Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Karta pamięci, pendrive, dysk ssd - co trzyma pamięć po odłączeniu zasilania?

12 Kwi 2019 14:40 270 7
  • Poziom 10  
    Witam.
    Zastanawia mnie od pewnego czasu kwestia podtrzymywania pamięci w powyższych nośnikach?Może to banalne pytanie ale nie znalazłem w sieci odpowiedzi.A więc: Podłączam pamięć do komputera po czym zapisuję na niej dane.W uproszczeniu: Jako, że jest to zapis cyfrowy to rozumiem, że tranzystory (grupy komórek) w pendrive otrzmują (każda) ładunek który odczytywany jest jako 1 lub 0 i tak tworzy się zapis. Następnie odłączam pamięć od komputera. Zanika zasilanie. Co podtrzymuje napięcie na tranzystorach aby pamięć nie uleciała? Czy wewnątrz układu są np. kondensatory,które podtrzymują napięcie. Jeżeli tak to jaki jest okres podtrzymania danych bez podłączania zasilania? Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Już nie będę drążył tematu ale:-)
    "...Jedna komórka pamięci Flash składa się właśnie z takiego tranzystora, który pomiędzy podłożem, a bramką sterującą (Control Gate - CG) posiada odizolowaną bramkę pływającą (Floating Gate - FG). Raz umieszczone elektrony na FG mogą pozostać tam przez wiele lat pamiętając zaprogramowany stan..."

Zrozumiałem z tego, że teoretycznie mimo iż przełączamy stany za pośrednictwem FG to musi być tam ładunek elektryczny, który jest ulotny po upływie tych "wielu lat" po czym każdy tranzystor powróci pewnie do stanu 1. Czyli rozumiem, że pamięć nieulotna w teorii bedzie ulotna w zależności od upływu czasu. Rozumiem, że w praktyce muszą minąć pewnie dziesiątki lat zanim ładunek zaniknie:-)
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    W dyskach SSD na pewno następuje z czasem utrata stanu, im bardziej zużyte komórki tym szybciej (nie wiem czy ktoś robił testy praktyczne w tym kierunku) i im więcej ładunków przechowuje komórka tym szybciej. Jak w innych pamięciach i czy to jest czas realnie zagrażający, czy też rzędu dziesiątek lat i więcej - nie wiem.
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    draro1 napisał:
    Czyli rozumiem, że pamięć nieulotna w teorii bedzie ulotna w zależności od upływu czasu. Rozumiem, że w praktyce muszą minąć pewnie dziesiątki lat zanim ładunek zaniknie:-)

I oczywiście jeszcze inne czynniki mają wpływ na "upływność danych", nie tylko czas. :|
    https://automatykab2b.pl/prezentacje/44221-za...lc-w-zaawansowanych-aplikacjach-przemyslowych
    https://elektronikab2b.pl/technika/35973-meto...ekcji-i-korekcji-bledow-w-pamieciach-masowych
    Dodam że kolejne, doskonalsze rozwiązanie jest już wdrażane -> pamięci klasy magazynowej (SCM). :idea:
  • Poziom 10  
    Odpowiedzi powyżej rozwiązały mój problem:-)