Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alphard VS2002 - Video Sender VHF - za co odpowiadają poszczególne potencjometry

12 Kwi 2019 05:02 159 4
  • Poziom 3  
    Witam, mam dwie sztuki video sendera o nazwie Alphard VS2002, zapewne jednego z ostatnich legalnie produkowanych tego typu urządzeń na fale telewizyjne (później obostrzenia przepisów, konieczność przeniesienia video senderów na pasmo 2,4 GHz). Spory czas temu już testowałem inny video sender, relacjonując to na elektrodzie (wciąż go mam). Ot, taka nawracająca fanaberia :D Jakość obrazu na VS2002 jest rewelacyjna, niestety na bardzo krótki dystans, zaraz po odejściu od nadajnika robią się szumy i tak po 15 metrach wewnątrz budynku sygnał jest bardzo kiepski. Na moim starym modelu "produkcji garażowej" mimo złej jakości, sygnał jest dużo silniejszy. Chciałbym się dowiedzieć, czy któryś z potencjometrów zawartych wewnątrz urządzenia służy do regulacji wypromieniowanej mocy. Chciałbym też wiedzieć, czy regulacja tej cewki z pokrętłem może skalibrować częstotliwość nadawania. W ogóle najlepiej jakby ktoś mi opisał skrótowo funkcje wszystkich czterech elementów regulowanych, ale nie jest to jakieś absolutnie konieczne. Z góry mówię, że już eksperymentowałem z przekręcaniem pokręteł, ale wolę jednak wiedzieć co dokładnie robię, zanim całkiem zepsuję. Oczywiście zamieszczam foty, po elementach zapewne każdy doświadczony elektronik się połapie, co mogą regulować te zaznaczone elementy; ja ze swoim poziomem wiedzy niestety nawet nie potrafię wszystkich z pamięci nazwać ;)

z zewnątrz (literowanie elementów umowne, aby móc się łatwiej połapać):
    Alphard VS2002 - Video Sender VHF - za co odpowiadają poszczególne potencjometry Alphard VS2002 - Video Sender VHF - za co odpowiadają poszczególne potencjometry Alphard VS2002 - Video Sender VHF - za co odpowiadają poszczególne potencjometry

i w środku:
    Alphard VS2002 - Video Sender VHF - za co odpowiadają poszczególne potencjometry Alphard VS2002 - Video Sender VHF - za co odpowiadają poszczególne potencjometry Alphard VS2002 - Video Sender VHF - za co odpowiadają poszczególne potencjometry

Mogę dodatkowo opisać jak będzie trzeba. Z góry dzięki za podpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    A - poziom sygnału fonii
    B - częstotliwość robocza (kanał TV)
    C - częstotliwość podnośnej fonii
    D - poziom sygnału wizji
    "Bezkarnie" możesz regulować A i D; B i C nie ruszaj.
  • Poziom 3  
    O, dzięki wielkie za rozpiskę.
    Czemu nie ruszać B i C? Podstawy sygnałów telewizji analogowej nie są mi obce, chyba że chodzi o możliwość zepsucia elementu. Zwłaszcza mnie interesuje przesuniecie częstotliwości nadawania jednego z nadajników (czyli przekręcenie w nim elementu B) bo chciałem żeby miały możliwość funkcjonowania równolegle. Dwuwstęgowość tego typu nadajniczków raczej wymusza, żeby w takim wypadku dość mocno przestroić jeden z nich, aby różnice w częstotliwości były w miarę duże.
  • Poziom 39  
    nocot napisał:
    Jakość obrazu na VS2002 jest rewelacyjna, niestety na bardzo krótki dystans, zaraz po odejściu od nadajnika robią się szumy i tak po 15 metrach wewnątrz budynku sygnał jest bardzo kiepski.
    Mógłbyś to trochę "jaśniej" opisać ?.
    Np:
    - z czym odchodzisz od tego "nadajnika" ?.
    - to "coś" z którym odchodzisz, posiada antenę i jest dostrojone do częstotliwości tego Video Sendera ?.

Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Ach, Ok, sory za niedomówienie. Mam w domu taki dość prowizoryczny wynalazek na baterie - maleńki telewizorek Casio:
    Casio TV-970
    Pomagał mi kiedyś w testowaniu modulatorów ze względu na łatwe i szybkie wyszukiwanie sygnału - to z nim testowałem również zasięg video senderów (czułość ma OK, więc wynik jest wiarygodny). Ma rozkładaną antenkę teleskopową. Sprawa ma się tak: kiedyś dostał mi się bardzo stary video sender o nazwie VS-101, który jakością wykonania i jakością obrazu powalał tak bardzo, że większość telewizorów z auto-scanem nie potrafiło wykryć kanału, nie mówiąc o braku ekranowania i strasznym syfieniem eteru. Mimo wszystko sygnał z niego pokonał dwie grube ściany z cegły i prawie 20 metrów w linii prostej bez większych szumów po stronie odbiorczej (oczywiście mowa o tych odbiornikach, które w ogóle załapały poprawnie sygnał - patrz wyżej, jakość wykonania). Natomiast dużo lepszy jakościowo pod względem wykonania Alphard VS2002, który wręcz wzorowo nadaje obraz, niestety ma słabszą moc na wyjściu, co skutkuje tym, że oddalając się skanerem Casio od nadajnika, widać szybki spadek jakości, już 10 metrów dalej jest problem ze stabilnością obrazu, a w miejscu, gdzie poprzedni nadajnik docierał sygnałem w miarę dobrze, VS2002 ma spore kłopoty z dotarciem i dość ciężko załapać lepszy sygnał.

Natomiast przyznam, że na pierwszym poście moja wypowiedź jakby zasugerowała, że nadajnik ma fatalną moc - nic z tych rzeczy, po prostu mieszkam w murowanym śląskim domu, który bezlitośnie absorbuje wszelkie fale. Wątpię, żeby współczesny nadajnik na 2,4 GHz poradziłby sobie lepiej w takich warunkach, mając przed sobą ponad 15 metrów i dwa mury o grubości pół metra każdy. Poza tym przy ponad 15 metrach można się ratować lepszą anteną (a testowałem tylko teleskopową).