Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel operatorski Kaltenbach - APS5df16346

11 Kwi 2019 21:11 177 7
  • Poziom 7  
    Witam,
    na wstępie chciałbym zaznaczyć że jestem laikiem z elektroniki.
    Mam zepsuty panel operatorski jak w tytule. Jest on powiązany z maszyną Jrion uks300. Zadaniem jego jest ustawianie o zadaną wartość ogranicznika cięcia odcinków materiału drzewnego. Miał on takie niedomagania: po podłączeniu cyfrowy wyświetlacz na którym widoczne są wpisywane wartości migał, po kilku minutach pojawiały się same zera. Z klawiatury nie można było wpisać niczego. Brak reakcji. Po paru miesiącach pracy bez panela (ustawianie ręczne) postanowiłem wyleczyć maszynę. Grzebiąc w necie natrafiłem na parę firm do których wysyłałem panel w nadziei naprawy. Okazywało się że byli chyba za słabi. Właściciel jednej firmy nawet się rozchorował, mam nadzieję że panel nie był przyczyną. Dałem sobie spokój na parę miesięcy. Ale znowu zachciało mi się zautomatyzować proces cięcia i ponownie grzebiąc w necie znalazłem już bardzo specjalistyczną firmę która specjalizuje się w naprawach tych paneli. To pewne będzie że panel potrafią naprawić.
    I rzeczywiście po diagnozie otrzymałem dobrą i złą wiadomość. Panel jest możliwy do naprawienia (to ta dobra) lecz za kwotę 2700 netto (to ta zła). I tu moje pytanie do znawców tematu elektroniki. Panowie czy jest możliwe żeby naprawa panela kosztowała tak dużo??.
    Przecież za taką kasę to "małe rączki" zrobią z sześć telewizorów, a ile tam elektroniki.
    Panowie doradźcie laikowi, naprawiać? czy może jakiś zamiennik lub inne rozwiązanie.
    Każda podpowiedź prowadząca do zaoszczędzenia paru złotych mile widziana.

Pozdrawiam serdecznie
    Darek
  • Poziom 41  
    Nie znając budowy wewnętrznej tego panelu ciężko odnieść się do podanej ceny.
    Z drugiej strony, jak znam życie to za takie naprawy nietypowego sprzętu liczy się kasę.
  • Poziom 7  
    Witam,
    dzięki za odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę że naprawy nietypowego sprzętu mogą kosztować. Ale biorąc pod uwagę fakt ciągłego spadku cena na elektronikę i wielu wprowadzanych ulepszeń i nowości to powinno to być odczuwalne też w instalacjach przemysłowych.
    A jeśli chodzi o dalsze drążenie tematu to postaram się wstawić zdjęcia wnętrza panelu. Wygląd zewnętrzny to można zobaczyć u "profesora".

Panel operatorski Kaltenbach - APS5df16346 Panel operatorski Kaltenbach - APS5df16346 Panel operatorski Kaltenbach - APS5df16346 Panel operatorski Kaltenbach - APS5df16346

Dodano po 23 [minuty]:

do Pana Zgoodie.
    a może po pokazaniu zdjęcia to trochę taniej?

Tylko mam pewne obawy, proszę się nie dziwić. Panel wcześniej wysyłałem do trzech firm zajmujących się naprawą paneli operatorskich i automatyką przemysłową. Jedna firma wysłała panel do Anglii i też nic. Dlatego właśnie wysłałem panel do wysoce specjalistycznej firmy.

do wszystkich

I tu mała dygresja.

Po diagnozie otrzymałem odpowiedź o możliwości naprawy za wspomnianą kwotę podaną tak ogólnikowo. Zaskoczony taką ceną zadzwoniłem do firmy (po części chciałem coś wynegocjować) ale w głównej mierze w celu ustalenia co tam mam być wymieniane że daje aż taką kwotę. Po jednym dniu dostaję taką informację, zaznaczam że po podaniu ceny naprawy.

"panel jutro zostanie zasilony celem sprawdzenia, czy uszkodzona jest klawiatura, jesli tak to wiąże sie to z zakupuem nowej folii membranowej i w takim przypadku nie bedziemy mogli obniżyć ceny.
    Poniżej zakres naprawy:
    1. Demontaż i czyszczenie.
    2. Wymiana panelu dotykowego.
    3. Kontrola i ewentualna wymiana wyświetlacza.
    4. Kontrola i wymiana uszkodzonych elementów w układzie wyświetlania.
    5. Kontrola i wymiana uszkodzonych elementów w układzie zasilania.
    6. Kontrola i wymiana uszkodzonych elementów w układach komunikacji.
    7. Wymiana komponentów ulegających degradacji w czasie.
    8. Montaż.
    9. Test funkcjonalny.

I tu nasuwa się pytanie do panów elektroników; automatyków i innych fachowców.

Czy można określać wartość naprawy urządzenia przed podłączeniem go i dokładnym sprawdzeniem??????????

I tyle byłoby uwag na temat panela.

Pozdrawiam wszystkich.
  • Poziom 22  
    okreslac można ale jak ktos nie ma doswiadczenia to mozna sie przejechac na cenie i dolozyc do interesu.
  • Poziom 41  
    Osikam napisał:
    Czy można określać wartość naprawy urządzenia przed podłączeniem go i dokładnym sprawdzeniem??????????

Jak Kolega przede mną napisał, ja ustalam jakieś widełki typu od xx do xxx.
  • Poziom 7  
    Widełki cenowe to już lepiej ma to sens.
    Ale zapewne po jakimś choćby małym zdiagnozowaniu a nie patrząc tylko na panel. Bo przy takim rozwiązaniu to widełki powinny być od 10 do 10000.
  • Poziom 23  
    Nie obraź się ale te zdjęcia dużo nie pokazują.
    To jest naprawa jednostkowa gdzie prawdopodobnie nie ma żadnych dokumentacji/schematów/opisów. Ta suma to głównie za czas i doświadczenie technika który będzie to naprawiał bo materiały to niewielki procent tej kwoty.
    Na co dzień współpracuje z serwisami automatyki przemysłowej i powiem Ci że nie jest to wygórowana kwota, jeśli dają sensowną gwarancję na naprawę.