w wielu przypadkach też informacje na jak długo wystarczyły.

Wygrzewanie diagnostyczne - tu czas i temperatura zależy od układu. Nie ma też sensu stosowania topnika - nie doprowadza się do rozpływu kulek (reflow to już znacznie bardziej wymagający proces - szybciej zabijesz układ temperaturą niż doprowadzisz do rozpływu kulek grzejąc tylko od góry).
  • Poziom 40  
    Tutaj wygrzewanie nie naprawi płyty. Do wymiany jest układ. Uszkodzony rdzeń.
    Wygrzanie ma tutaj charakter diagnostyczny co do potwierdzenia uszkodzenia układu. Grzeje się tylko sam rdzeń ( punktowo ) a nie cały układ.