Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zrozumienie działania transila w celu naprawy lasera Eleksmaker 2500mW

szymon122 12 Kwi 2019 18:11 414 11
  • #1 12 Kwi 2019 18:11
    szymon122
    Poziom 37  

Witam!
    Przez moją głupotę uszkodziłem zakupiony przeze mnie laser Eleksmaker el01-2.5w. Laser posiada wejście TTL 0-5V sterujące jego pracą, niestety z pośpiechu otrzymał tam 12V. Efekt jest taki, że w pewnym stopniu uszkodziłem to wejście - po podaniu 5V (czyli 100% PWM - tak jak powinno być) laser zaczyna działać, lecz dla zasilacza jest to wykrywane jako zwarcie. Po przejrzeniu elementów na płytce zauważyłem diodę typu TVS - transil obok wejścia. A więc moje pytanie jest takie:

Czy po potraktowaniu transila napięciem 12V i prawdopodobnym uszkodzeniu go zwiera on cały czas wejście do masy?

Chciałbym tutaj uzyskać jakieś informacje przed rozlutowywaniem lasera.

Uszkodzony element (prawdopodobnie) to dioda z oznaczeniem AE na poniższym zdjęciu, którą zidentyfikowałem jako CD214A-B120

0 11
  • Pomocny post
    #2 12 Kwi 2019 18:27
    Loker
    Poziom 38  

CD214A-B120 to nie transil.
    Czy ta dioda ("AE") jest podłączona równolegle do pinów wejściowych?

0
  • Pomocny post
    #3 12 Kwi 2019 18:40
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Po wpisaniu AE na tej stronie wyświetla sporo elementów:
    https://alltransistors.com/smd-search.php?search=AE
    Ale jedyne które pasują (pod względem obudowy) to transile lub diody przełączające. Dokładnego modelu nie chce mi się szukać, ale jeżeli byłby to transil, to układ nie pracowałbym gdyż transil zwierałby całość. Moim zdaniem to zwykła dioda zabezpieczająca układ przez odwrotną polaryzacją zasilania. Jest prawdopodobnie sprawna, dlatego bardziej prawdopodobne że padło coś innego.

Dodano po 3 [minuty]:

Na płytce od strony cewki, co to za układy scalone w SOP8? Jeden to pewnie sterownik przetwornicy, a drugi?

0
  • #4 12 Kwi 2019 18:58
    szymon122
    Poziom 37  

Kraniec_Internetów napisał:
    Jeden to pewnie sterownik przetwornicy, a drugi?

Niestety układy te mają zmazane oznaczenia pewnie podobnym laserem :D

Uszkodzenie jest dziwne, ponieważ laser działa, lecz wejście powoduje zwarcie do masy.
    Moim pomysłem jest wylutowanie diody najbliżej wejścia, lecz wcześniej spróbuję przeanalizować ścieżki na płytce drukowanej.

0
  • Pomocny post
    #5 12 Kwi 2019 19:12
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

szymon122 napisał:
    Uszkodzenie jest dziwne, ponieważ laser działa, lecz wejście powoduje zwarcie do masy.

Też mnie to zastanawia. Transil na pewno tak by nie zadziałał, bo za zadanie ma całkowicie zewrzeć wyprowadzenia, a wiec w tym przypadku laser nie mógł by pracować.

2
  • #6 12 Kwi 2019 20:56
    szymon122
    Poziom 37  

Link

Dziękuję za pomoc!
    Udało się naprawić laser, wylutowałem diodę AE, tą najbliżej wejścia, była ona połączona pomiędzy wejście a masę, przewodziła w dwie strony. Mylące było to, że pomimo jej zwarcia laser działał :D
    Mógłby ktoś pomóc dobrać mi parametry nowej diody typu transil? Ma ona zabezpieczać układ tak jak w tym przypadku, czyli przed podaniem 12V na wejście.

0
  • #7 12 Kwi 2019 20:57
    Dra98
    Poziom 42  

szymon122 napisał:
    Czy po potraktowaniu transila napięciem 12V i prawdopodobnym uszkodzeniu go zwiera on cały czas wejście do masy?

Uszkodzony transil zwiera zasilanie.
    szymon122 napisał:
    Uszkodzony element (prawdopodobnie) to dioda z oznaczeniem AE na poniższym zdjęciu, którą zidentyfikowałem jako CD214A-B120

Wg oznaczeń to dioda Schottky'ego -
    https://eu.mouser.com/datasheet/2/54/bourns_cd214-b120_b1100-1159280.pdf

0
  • #9 12 Kwi 2019 21:15
    trymer01
    Moderator Projektowanie

To prawdopodobnie jest transil SMAJ5.0A https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=...Fdoc%3F88390&usg=AOvVaw1yC6KVj4OSkTm_3o14zfqq https://www.tme.eu/pl/details/smaj5.0a-lf/dio...nsil-smd-jednokierunkowe/littelfuse/smaj5-0a/
    Logo się zgadza (General Semiconductor), proszę sprawdzić wymiary obudowy (kolega nie podał ani wymiarów ani typu obudowy).
    Zwykle transil przy takim zdarzeniu "odparowuje" dając przerwę, ale może też dać stałe zwarcie.

Dra98 napisał:
    Wg oznaczeń to dioda Schottky'ego

Gdzie kolega widzi te "oznaczenia"?
    Proszę nie pisać głupstw.

0
  • #10 12 Kwi 2019 21:28
    szymon122
    Poziom 37  

Kraniec_Internetów napisał:
    Autorze, radzę sprawdzić polaryzację zasilania, bo chyba te 12V podłączyłeś na odwrót.

Jak widać laser działa :p
    A zasilanie było podpięte nie do końca na odwrót, zasilanie poszło na wejście sygnału, czyli 12v zamiast 5v i transil prawidłowo ochronił wejście.
    Obudowa diody to DO-214.
    Szukając diody widzę, że obydwa symbole są używane praktycznie zamiennie, pytanie moje jest więcej takie: Czy dioda ta ma polaryzację?
    Na niektórych diodach widać pasek oznaczający katodę, na innych ich nie widać. A może są to różne typy diod?

0
  • Pomocny post
    #11 12 Kwi 2019 23:27
    MODI
    Poziom 16  

Tak, ma polaryzację.
    Górna działa jak "zenerka". Czyli w jedną stronę przewodzi z a w drugą dopiero od pewnego napięcia.
    Dolna działa jak dwie zenerki naprzeciwko. W obie strony zaczyna przewodzić po przekroczeniu napięcia.

0
  • Pomocny post
    #12 13 Kwi 2019 00:12
    trymer01
    Moderator Projektowanie

szymon122 napisał:
    Obudowa diody to DO-214.

To nic nie mówi. Obudów DO-214 jest kilka - np. DO-214AA, DO-214AB, DO-214AC - i każda ma inne rozmiary: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2973755.html
    szymon122 napisał:
    Czy dioda ta ma polaryzację?

Podałem link do datasheet (post nr 9) - niechże kolega tam zajrzy:
    str.1 - "Available in uni-directional and bi-directional." - dostępne jako jednokierunkowe i dwukierunkowe (te ostatnie to dwie jednokierunkowe połączone szeregowo przeciwsobnie).
    str.2 - tabela (proszę zwrócić uwagę na kolumny "UNI" i ""BI") - interesująca nas dioda to SMAJ5.0A ma cechowanie "AE" - więc jest jednokierunkowa (UNI).
    Jednokierunkowe mają pasek ozn. katodę, dwukierunkowe nie mają paska (bo i po co?) ale wtedy mają inne cechowanie zaś typ/oznaczenie ma suffix "CA" - patrz str.1 - "For bi-directional use CA suffix (e.g. SMAJ10CA)."

0