Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Miele W3741 - prąd nie dochodzi do grzałki

12 Apr 2019 17:16 1089 19
 • Level 3  
  Witam.
  Moja pralka Miele W3741 nie grzeje wody. Grzałkę sprawdziłem miernikiem - 28Ω i termostat 19kΩ, po wzroście temperatury wartość rezystancji spada do 2,2kΩ. Po włączeniu pralki na końcach grzałki nie wykazało prądu.
  W związku z tym mam pytanie bo już sam nie wiem co mam jeszcze sprawdzić - czy to może być przekaźnik, jeśli tak to gdzie się znajduje na module elektronicznym siłowym ELP165 lub module elektronicznym sterującym EW171?
  Nadmieniam, że hydrostat jest drożny, po wybraniu programu poziomy wody i odpływ są w normie.
  Chciałbym dodać, że każdy program po osiągnięciu 20 minut przed końcem prania zatrzymuje czas a pralka bez końca wykonuje cykl prania nie przechodząc do płukania.
  Na programie z zimną wodą sytuacja jest jak opisałem wyżej.
  Proszę o wyrozumiałość mojego niefachowego opisu i czekam na życzliwą pomoc.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 39  
  Przekaźnik jest na tym module, to którego dochodzą przewody od grzałki ;)
  Patrząc po zdjęciach z internetu będzie to przekaźnik na ELP165 - jeden z tych koło zlącza grzałki. Z tego co widzę jest tam elektroniczny czujnik poziomu wody - popatrz czy nie ma gdzieś mechanicznego (tzw. presostat - wklep w Google "pralka presostat" to będziesz wiedział jak wygląda). Jeśli jest (a powinien być) - to w pierwszej kolejności go sprawdź - drożność rurki, przełączanie.
 • Level 3  
  Dziękuję kolego za Twoje rady i pomoc. Jutro sprawdzę i poinformuję co dalej.
  Serdecznie pozdrawiam
 • Level 3  
  Według moich obserwacji nie występuje mechaniczny presostat. Występuje tylko wężyk, który podłączony jest do modułu poprzez wtyczkę elektroniczną patrz nr. 3 na zdjęciu. Nie potrafię określić czy działa, ale z kolegi pomocą powinienem sobie poradzić. Podobnie jest z przekaźnikami nr. 4. Pod nr. 5 wychodzą przewody do grzałki i głównego zasilania. Pod nr. 2 oznaczenie części KASCHKE 168.746 37/09 wychodzą styki wykazujące ślady przepalenia. Nie wiem do czego ten element służy. Pod nr. 1 transformator jest trochę zużyty, ale styki są wg. mojej oceny dobre, a przynajmniej dostateczne. Zastanawiam się jaka przyczyna spowodowała, że grzałka nie grzeje oraz dlaczego po włączeniu programu na zimnym praniu /grzałka nie grzeje/ program także staje 20 minut przed końcem prania /podobnie jak pranie z grzaniem i realizuje ciągle program prania głównego nie przechodząc do płukania, a następnie do wirowania.
  W załączeniu przesyłam zdjęcia, na których ponumerowałem ww. elementy.
  Pralka Miele W3741 - prąd nie dochodzi do grzałki Pralka Miele W3741 - prąd nie dochodzi do grzałki

  Pralka Miele W3741 - prąd nie dochodzi do grzałki Pralka Miele W3741 - prąd nie dochodzi do grzałki Pralka Miele W3741 - prąd nie dochodzi do grzałki
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003

  Dodano po 14 [godziny] 44 [minuty]:

  Dziękuję Toni 2003
 • Level 39  
  Transformator przetwornicy (1) i filtr CM (chyba) (2) zostaw - gdyby były uszkodzone, to pralka w ogóle by nie działała.
  Jeśli do złącza (5) rzeczywiście podłączone są tylko grzałka i zasilanie to wychodzi na to, że sterowanie grzałki realizowane jest przez oba przekaźniki (4). Dziwne, ale możliwe. Tak więc na początek skupiłbym się na tych przekaźnikach.
 • Level 3  
  Kolego, jeżeli możesz to pomóż mi w jaki sposób mam sprawdzić te dwa przekaźniki bo nie mam wiedzy w elektronice. Moja wiedza na temat elektroniki oparta jest o internet, to może jakaś podpowiedź z Twojej strony może jakiś filmik lub link jak sprawdzić ww. przekaźniki.
  Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

 • Level 39  
  ZORRO.3458 wrote:
  Kolego, jeżeli możesz to pomóż mi w jaki sposób mam sprawdzić te dwa przekaźniki bo nie mam wiedzy w elektronice. Moja wiedza na temat elektroniki oparta jest o internet

  Jak nie masz wiedzy, to zadzwoń po fachowca bo uszkodzisz tą pralkę na amen. Brak grzania
  to nie tylko moduł i przekaźniki.
 • Level 3  
  Dziękuję za dobra radę, którą m.in. rozważam. Nie mogę znaleźć w Internecie takich samych przekaźników, o jakich parametrach i jaki zamiennik mogę zastosować do mojego modułu.
  Edit:
  Przekaźnik prądowe zamontowane w module oryginały RTS3L012WG SCHRACK 12V DC 16A/250V DC, o jakich parametrach i jaki zamiennik mogę zastosować do mojego modułu.
  Z góry dziękuję za pomoc
 • Level 3  
  Mam pytanie, czy ten lut /styk/ załączony na zdjęciu nie jest główną przyczyną ww tematu. Proszę o odpowiedź
  Pralka Miele W3741 - prąd nie dochodzi do grzałki
 • Level 15  
  Pralka Miele W3741 - prąd nie dochodzi do grzałki
  Sprawdź czy nie posiadasz takiego przekaźnika jak na zdjęciu, może być także koloru białego. Jeśli ten przekaźnik masz uszkodzony to grzałka nie będzie grzać.
 • Level 3  
  Dziękuję kolego za zainteresowanie moim problemem, ale takiego przekaźnika nie ma w mojej pralce. Może jeszcze przyjdzie Tobie na myśl co mógłbym jeszcze sprawdzić bo brak mi już pomysłu. Na moje oko przekaźniki grzałkowe występują tylko na ww. module. Nie sprawdzałem jeszcze szczotek w silniku. Ale czy to ma jakiś wpływ na to, że nie dochodzi prąd do grzałki, a może ktoś mi podpowie lub /filmik/ jak wchodzi się w tryb serwisowy mojej pralki.
  Serdecznie pozdrawiam
 • Level 15  
  Sprawdź jeszcze raz bo ten przekaźnik nie jest na płytce a obok i dochodzą do nie go 3 wtyczki.
 • Level 1  
 • Home appliances specialist
  Musisz zdemontować styczniki i je sprawdzić.
  Jeżeli są sprawne to musisz lecieć od stabilizatora lm, darlingtonem i tranzystorami az po wszystkie rezystory na tej lini zasilania cewki stycznika ostro z pomiarem każdego elementu, który łączy lm z cewkami.
 • Level 3  
  Dziękuję za podpowiedź, którą z pewnością wykorzystam.
  Serdecznie pozdrawiam
 • Level 9  
  ZORRO.3458 wrote:
  Dziękuję kolego za zainteresowanie moim problemem, ale takiego przekaźnika nie ma w mojej pralce. Może jeszcze przyjdzie Tobie na myśl co mógłbym jeszcze sprawdzić bo brak mi już pomysłu. Na moje oko przekaźniki grzałkowe występują tylko na ww. module. Nie sprawdzałem jeszcze szczotek w silniku. Ale czy to ma jakiś wpływ na to, że nie dochodzi prąd do grzałki, a może ktoś mi podpowie lub /filmik/ jak wchodzi się w tryb serwisowy mojej pralki.
  Serdecznie pozdrawiam  Masz taki przekaznik znajduje sie na gorze po prawej stronie jak sciagniesz pokrywe gorna.
  Zobacz na filmiku 2min i35sek taki brazowy..
  link do filmiku
  https://www.youtube.com/watch?v=O0nFXA8D5Hk
 • Level 15  
  O tym przekaźniku mu pisałem, ale admin stwierdził, że go nie ma. Nie wszystkie modele znam, a zainteresowany chyba tego nie sprawdził bo nic nie napisał.
 • Level 9  
  zielinskii wrote:
  O tym przekaźniku mu pisałem ale admin stwierdził że go nie ma. Nie wszystkie modele znam. A zainteresowany chyba tego nie sprawdził bo nic nie napisał.


  Jeszcze nie spotkalem sie z pralka Miele ktora nie mialaby przekaznika/ow dla grzalek ( oczywiscie zewnetrznych nie w module spietych)
  Akurat ten model pralki to jest z tych tanszych nowych modeli okolo (700euro) gdzie jest tylko jedna grzalka i dlatego ma jeden na gorze.
  Np sa modele pralek Miele ktore maja dwie grzalki jak i polprofesjonalne 8kg ktore maja trzy grzalki i oba modele maja po dwa przekazniki...
  Podobnie przekazniki do grzalek spotykalem w starych modelach pralek jak AEG i Siemensa.
  Pozdrawiam.
 • Home appliances specialist
  Facet gdyby był ten stycznik to napisałbym. Napisałem co konkretnie ma sprawdzić w przypadku tego modelu. Natomiast dwie grzałki to mają Miele z 2000 roku są to dwie grzałki po 8Ω i działają na 110V jedna, spięte razem dają około 16Ω i są w stanie działać przy 230V.

  Zazwyczaj w Miele 2010 rok w wzwyż niema tego stycznika zewnętrznego tylko zintegrowany w module. Seria PW ma dwie grzałki każda na osobnym styczniku zewnętrznym to się zgadza ale są na 230V każda. Jednak trzy to tylko w tych co mają po 16 kg. i więcej z tego co mi się wydaje.

  Autor ma wytyczne co ma sprawdzić i tyle. Naprawiłem wiele razy ELP165 I zazwyczaj padał LM w tym przypadku, ale wiadomo różnie to bywa...
 • Level 3  
  Koledzy, jestem bardzo wdzięczny za zainteresowanie moim problemem. Przy takiej burzy mózgów rozwiążemy mój problem wspólnie. A przy okazji dzięki kolegom nauczyłem się dużo w zakresie napraw AGD.
  Jeszcze raz dziękuję wszystkim i proszę o dalsze podpowiedzi bo to olbrzymia pomoc dla mnie.
  Serdecznie pozdrowiam.