Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[RISC-V]RISC-V temat ogólny

-XantiO- 15 Kwi 2019 13:35 1494 37
 • #31
  -XantiO-
  Poziom 20  
  Tu bardziej chodzi o nauk i poznanie czegoś nowego. Niekoniecznie ma być tanio. Ale jeśli wszystko wpasowuje się w projekt który sobie powoli robię to dobrze jest spróbować swoich sił w czymś takim.
 • PCBway
 • #32
  atari_robbo
  Poziom 22  
  To spsóbuj z czyms latwym co jest gotowe do uzycia i sprawdzone. Procesor LEON3 jest za darmo (GPL) i producent przygotowal gotowe pakiety na ok. 15-20 roznych plytek ewaluacyjnych z FPGA.
 • #33
  -XantiO-
  Poziom 20  
  Równie dobrze można byłoby użyć jakiegoś fajnego uK np. z rodziny C6000 ale czy o to chodzi w tym temacie? Ten temat jest po to aby dowiedzieć się jak najwiecej o tej architekturze i sprawdzić jej możliwości.
  I ja jestem w pełni świadomy wszystkich ograniczeń z tego idących ale jak widzisz jest to temat fosc nowy na tym forum i warto byłoby się w niego zagłębić. Być może uda się zachęcić kilka jeszcze osób do zapoznania się z tym specyficznym środowiskiem jakim jest ta architektura.
 • PCBway
 • #35
  TWl
  Poziom 20  
  -XantiO- napisał:
  Z tego co zauważyłem to będę potrzebował około 30k LUTów bo potrzebuję jednostki FP. Do tego jakieś 10k LUTów na peryferia i już wychodzi dość pokaźny FPGA.


  Gigantyczny ten softcore... Czy jest sens (poza edukacją) pakować coś tak dużego do FPGA? Typowe 32-bitowe FPU zajmuje trochę mniej niż 30k LUT...

  TW
 • #36
  -XantiO-
  Poziom 20  
  Opłacalność w tym wypadku pewnie żadna. Taki RV32IMA dałoby się pewnie upchnąć w 10k LUTów i to byłoby całkiem fajne jeśli chodzi nawet o opłacalność.

  Ja będe miał do nauki FPGA z 100k LUTów więc da mi to naprawdę duże możliwości niemniej w normalnym zastosowaniu starałbym się zmieścić w maks 15k-20k.

  A jak ktoś potrzebuje tylko RV32IM to tak jak pisałeś 1000LUTów starcza i już mieścimy się w malutkie FPGA. I pewnie takie rozwiązanie też przetestuję i to pewnie na corze, który podlinkowałeś.

  Jaki system na tym stawiacie?
 • #37
  RometFan;p
  Poziom 26  
  Dopiero dziś zobaczyłem tę dyskusję.
  Jeśli macie dostęp do Zybo/Zedboarda to poniższy GitHub opisuje jak wygenerować sobie ip core RISC-V, i potem go odpalić na Zynq'u.
  https://github.com/ucb-bar/fpga-zynq

  Testowałem to około rok temu przy okazji wykonywania pracy magisterskiej. W moim przypadku był to 32-bitowy rdzeń+I2C+UART+JTAG. Sama implementacja rdzenia jest wykonywana w języku Chisel (język bazuje na języku Scala).
 • #38
  -XantiO-
  Poziom 20  
  Ja mam akurat Artixa-7. Niestety trochę ostatnio z czasem ciężej aby wszystko poogarniać ale RISC-V już "stoi". Zostało mi skompilować linuxa i zacząć zabawę ale nie wiem czy w maju jeszcze coś ruszę. Jaki rdzeń miałeś?