Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Samsung WF90F5E3W2W (Eco Bubble) - po błędzie 5E nie odpompowuje wody

14 Kwi 2019 09:29 774 12
  • Poziom 3  
    Witam.
    Podczas prania pojawił się błąd 5E i jak zawsze w takiej sytuacji wyczyściłem kolanko łączące wąż od pralki z odpływem, wyczyściłem filtr zanieczyszczeń w pralce i uruchomiłem pranie. Pranie się rozpoczęło, pobrało wodę trochę się poobracało, nagle zawieszenie i po jakimś czasie znów błąd 5E.

Od tego czasu za każdym razem w trakcie prania się zawiesza i tak jakby nie chce odpompować wody przez co się zawiesza. Jak spuszczę wodę z pralki to się uruchomi do momentu napełnienia, trochę pochodzi i znów błąd lub zawieszenie.
    Włączyłem samo Wirowanie i działa, jednak tylko po spuszczeniu wody. Jeśli pralka jest zapełniona wodą to nie reaguje na włączane programy.

Dodam, że jak odepnę wąż odpływowy i spuszczam do miski to woda schodzi sprawnie, widać w niej zanieczyszczenia. Kolanko oraz Filtr były mocno zanieczyszczone, zastanawiam się czy czasami nie spaliła się jakaś pompka odpływu.

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    PawelMRC napisał:
    ak spuszczę wodę z pralki to się uruchomi do momentu napełnienia, trochę pochodzi i znów błąd lub zawieszenie.
    Jak spuszczasz wodę ?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Wymontuj pompę odpływową z pralki i sprawdź czy nie jest zablokowany silnik pompy jakimś ciałem obcym. Sprawdź również czy pralka podaje zasilanie na ten silnik w trakcie programu opróżniania z wody. Możliwe, że silnik będzie już zbyt wyeksploatowany i nie uruchamia się i będzie wymagał wymiany: https://www.klinikaagd.pl/czesci-agd/Silnik+p...alki+Samsung+WF90F5E3W2W-%7C330558;KL7312542/
    Zamieść zdjęcia samego silnika pompy i korpusu pompy a prawdopodobnie będzie możliwość dobrania zamiennika silnika w bardziej przystępnej cenie.
  • Poziom 3  
    Silniczek wyjęty i nie widać było żadnego ciała obcego które mogłoby wpłynąć na unieruchomienie. Jak wymontowywałem to jak powąchałem tył (tam gdzie są wtyczki), to ten zapach lekkiego przypalenia roznosił się po praniach. Także myślę, że spalił. Dołączam zdjęcia.
    Pralka Samsung WF90F5E3W2W (Eco Bubble) - po błędzie 5E nie odpompowuje wodyIMG_201904...172254.jpg Download (408.42 kB) Pralka Samsung WF90F5E3W2W (Eco Bubble) - po błędzie 5E nie odpompowuje wodyIMG_201904...172249.jpg Download (513.06 kB) Pralka Samsung WF90F5E3W2W (Eco Bubble) - po błędzie 5E nie odpompowuje wodyIMG_201904...172257.jpg Download (487.65 kB) Pralka Samsung WF90F5E3W2W (Eco Bubble) - po błędzie 5E nie odpompowuje wodyIMG_201904...172300.jpg Download (481.02 kB)
  • Poziom 3  
    stanislaw1954 napisał:
    PawelMRC napisał:
    ak spuszczę wodę z pralki to się uruchomi do momentu napełnienia, trochę pochodzi i znów błąd lub zawieszenie.
    Jak spuszczasz wodę ?

Najpierw odpinam wąż z odpływu i do końca ile zleci do miski, następnie wężykiem obok filtra zanieczyszczeń.
    ps. do ponownego uruchomienia prania, wystarczyło jak tylko z węża grawitacyjnie spuściłem.

Dodano po 1 [minuty]:

Kenworth 18 napisał:
    Sprawdź również czy pralka podaje zasilanie na ten silnik w trakcie programu opróżniania z wody.

Jak mam to sprawdzić?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Podłącz go bezpośrednio do 230V przy pomocy 2 przewodów czy silnik uruchamia się.
    Rób to ostrożnie by nie zostać porażonym prądem elektrycznym!
    Czy turbinka silnika nie ma luzów góra-dół? Warto by to sprawdzić bo nadmierny luz będzie świadczył o wyeksploatowaniu silnika.
    Czy pralka zasila pompę powinno się sprawdzać multimetrem, ale jeśli nie posiadasz multimetru to żarówka z oprawką też spełni tą rolę.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Miernikiem pod wtyczkę pompy i uruchom program odpompowanie lub wirowanie. Musi pojawić się 230V
  • Poziom 3  
    Kenworth 18 napisał:
    Podłącz go bezpośrednio do 230V przy pomocy 2 przewodów czy silnik uruchamia się.
    Rób to ostrożnie by nie zostać porażonym prądem elektrycznym!
    Czy turbinka silnika nie ma luzów góra-dół? Warto by to sprawdzić bo nadmierny luz będzie świadczył o wyeksploatowaniu silnika.

Sprawdzone silnik pracuje, nie ma luzów.

Pozostaje mi sprawdzić czy pralka podaje napięcie.

Dodano po 11 [godziny] 37 [minuty]:

Sprawdziłem i pralka podaje napięcie na silniczek jak włączyłem wirowanie.
  • Poziom 19  
    Pralka Samsung WF90F5E3W2W (Eco Bubble) - po błędzie 5E nie odpompowuje wody
    To masz do wymiany pompę. Tak wyglada pompa, która działa bez obciążenia ale nie daje rady gdy ma wypompować wodę. Ta wyciągnięta akurat z pralki Beko.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Pozostaje Ci sprawdzić drożność węża odpływowego z pralki i węża łączącego odpływ zbiornika z pompą spustową. Jeśli te węże nie będą miały zatorów i będą drożne to jak kolega @Albertomek napisał powyżej silnik będzie już wyesploatowany. To że silnik pompy uruchomi się poza pralką i będzie pracował nie oznacza jeszcze, że jest sprawny. Może pracować bez obciążenia, ale gdy ma spełnić swoją rolę czyli wypompować wodę nie będzie już w stanie wystartować.
    Jest to pralka z systemem Eko Bubble. Czy pompa posiada 2 silniki?
  • Poziom 3  
    wg mnie Pompa posiada jeden silnik (jestem laikiem w tym temacie).

Założyłem z powrotem silnik i włączyłem, tylko płukanie z wirowaniem i odpompowało wodę bez problemu. Po za tym zaczęło być słychać wyraźnie pracę pompki, czego przed demontażem nie było słychać ( mam na myśli czas kiedy nie odpompowywało).

Włączyłem 1 pranie i się zrobiło.

Teraz załączyłem program czyszczenie pralki - na pewno nie zaszkodzi.

Może faktycznie coś zablokowało wirnik silniczka, tylko przy wyjmowaniu się poluzowało, a ja tego nie zauważyłem. Zobaczę jak się rozwinie sprawa.

Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
  • Poziom 28  
    W ecobubble zazwyczaj są dwie pompy - obiegowa i spustowa. Fakt każda ma jeden silnik. Ale moim zdaniem kup już teraz nawet na alledrogo ( koszt nie jest duży ok. 40 zł) na zapas, bo ta pewnie już długo nie wytrzyma. Tak swoją drogą obie są takie same ( przynajmniej w 8kg praleczce). Gdyby u Ciebie był zablokowany wirnik pompy to i tak słyszalne byłoby buczenie - pewnie tylko nie łączyły przewody na przyłączu.
  • Poziom 3  
    Do dnia dzisiejszego po zamontowaniu silniczka pompy odpływowej, pralka spisuje się bez zarzutu.

Problem został rozwiązany.