Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyznaczenie charakterystyk wzmacniacza różnicowego w Pspice

12 Kwi 2019 12:26 300 4
  • Poziom 2  
    Witam, na studiach mam do rozwiązania taki o to problem. Mianowicie mam wyznaczyć charakterystyki prądowe przejściowe dla takiego wzmacniacza w programie Pspice dla czterech przypadków:
    1) pojedyncze wejście - niezrównoważone wyjście
    2)pojedyncze wejście - zrównoważone wyjście
    3)podwójne wejście - niezrównoważone wyjście
    4)podwójne wejście - zrównoważone wyjście

Moje pytanie brzmi jak mam to zrobić? Symulacja, która jest przedstawiona niżej jest prawidłowa(tzn. zatwierdzona przez wykładowcę)
    Podwójne wejście rozumiem, że wygląda jak na obrazku załączonym poniżej.
    Wyznaczenie charakterystyk wzmacniacza różnicowego w Pspice Wyznaczenie charakterystyk wzmacniacza różnicowego w Pspice
    Pojedyncze wejście mam rozumieć jako zasilenie tylko jednego wejścia(drugie ustawione kompletnie na 0)? Wtedy marker I ustawić tylko na tym tranzystorze, który jest zasilony?

Przez to, że zasilanie V3 oraz V4 jest takie same - 12V, rozumiem, że wyjście jest zrównoważone.

• Computer Controls
  • Poziom 34  
    Chodzi o charakterystyki Bodego (częstotliwościowe), czy statyczne ? W obu wypadkach stosuje się analizę sweep. Trzeba ustawić jaki parametr, danego elementu (np. częstotliwość źródła napięcia) podlega zmianie. Nie jest to już zatem analiza czasowa - transient.
  • Computer Controls
  • Poziom 2  
    Edytowałem post. Myślę, że teraz jest to trochę jaśniejsze.
  • Poziom 34  
    Czyli nie chodzi o charakterystyki częstotliwościowe, a statyczne. Poprzednia wersja pytania wprowadzała w błąd. Odnośnie rodzaju wejść/wyjść napięcie zasilania (np. ±12 V) nie ma znaczenia. Nie o to chodzi odnośnie "zrównoważenia".

1) pojedyncze wejście - niezrównoważone wyjście - na jednym z wejść należy zmieniać wartość napięcia stałego w pewnym zakresie, potem na wyjściach (kolektory Q1 i Q2) obserwować odpowiedź układu względem masy

2) pojedyncze wejście - zrównoważone wyjście - na jednym z wejść należy zmieniać wartość napięcia stałego w pewnym zakresie, potem jako wyjście traktować różnicę pomiędzy napięciami na kolektorach Q1 i Q2, należy zatem wstawić odpowiednio różnicowy marker. Nie korzystam z Pspice, tylko LTspice, więc nie jestem w stanie powiedzieć jak to zrobić.

3) podwójne wejście - niezrównoważone wyjście - tym razem trzeba wstawić źródło napięcia pomiędzy jedno i drugie wejście. Nie ma mieć ono połączenia z masą. Odpowiedź układu jest rejestrowana jak w punkcie 1.

4) podwójne wejście - zrównoważone wyjście - wejście układu jest zrealizowane, jak w punkcie 3. Odpowiedź układu jest rejestrowana jak w punkcie 2.
  • Poziom 2  
    Z góry przepraszam za opóźnienie ale święta itd.

Jest już po następnych zajęciach więc coś znowu wiem.
    Rozumiem, że dla każdego przypadku układ musi być inaczej zbudowany. Nie jakoś drastycznie lecz muszą nastąpić pewne modyfikacje.

1) Pojedyncze wejście - niezrównoważone wyjście
    To jest układ, który przestawiłem w pierwszym poście i wkleję to tu raz jeszcze.

Wyznaczenie charakterystyk wzmacniacza różnicowego w Pspice Wyznaczenie charakterystyk wzmacniacza różnicowego w Pspice

2) pojedyncze wejście - zrównoważone wyjście

Wejście się nie różni od tego co w przykładzie 1). Skoro zrównoważone wyjście to różnica pomiędzy napięciami na kolektorach Q1 i Q2 więc odjąłem to i przedstawiłem jako niebieska linia w symulacji.

Czy przestawienie tego w taki sposób jest poprawne?

3)podwójne wejście - niezrównoważone wyjście

W tym przypadku kwestia niezrównoważonego wyjścia wygląda tak samo jak w 1)- dwa markery na kolektorach.
    Nie jestem pewien co do podwójnego wejścia, czy jest ono poprawnie skonstruowane. Wstawiłem źródło zasilania pomiędzy wejścia bez połączenia z masą. Wyglądałoby to tak:

4)podwójne wejście - zrównoważone wyjście
    Tutaj używam tego samego układu co w punkcie 3) lecz analogicznie jak w punkcie 2) mierzę różnicę pomiędzy dwoma kolektorami Q1 i Q2. Symulacja wygląda w ten sposób(niebieska linia przedstawia tą różnicę):

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------