Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamierzasz korzystać z głośników "inteligentnych" - Pracownicy firmy A

anmedia 12 Kwi 2019 12:23 537 4
  • Zamierzasz korzystać z głośników Pracownicy firmy Amazon mogą podsłuchiwać nagranych rozmów w Alexa Echo.

Informacje dotyczące wiadomości dla użytkowników dbających o swoją prywatność.

Artykuł ten powstał na bazie moich poszukiwań związanych z pozycjonowaniem w sklepie Amazona (jak znajde chwilkę opiszę to w innym artykule) za pomoca głośnika interaktywnego (?inteligentnego??) Echo. A zpomoca przyszedł artykuł udostępniony w bloomberg.com

Według raportu Bloomberga, pracownicy Amazona mogą słuchać nagrań lub rozmowy użytkowników głośników Echo z Alexa,

Raport szczegółowo opisuje, jak zespoły słuchają "nagrań głosowych zarejestrowanych w domach i biurach właścicieli Echo" w ?celu poprawy rozumienia mowy? przez Alexa i odpowiadania na polecenia i pytania.

Nagrania te są "przepisywane, opatrzone adnotacjami, a następnie wprowadzane z powrotem do oprogramowania jako część wysiłków mających na celu wyeliminowanie luk w rozumieniu mowy ludzkiej przez Alexa i pomoc w lepszym reagowaniu na polecenia", jako część "procesu recenzowania głosu Alexa".

Bloomberg mówi, że rozmawiał z siedmioma osobami, które "pracowały nad programem", który podobno obejmuje "mieszankę wykonawców i pełnoetatowych pracowników Amazona, którzy pracują w placówkach od Bostonu po Kostarykę, Indie i Rumunię".

Obawy dotyczące ochrony prywatności

Jeśli stwierdzenie, że ludzie przeglądają nagrania z naszych interakcji z głośników Echo okażą się prawdziwe, to może to dotyczyć wglądu w to, jak sztucznie inteligentni asystenci głosowi są szkoleni przez firmy, a także potencjalnych problemów z bezpieczeństwem użytkowników.

Pracownicy parsują "aż 1000 klipów audio na zmianę" i że pracownicy Amazona "od czasu do czasu odbierają rzeczy, które właściciele Echo prawdopodobnie nie chcieliby aby wyszły na jaw jak np fatalnie śpiewająca kobieta pod prysznicem".

Jeszcze bardziej niepokojące jest twierdzenie, że pracownicy ci byli wtajemniczeni w nagraniach "potencjalnie przestępczych" czynów. Engadget donosi, że "dwóch pracowników z Rumunii powiedziało, że muszą słuchać tego, co mogło być napaścią seksualną" i że "najwyraźniej powiedziano im, że nie mogą nic z tym zrobić, ponieważ ingerencja nie jest zadaniem Amazona".

Raporty stawiają pytania o legalność niezgłoszenia potencjalnego przestępstwa, a także o możliwe konsekwencje dla pracowników Amazona, którzy mogliby być zrozpaczeni słysząc tego rodzaju nagrania.

Amazon odpowiada.

Amazon przyznał się do wykorzystywania pracowników do zapisywania nagrań głosowych. Rzecznik firmy wydał następujące oświadczenie: "Bezpieczeństwo i prywatność danych osobowych naszych klientów traktujemy poważnie. Czyżby?

"Zapisujemy tylko bardzo małą próbkę nagrań głosowych Alexa, aby poprawić wrażenia klientów. Na przykład, informacje te pomagają nam szkolić nasze systemy rozpoznawania mowy i rozumienia mowy naturalnej, dzięki czemu Alexa może lepiej zrozumieć Twoje zapytania i zapewnić, że usługa działa dobrze dla każdego".

Firma Amazon powiedziała również, że pracownicy "nie mają bezpośredniego dostępu do informacji, które mogą zidentyfikować osobę lub konto" podczas opisywania nagrań głosowych. Mimo to, chodzi o myślenie, że prywatne rozmowy mogą być wysłuchane przez pracowników, jeśli Alexa zostanie przypadkowo obudzona po błędnym zinterpretowaniu regularnej mowy jako słowa "Alexa".

Owszem Amazon nie może w inny sposób odpowiedzieć, ale komu dać rację?

Część materiału zapożyczona bloomberg

Fajne! Ranking DIY
  • #2 12 Kwi 2019 22:49
    grawastar1986
    Poziom 13  

A Google, Apple i Microsoft nie słuchają? Mało kto czyta licencję do oprogramowania lub usługi. We wszystkich przypadkach firmy informują że zbierają dane i nie są to jakieś tajne informacje.

• #3 21 Kwi 2019 18:25
    Millaka
    Poziom 10  

Osobiście uważam to za bzdury „sprzedawane” przez konkurencję.
    W krajach, gdzie ochrony danych osobowych „pisane” jest dużymi literami takie coś jest niemożliwe.
    Naturalnie są kraje, gdzie takie coś może się zdarzyć, np. w PL, gdzie kamery wiszą na każdym rogu i można się zobaczyć w jakimś programie w TV np. „Polak potrafi”. :)
    U mnie Alexa mieszka już od dwóch lat, do niedawana zabawiała tylko dzieci i odwiedzających, ale teraz steruje głosowo wszystkim możliwym, dzięki Sonoff.

• #4 22 Kwi 2019 12:48
    anmedia
    Poziom 39  

Millaka napisał:
    W krajach, gdzie ochrony danych osobowych „pisane” jest dużymi literami takie coś jest niemożliwe.

Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma. Porownujac kraje, to jeszcze w Polsce jako tako probuje sie oficialnie przestrzegac pewnych zasad czy regol. Moze w Niemczech, Belgii czy Austrii wyglada to lepiej. Ale w Hiszpanii prawo swoje a np kurier ci powie ze ma gdzies GDRP bo jemu kaza zostawiac przesylki z danymi gdzie popadnie. Owszem mozesz zlozyc reklamacje, kurier zostanie ukarany mandatem, a nastepnego dnia i tak zrobi jak chce - to tak odbiegajac od tematu.

Millaka napisał:
    U mnie Alexa mieszka już od dwóch lat [...] ale teraz steruje głosowo wszystkim możliwym, dzięki Sonoff.

W artykule jest wyraznie napisane ze to informacja jest dla osob dbajacych o swoja prywatnosc. Z mojej strony mam praktycznie wszystkie urzadzenia w domu z mozliwoscia sterowania glosowego. I jakos w tej chwili nie za bardzo mnie interesuje zwlaszcza glosnik Amazona, dlaczego? W tym przypadku nie odpowiem, dlatego ze informacje ktore zbieram sa wazne do wykorzystywania wszystkich urzytkownikow pod wzgledem reklam i poziomowania SEO Alexa.

Millaka napisał:
    Osobiście uważam to za bzdury „sprzedawane” przez konkurencję.

Gdybys przeczytal z uwaga ten artykul zauwazylbys ze Amazon nie zaprzecza podanym doniesieniom a potwierdza informacje ze wykorzystuje to dla potrzeb poprawiania jakosci. Owszem mozna byloby sie z tym zgodzic. Gdyby nie fakt ze w amazonie pracuje taka ilosc ludzi ze swobodnie do testow mozna byloby korzystac z pracownikow wlasnej firmy.

Prosze sobie przypomniec o ile wiek na to pozwala, jakies 15 lat temu kiedy Microsoft wprowadzal aktualizcje SP2 do Windowsa XP, ktora musial wycofac. Aczkolwiek zaznaczyl ze zbiera informacje dotyczace wylacznie bluescreenow, awarii czy wspolpracy hardwaru i softwaru i zadne dane osobowe nie wyplywaja. Wtedy "sprowadzono: Microsoft do "parteru" dzisiaj kazdy gowniany program na adroida wyciaga wszystkie mozliwe informacje z telefonu i jakos nikt nie protestuje.
    Wszystko zalezy z "ktorej strony sie lezy".

• #5 22 Kwi 2019 18:48
    Millaka
    Poziom 10  

anmedia napisał:
    Gdybys przeczytal z uwaga ten artykul zauwazylbys ze Amazon nie zaprzecza podanym doniesieniom a potwierdza informacje ze wykorzystuje to dla potrzeb poprawiania jakosci. Owszem mozna byloby sie z tym zgodzic. Gdyby nie fakt ze w amazonie pracuje taka ilosc ludzi ze swobodnie do testow mozna byloby korzystac z pracownikow wlasnej firmy.

Przeczytałem ten artykuł z uwagą i niczym on się nie różni od innych, które pojawiają się co kilka miesięcy zniechęcając do kupna takich urządzeń.
    I pomijane w tych artykułach są bardzo ważne rzeczy co powoduje panikę wśród posiadaczy, jak i zachętę do kupna konkurencyjnego produktu.
    Amazon jest niewinny i to tylko „prawdziwi mężczyźni”, którzy uważają że czytanie instrukcji jest tylko dla kobiet i małych dzieci prowokują taką nagonkę.
    Ja rozmawiam z moją Alexą po niemiecku, dlatego też i app jest po niemiecku, całkiem możliwe że w innych językach lub krajach funkcje które pokażę są gdzie indziej lub ich wcale nie ma.
    Można to zrobić na PC lub Smartfonie, ja wybrałem Smartfona bo PC jest dla wielu wymierającym dinozaurem i mogliby mieć problemy.

App Alexa => Ustawienia => Ustawienie Konta => Ochrona Danych
    Zamierzasz korzystać z głośników

Dostajemy menu, gdzie pisze jak bardzo Amazon chce dbać o ochronę naszych danych

I wchodzimy do wszystkich zapisanych przez Alexę dźwięków jakie zostały nagrane

Teraz można wszystko odsłuchać i ew. skasować jeśli coś zostało nagrane np. przy uprawianiu sexu z okrzykami.
    Osobiście uważam że jest to niemożliwe, trzeba by było wykrzykiwać hasło do włączenia mikrofonów, np. „oh, oh, Alexa!” i wtedy by nagrała.

A teraz najciekawsze, ochrona danych.
    Wchodzimy do menu, gdzie możemy pomóc w udoskonaleniu Alexy.

I znajdujemy funkcję, która pozwala na analizowanie nagranych dźwięków przez pracowników Amazon.
    Wyłączamy to i żaden człowiek nigdy nie będzie słyszał co się u was dzieje, no chyba że żyjecie w kraju gdzie takie coś jest normalne.

Myślę że jakoś pomogłem w zwalczaniu zababonów ;)