Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdko bez bolca ochronnego/uziemiającego

beam_beer 13 Kwi 2019 15:38 369 7
  • #1 13 Kwi 2019 15:38
    beam_beer
    Poziom 18  

Czy można gdziekolwiek w instalacjach 230V stosować gniazda bez uziemienia?

0 7
  • #2 13 Kwi 2019 16:23
    retrofood
    Moderator

W instalacjach modernizowanych lub nowo wykonywanych w żadnym przypadku.

0
  • #3 13 Kwi 2019 18:43
    beam_beer
    Poziom 18  

OK jasne.
    Jeśli istniejące gniazdo nie posiada bolca, to czy mogę je wymienić na takie same?
    Modernizacja instalacji raczej to nie jest...

0
  • #4 13 Kwi 2019 18:52
    retrofood
    Moderator

Teoretycznie możesz, ale zasadą jest, by w jednym pomieszczeniu wszystkie gniazdka albo posiadały kołek ochronny (bolec), oczywiście podłączony, albo wszystkie gniazdka go nie miały. Teraz to tylko Ty wiesz jak jest w rzeczywistości.
    Cały czas rozważamy przypadek instalacji zastanej, czyli instalacja nie jest remontowana.
    Osobiście, jeśli masz instalację z system ochrony poprzez zerowanie, to wymieniłbym wszystkie gniazdka na takie z kołkiem i spałbym spokojniej.
    Bo TT pewnie nie masz, skoro były gniazdka tylko z dziurkami.

0
  • #5 13 Kwi 2019 19:10
    beam_beer
    Poziom 18  

TN-C ofc.
    Już jest po fakcie i zrobiłem tak jak napisałeś.
    Tyle że klient zapytał się "to po co wogóle są w sprzedaży gniazdka bez bolca" i stąd moje pytanie.

0
  • #6 13 Kwi 2019 19:23
    retrofood
    Moderator

beam_beer napisał:

Tyle że klient zapytał się "to po co wogóle są w sprzedaży gniazdka bez bolca" i stąd moje pytanie.

W latach 90-tych przyjechałem z zagranicy i trafiła się mała robótka u znajomego, więc podjechałem do pobliskiego sklepu elektrycznego (do hurtowni nie opłacało się jechać) za materiałami. Między innymi poprosiłem panią o dwadzieścia metrów peszla, ale takiego z drutem pilotującym wewnątrz. Zdziwiona pani powiedziała mi, ża trzydzieści lat prowadzi sklep elektryczny, ale takich fanaberii jeszcze nie widziała.
    Ona miała kontakt na bieżąco i nie widziała, a co mają powiedzieć zwykli zjadacze chleba? Oni nie pytają i kupują takie gniazdka jakie były w czasach dzieciństwa, bo nie wiedzą, że można inaczej. A skoro takie kupują, to i takie wszelkiego rodzaju "sklepowe" zamawiają. A skoro są zamówienia, to producenci takie produkują. A co, kasa się przyda...
    I tak się to kręci. Unia się tym nie zajmuje, bo to sprawa wewnętrzna, nie to co międzynarodowe żarówki.

1
  • #7 13 Kwi 2019 21:44
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Nie do końca się z tym zgodzę. Niezależnie od układu sieciowego (dawniej - uziemianie lub zerowanie ochronne) w pomieszczeniach z podłogą nieprzewodzącą nie było nakazu instalowania gniazd z kołkiem/bolcem ochronnym.

0
  • #8 13 Kwi 2019 22:14
    retrofood
    Moderator

elpapiotr napisał:
    retrofood napisał:
    Nie do końca się z tym zgodzę. Niezależnie od układu sieciowego (dawniej - uziemianie lub zerowanie ochronne) w pomieszczeniach z podłogą nieprzewodzącą nie było nakazu instalowania gniazd z kołkiem/bolcem ochronnym.

Więc dobrze, że piszesz. Ja nie miałem doświadczeń z TT, bo u nas układ jest i był niespotykany. Znam go tylko z teorii.

0