Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Electrolux ESL47700R - nie włącza się, brak reakcji na przycisk on/off

1kisiol 14 Kwi 2019 11:26 357 8
  • #1 14 Kwi 2019 11:26
    1kisiol
    Poziom 3  

Witam,

kilka dni temu próbowałem włączyć jak zwykle zmywarkę, jednak niestety wciśnięcie przycisku on/off nie spowodowało żadnej reakcji.
    W pierwszej kolejności sprawdziłem bezpiecznik w skrzynce bezpieczników, jednak tam nie znalazłem rozwiązania (bezpiecznik nie wybił).
    Poczytałem trochę w internecie na temat możliwych przyczyn i znalazłem informację, że być może jest to kwestia włącznika lub panel sterowania.
    Jeśli chodzi o włącznik to zrobiłem testy i wydaje mi się, że działa poprawnie.
    Zmywarka Electrolux ESL47700R - nie włącza się, brak reakcji na przycisk on/off
    Po wciśnięciu przycisku następuje zamknięcie obwodu, po kolejnym wciśnięciu przycisku, obwód się rozwiera.
    Mam jednak jeden problem, po otwarciu włącznika zobaczyłem, że jedna ze sprężyn jest luzem (nie wiem czy to w wyniku rozbierania włącznika czy tak się wcześniej stało). Nie bardzo wiem gdzie ta sprężyna powinna być założona (chciałbym to dobrze złożyć, żeby uniknąć kupowania nowego włącznika.
    Ktoś może pomóc?
    Jeśli chodzi o panel sterowania to nie widzę na nim żadnego przepalonego elementu.
    Zmywarka Electrolux ESL47700R - nie włącza się, brak reakcji na przycisk on/off Zmywarka Electrolux ESL47700R - nie włącza się, brak reakcji na przycisk on/off
    Nie bardzo mam pomysł co dalej można sprawdzić?
    Sprawdziłem też, że prąd dochodzi w czerwonym kablu do włącznika.
    Z góry dzięki za wszelką pomoc.

pozdrawiam
    Krzysiek

0 8
  • #2 14 Kwi 2019 12:30
    TONI_2003
    Moderator

1kisiol napisał:
    że być może jest to kwestia włącznika lub panel sterowania.
    Raczej jesteś w błędzie o ile Masz tam drugą płytkę elektroniki (ten przycisk ją załącza) na foto PCB :D
    Zmywarka Electrolux ESL47700R - nie włącza się, brak reakcji na przycisk on/off

0
  • #4 14 Kwi 2019 16:39
    1kisiol
    Poziom 3  

Macie racje.

Tym razem dobrałem się do (mam nadzieję) poprawnego modułu.
    Niestety nie zauważyłem nic niepokojącego ;(

Zmywarka Electrolux ESL47700R - nie włącza się, brak reakcji na przycisk on/off Zmywarka Electrolux ESL47700R - nie włącza się, brak reakcji na przycisk on/off

0
  • Pomocny post
    #5 14 Kwi 2019 17:15
    Kenworth 18
    Poziom 35  

Jest awaria jak byk kolego. :D
    Popatrz na rezystor R70 i układ LNK 364GN. Oba elementy do wymiany.

2
  • #6 14 Kwi 2019 17:40
    1kisiol
    Poziom 3  

dziękuje pięknie za wskazanie uszkodzenia.
    Jestem krok do przodu.
    Teraz pytania: :)
    1. jakiej wartości jest R70?
    2. Układ LNK 364GN to jest np ten? https://www.sklep.monster.pl/lnk-364-gn-dip-7-smd-uklad,4,35986,65031
    W ogóle po czym poznałeś, że jest uszkodzony?
    3. Jeszcze potrzebuje odpowiedzi na pytanie z pierwszego posta (w sprawie sprężynki i włącznika głównego).

EDIT: pytanie 1 oraz 2 już nieaktualne.
    Znalazłem na allegro zestaw naprawczy dla tego układu i tam jest ten rezystor.
    Zamawiam, poszukam kogoś z lutownicą i myślę, że sobie poradzę.

Pozostaje jedynie pytanie nr 3 :)

0
  • Pomocny post
    #7 14 Kwi 2019 18:41
    Kenworth 18
    Poziom 35  

Tutaj jest opisany podobny problem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3351128.html
    Jeśli chodzi o części elektroniczne z Allegro to bywały na forum tematy gdzie zakupione takie zestawy naprawcze zawierały części kiepskiej jakości i ulegały uszkodzeniu tuż po montażu.
    Dlatego doradzam zakup takich elementów w sklepach z elektroniką.
    Dlaczego kolega rozebrał włącznik skoro działał prawidłowo? Niestety nie jestem w stanie pomóc w kwestii włącznika.

0
  • #8 14 Kwi 2019 19:17
    1kisiol
    Poziom 3  

Jutro się przejdę do sklepu z elektroniką i poszukam tych części.

A jeśli chodzi o włącznik, to kolega myślał, że jest uszkodzony (nie sprawdził dokładnie zasady jego działania) i chciał sprawdzić czy da się naprawić.
    W tym momencie trzeba go z powrotem złożyć, ale wydaje mi się, że ta sprężynka pełniła jakąś funkcję :)

0
  • #9 19 Kwi 2019 19:19
    1kisiol
    Poziom 3  

Dzięki panowie za pomoc, działa :)
    Kosztowało mnie to 13pln + czteropak za przelutowanie płytki.

Dodano po 1 [minuty]:

Wymiana R70 i układu LNK 364GN.

0