Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] alan 109 + monotech MT-90 - wymiana kabla od anteny MT-90

12 Kwi 2019 20:10 303 13
  • Poziom 3  
    Witam,
    Chcę się dowiedzieć jaki kabel wybrać z dobrym ekranem, bo bieżący (RG-58A/U coaxial) mocno zbiera zakłócenia od wzmacniacza i niedawno od wideo rejestratora (nowy nabytek).
    Co do wzmacniacza od skrzyni basowej to już trochę zniwelowałem hałas (szum) stosując folię kuchenną na kabel cb w okolicy zasilającego kabla wzmacniacza.
    Zastosowałem filtr ferrytowy w pobliżu radia owinięty 10-15 razy (nie wiem, czy coś daje)
    Skąd wiem, że to od strony anteny? Wypiąłem od radia wtyk antenowy.
    Samochód to Xsara II diesel, czasami jak włączę spryskiwacze słychać szum na radiu, dlatego kupiłem ferryt, tak poza tym to cisza.
    I z ciekawości czy to dobrze jest jak mam na 50% squelch?
    Proszę o radę.
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 3  
    Chciałem się przekonać czy ta folia coś daje i się okazało, że pomogła, nie wiem, czy pogarsza odbiór, ale to tylko izoluje źródło problemu, więc teraz to bym się skupił na kamerce, która po podłączeniu do zasilania nawet z innego źródła emituje nieprzyjemny szum, zmuszony jestem zmniejszyć squelch, ale nie wiem, czy czasami nie będę przez to słyszał dalekich sygnałów.
  • Poziom 3  
    Olek II napisał:
    Żadne owijanie kabla folią, nic to nie da, szukaj źródła zakłóceń. Przetwornice sieją, tam szukaj.

no dobra, co tu jest nie tak na tej płytce, co mam wymienić by była cisza na CB.
    umieszczam zdjęcie tej płytki alan 109 + monotech MT-90 - wymiana kabla od anteny MT-90
    ta płytka jest od ładowarki do telefonu, ale jeszcze zostanie mi ładowarka do kamerki, która ma gwarancję i bym musiał wiedzieć na 100% co trzeba wymienić, żeby było dobrze.
  • Poziom 3  
    A może inne rozwiązanie, kupię sobie ładowarki z certyfikatem, które już są lepiej rozwiązane i nie powinno być szumów, prawda?
    Bo trochę się obawiam, jakie to duże urządzenie w moim wykonaniu wyjdzie.
    Mianowicie jak założę stabilizator lm7805 to będzie się mocno grzał, więc trzeba zastosować radiator, który jest wielki.
  • Poziom 39  
    Arek2397 napisał:
    A może inne rozwiązanie, kupię sobie ładowarki z certyfikatem,
    Jak to u nas w Polsce, z tymi certyfikatami bywa różnie. :wink:
    @Olek II jak sądzisz, może gdyby w tej przetwornicy z #4 zmienić pojemność kondensatorów na większą oraz na we/wy dodać dobrane kondensatory ceramiczne ?.

P.s.

Ja bym poszukał starej, oryginalnej od NOKIA.
  • Poziom 3  
    Owszem zastosowałem, większy kondensator podajże 1000uF i nieznacznie zmniejszył się poziom hałasu, więc pomyślałem sobie, że wygodniejszą opcją, będzie zakup lepszego wykonania, ale niestety droższego i trochę ryzykownego.
    Chociaż może faktycznie wymienić wszystkie kondensatory, a nie dodać jak ja tak na szybko zostawiając pozostałe elementy :-?
  • Poziom 39  
    Spróbuj dolutować na wejściu i na wyjściu (od spodniej strony PCB) tej ładowarki kondensatory ceramiczne (dwie pary np; 47nF, 100nF).

Edit:

Arek2397 napisał:
    pomyślałem sobie, że wygodniejszą opcją, będzie zakup lepszego wykonania, ale niestety droższego i trochę ryzykownego.
    Przecież jest możliwość zwrotu w czasie określonym przez ustawę, bez podawania konkretnego powodu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Po zakupie ładowarki jest to samo, ale jak byłem na mieście to pokrętło SQ w tym samym miejscu hałasowało, więc chyba coś jest z radiem CB (słabo separuje szum).
    Dochodzę do wniosku że coś jest uszkodzone albo słaby sprzęt, obstawiam druga opcję.😥
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Arek2397 napisał:
    jak byłem na mieście to pokrętło SQ w tym samym miejscu hałasowało
    Nie zapominaj o tym że obecnie stosowane urządzenia energetyczne np: lampy uliczne emitują mnóstwo zakłóceń.
    Jak zachowuje się to CB_radio, gdy masz odłączone wszystkie ładowarko zasilacze ?.

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Już tłumaczę, radio jak jest poza miastem, to jest cisza (SQ na poziomie 1/5), w mieście pawie 3/5 SQ, wszystko bez podłączonych odbiorników prądu i nieważne czy jest samochód na chodzie lub nie.
    Natomiast jak podłączę jakiekolwiek urządzenie nawet ładowarkę bez telefonu też są hałasy na poziomie 3/5 poza miastem (nie zawsze).
    Czyli wniosek jest jeden, mam bardzo słaby sprzęt i duże oczekiwania wobec niego.
    Szkoda mi tego sprzętu, bo będzie nieużywany.

Dodano po 4 [minuty]:

Podjarałem się trochę jak usłyszałem kogoś z prawie 150km (poza miastem)
    Skoro jesteśmy przy tym to jak mogę określić odbiór przy poziomie 3/5 SQ (chętnie bym się dowiedział, ale jak ktoś nie chce mi tłumaczyć jak dziecku to rozumiem)

Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

Nawet miernik woltowy podłączony do gniazdka powoduje mały szum.😐
  • Poziom 3  
    Po zakupie nowej ładowarki mega szum zmalał praktycznie do zera, ale powstał nowy problem, bo jak obracam ładowarką to przerywa na sprężynce, która jest w środku.
    Czekam na filtry ferytowe, aby zmniejszyć zakłócenia z miernika woltowego.
  • Poziom 3  
    Nowy sprzęt rozwiązał temat, dzięki Panowie za pomoc.