Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

O tym jak sobie w domu z bala rozprowadzałem instalacje

qrdel 13 Apr 2019 16:29 609 1
    qrdel
    Level 28  
    [Było jako odpowiedź na wskazówki o prowadzeniu instalacji alarmowej, ale się rozwlekło ponad wytrzymałość admina]
    Piszesz że należy prowadzić z góry. No może w pewnych sytuacjach i przy pewnych założeniach tak ale czy zawsze. Ze zdjęć widzę, że raczej uzbrajasz gotowy dom murowany chyba w stanie surowym. A ja np. miałem gołe ściany z bala (bez żadnego stropu), ale już wyposażone w kilkadziesiąt kilogramów przewodów miedzianych. I wszystko w polu z symbolicznym ogrodzeniem. I tę miedź chciałem uchronić w weekendy kiedy ekipa jechała do domu. Ostatecznie prowizorka alarmowa wisiała na szczytach ścian i na gwoździach i za zadanie miała narobić hałasu na intruza (najbliższy dom 100m). Jak się kiedyś okazało fachowcy wrócili raz z weekendu bez umówienia ze mną i nie zwrócili uwagi na wyjącą syrenę, tylko spokojnie podjęli pracę.
    Instalacja docelowa, poprowadzona jest wewnątrz ścian, między szalówką (strona wewnętrzna ściany) a ociepleniem. Całe okablowanie planowane było z projektem domu w dłoni, ale zanim tartak zaczął go adaptować na swoje maszyny. Dostali projekt (to już wszystkie przewody nie tylko alarm) z określeniem gdzie w belce ma być puszka (dwie, trzy ...) i czy ustawione w pionie czy w poziomie, no i gdzie w belkach kanały na przewody. Alarm nie ma puszek, tylko otwór w ścianie na przewód.
    Czasem trzeba się było ścigać z cieślami, coby nie zamknęli jakiej ściany bez zawartości.
    Co się nie udało:
    1. Był problem z ułożeniem przewodów przy rozdzielnicach. Przy założeniu że nie ma puszek połączeniowych - jeden punkt, jeden przewód do rozdzielnicy - wyszła grupa Laokona do kwadratu. Ale porażką było dopiero podejście z betonu (mam wylewki) do rozdzielnicy. Trzeba było wywalić dna w rozdzielnicach i dorobić "słupki" z płyty g/k do rozdzielnic.
    2. Są w domu dwie rozdzielnice: główna w garażu, druga piętro wyżej. Ilość przewodów na ich połączenie też wymusiła znajdowanie dodatkowej przestrzeni.
    3. Są dwie skrzynki internetowo/telekomunikacyjne (parter/piętro) - ale instalacja dzwonkowa - niby sygnalizacyjna, tylko na 230V pęta się między skrzynkami energetyczną i sygnałową (a na alarm jest skrzynka oddzielna).
    4. Nie zostało zaplanowane poprowadzenie okablowania dozorowego (kamerki IP i nie tylko). Będzie zabawa w dziurkowanie.
    5. Podobnie nie zostało przewidziane okablowanie dla paneli słonecznych, miejsce dla oprzyrządowania etc.
    6. Słabo przygotowana jest sygnalizacja - problemy
    - z sygnałem dzwonka od frontu (nie słychać) gdy jestem z tyłu w ogrodzie
    - ten sam frontowy gdy się zamknę w pracowni nad garażem też słabo słychać (a jak ruszy jaka maszyna), na szczęście jest parę przewodów rezerwowych i coś się zrobi.
    7. (nie całkiem alarmy) Oświetlenie wewnętrznych schodów ma wyłączniki schodowe/krzyżowe (3 punkty) poprowadzone do dwóch różnych rozdzielni. W związku z tym, ten obwód ma jeden przewód położony w "backbonie" pomiędzy rozdzielnicami. I niestety impulsy prądowe z włączania pralki i komputera powodowały wyłączenia różnicówki. Rozwiązaniem jest to że ten jedyny obwód (4 x LED 5W) ma różnicówkę przemysłową 100 mA. (tak wiem że istnieją przekaźniki, jeszcze nie mam sieci zasilania niskiego napięcia {znaczy 12/24V}, penie będą zmiany)
    8. Słabo przemyślane wyprowadzanie przewodów do ogrodu. Są 2 rezerwowe peszle, ale to mało. (Planowane) Ogniwa PV stojące w ogrodzie, doświadczalny wiatrak, próby z konstrukcjami antenowymi, stacja meteo - przydałoby się więcej.

Zapewne mnóstwo jeszcze wylezie. Prace trwają.
    Przepraszam za wstawki obok tematu, ale to się jednak jakoś wiąże.

Wydzielono z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3570896.html
    Bez urazy ale wypowiedź bardziej przypomina pamiętnik niż poradnik ...
    Gdyby kolega zechciał napisać jednak coś w formie poradnika dot. prowadzenia okablowania w domu z bala, to jak najbardziej zapraszam.
    procsa
    Level 31  
    No w końcu masz domu z bala, czego oczekiwałeś ? :)