Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[RISC-V]RISC-V temat ogólny

-XantiO- 15 Kwi 2019 13:35 1494 37
    -XantiO-
    Poziom 20  
    Tu bardziej chodzi o nauk i poznanie czegoś nowego. Niekoniecznie ma być tanio. Ale jeśli wszystko wpasowuje się w projekt który sobie powoli robię to dobrze jest spróbować swoich sił w czymś takim.
  • PCBway
    atari_robbo
    Poziom 22  
    To spsóbuj z czyms latwym co jest gotowe do uzycia i sprawdzone. Procesor LEON3 jest za darmo (GPL) i producent przygotowal gotowe pakiety na ok. 15-20 roznych plytek ewaluacyjnych z FPGA.
    -XantiO-
    Poziom 20  
    Równie dobrze można byłoby użyć jakiegoś fajnego uK np. z rodziny C6000 ale czy o to chodzi w tym temacie? Ten temat jest po to aby dowiedzieć się jak najwiecej o tej architekturze i sprawdzić jej możliwości.
    I ja jestem w pełni świadomy wszystkich ograniczeń z tego idących ale jak widzisz jest to temat fosc nowy na tym forum i warto byłoby się w niego zagłębić. Być może uda się zachęcić kilka jeszcze osób do zapoznania się z tym specyficznym środowiskiem jakim jest ta architektura.
  • PCBway
    TWl
    Poziom 20  
    -XantiO- napisał:
    Z tego co zauważyłem to będę potrzebował około 30k LUTów bo potrzebuję jednostki FP. Do tego jakieś 10k LUTów na peryferia i już wychodzi dość pokaźny FPGA.

Gigantyczny ten softcore... Czy jest sens (poza edukacją) pakować coś tak dużego do FPGA? Typowe 32-bitowe FPU zajmuje trochę mniej niż 30k LUT...

TW
    -XantiO-
    Poziom 20  
    Opłacalność w tym wypadku pewnie żadna. Taki RV32IMA dałoby się pewnie upchnąć w 10k LUTów i to byłoby całkiem fajne jeśli chodzi nawet o opłacalność.

Ja będe miał do nauki FPGA z 100k LUTów więc da mi to naprawdę duże możliwości niemniej w normalnym zastosowaniu starałbym się zmieścić w maks 15k-20k.

A jak ktoś potrzebuje tylko RV32IM to tak jak pisałeś 1000LUTów starcza i już mieścimy się w malutkie FPGA. I pewnie takie rozwiązanie też przetestuję i to pewnie na corze, który podlinkowałeś.

Jaki system na tym stawiacie?
    RometFan;p
    Poziom 26  
    Dopiero dziś zobaczyłem tę dyskusję.
    Jeśli macie dostęp do Zybo/Zedboarda to poniższy GitHub opisuje jak wygenerować sobie ip core RISC-V, i potem go odpalić na Zynq'u.
    https://github.com/ucb-bar/fpga-zynq

Testowałem to około rok temu przy okazji wykonywania pracy magisterskiej. W moim przypadku był to 32-bitowy rdzeń+I2C+UART+JTAG. Sama implementacja rdzenia jest wykonywana w języku Chisel (język bazuje na języku Scala).
    -XantiO-
    Poziom 20  
    Ja mam akurat Artixa-7. Niestety trochę ostatnio z czasem ciężej aby wszystko poogarniać ale RISC-V już "stoi". Zostało mi skompilować linuxa i zacząć zabawę ale nie wiem czy w maju jeszcze coś ruszę. Jaki rdzeń miałeś?