Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec"

hetm4n 14 Kwi 2019 20:57 4233 22
  • Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec"
    Witam! Na wstępie pragnę poinformować, iż urządzenie jest zbudowane z głownie z "kitów" :D Za pewnie wielu osobom będzie to nie pasować:) .
    Posiadam już jeden taki zasilacz wg oryginalnego projektu z portalu electronic-lab i wg mnie niezawodna konstrukcja bezawaryjna, obecnie jest używany w piwnicy. Natomiast dość często zdarza się coś podpinać w domu, testować itp więc zaszła potrzeba stworzenia drugiej sztuki.
    Zasilacz składa się głownie z zestawu do samodzielnego montażu zakupionego u chińczyka za dosłownie 15zł! W zestawie dostajemy wszystkie części do polutowania, całkiem ładne PCB aczkolwiek brak radiatora. Po złożeniu i uruchomieniu wszystko jest w porządku, działa bezproblemowo, choć dołączony tranzystor D1047 (prawdopodobnie podróbka) próby zwarcia nie wytrzymał i zastosowałem 2N3055.
    Do odczytów aktualnego napięcia i prądu użyłem taniego miernika panelowego 2 funkcyjnego. Niestety trafiła mi się sztuka w pomiarze prądu przekłamuje powyżej 1A, ale zamówiłem sobie jeszcze 1 szt od innego dostawcy i za jakiś czas dotrze to sobie porównam. Obudowa metalowa została zabrana z złomu po jakimś termoregulatorze, cała porysowana poklejona itp, odnowiłem sobie ją i pomalowałem. Panel przedni zaprojektowany w corel draw ,wykonany na laminacie imitującym szczotkowane aluminium i wygrawerowany na laserze. Radiator z wentylatorem użyty z demontażu po starym PC. Do zasilania układu zasilacza wykorzystałem również stary walący się w gratach transformator toroidalny 2x12V 2x4.15A. Do zasilania miernika i wentylatora użyłem osobnego małego transformatorka 6V w połączeniu z mostkiem prostowniczym i tanim modułem stabilizatorem regulowanym LM2596. Do regulacji napięcia dołożyłem regulację dokładna poprzez wstawienie w szereg potencjometru 1k. Zasilacz można ulepszyć bez problemu, zwiększyć napięcia, prądy itp. Ja zdecydowałem używać go bez poprawek, które gdzieś tam na forum się znajdują. Tutaj link przedstawiający modyfikacje dokładnie tego kitu Link.
    Polecam wykonanie konstrukcji początkującym elektronikom jak i majsterkowiczom, jest to tania konstrukcja w szczególności gdy zakupimy kit u chińczyka (najlepiej ten do samodzielnego poskładania aby czegoś się nauczyć niż już poskładany).

Kosztorys:
    Kit zasilacza - 15zł
    Moduł miernika panelowego - 5zł
    moduł LM2596 - 2zł
    potencjometry - zapasy warsztatowe
    gałki, diody LED - zapasy warsztatowe
    włącznik zasilania, gniazdo zasilania, gniazdo bezpiecznika, transformatory, radiator z wentylatorem - odzysk
    obudowa - Złom

Schemat dla zainteresowanych :
    Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec" Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec"
    Link

Zdjęcia:
    Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec" Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec" Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec"
    Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec" Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec" Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec"
    Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec" Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec" Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec" Kolejny tani zasilacz stabilizowany 0-30V 0.002-3(4)A "Kitowiec"

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 15 Kwi 2019 10:14
    Hetii
    Poziom 15  

Ładnie to wyszło wszystko, gratuluję.

Co do tych mierników to za grosz nie mam do nich zaufania, strasznie nieliniowo pracują.
    Kit był przedstawiany tutaj
    Natomiast na tej stronie jest podany bardzo dokładny opis w/w zasilacza wraz z przeprowadzonymi modyfikacjami mającymi na celu poprawę jego pracy.

• #3 15 Kwi 2019 10:23
    yogi009
    Poziom 42  
  • #4 15 Kwi 2019 16:40
    hetm4n
    Poziom 20  

Hetii napisał:
    Ładnie to wyszło wszystko, gratuluję.

Natomiast na tej stronie jest podany bardzo dokładny opis w/w zasilacza wraz z przeprowadzonymi modyfikacjami mającymi na celu poprawę jego pracy.

link podałem już w opisie :)

• #5 15 Kwi 2019 18:49
    themichal
    Poziom 17  

Ładnie schludnie i czysto z zewnątrz. Zastanawia mnie czemu tak mało zasilaczy ma włącznik wyjścia, bardzo praktyczna funkcja, pierwszo ustawie parametry potem włącze wyjście. W razie jakiejś "awarii" momentalnie można odciąć zasilanie.

• #6 15 Kwi 2019 18:49
    malpek
    Poziom 17  

Dlaczego zastosowałeś 2 transformator? Nie mogłeś nawinąć dodatkowego uzwojenia na toroida? Jak wygląda sprawa ergonomii, przy tak wysoko umieszczonych zaciskach? Podłączone przewody nie przeszkadzają przy regulacji napięcia?

• #7 15 Kwi 2019 19:34
    oskar777

Poziom 25  

Cytat:
    Dlaczego zastosowałeś 2 transformator? Nie mogłeś nawinąć dodatkowego uzwojenia na toroida?

a) nie miał odpowiedniego drutu
    b) nie wiedział
    c) środek mógł być zalany żywicą ja mam taki jeden toroid i w życiu nie chciało by mi się tego rozdłubywać.

• #8 15 Kwi 2019 20:35
    hetm4n
    Poziom 20  

oskar777 napisał:
    Cytat:
    Dlaczego zastosowałeś 2 transformator? Nie mogłeś nawinąć dodatkowego uzwojenia na toroida?

a) nie miał odpowiedniego drutu
    b) nie wiedział
    c) środek mógł być zalany żywicą ja mam taki jeden toroid i w życiu nie chciało by mi się tego rozdłubywać.

Odpowiedź A :D po zatem szybciej było sięgnąć ręką na regał gdzie luzem sobie leżał owy mały transformatorek, niż szukać druta lub odwijać z innego złomu :D

Co do zacisków , początkowo miałem je w projekcie na dole pod miernikiem. Ale ciasno zrobiło się z potencjometrami usytuowanymi pionowo. Obecne usytuowanie mi nie przeszkadza w regulacji, bardziej denerwujące jest to co spada z stołu przy mieszaniu i przepinaniu "żabek" :)

• #9 16 Kwi 2019 07:42
    szeryf3
    Poziom 17  

Fajny zasilacz. Dziękuję za zamieszczenie linków.

• #10 16 Kwi 2019 12:55
    krychast
    Poziom 20  

Czy ten miernik musi mieć osobne zasilanie?

• #11 16 Kwi 2019 16:52
    Sniezynka
    Poziom 28  

Super konstrukcja czym mierzysz prądy od 0,02mA do 0,1mA i którym pokrętłem ustawiasz takie wartości ?

• #12 16 Kwi 2019 20:40
    pawelr98
    Poziom 36  

hetm4n napisał:

Odpowiedź A :D po zatem szybciej było sięgnąć ręką na regał gdzie luzem sobie leżał owy mały transformatorek, niż szukać druta lub odwijać z innego złomu :D

A mogłeś po prostu nawinąć przewodem, na jedno wychodzi.

Ja ostatnio przerabiałem w ten sposób swój zasilacz z dwóch transformatorów na jeden. Toroid TST300 2x14V, dowinięte uzwojenie ok.4V na potrzeby ujemnego napięcia oraz 9V podnoszące zasilanie uA723 powyżej zasilania tranzystorów mocy (pokrycie spadków Ube).

Sprawdzał kolega długotrwałe zwarcie ?

Nie widzę tu bowiem przełączania odczepów co jest krytyczne jeżeli potrzebujemy pobierać duży prąd przy małym napięciu.

Zwykle w zasilaczach robi się prosty komparator, jeśli napięcie wyjściowe jest wyższe niż ustalone to następuje przełączenie na odczep o wyższym napięciu.

• #13 16 Kwi 2019 22:41
    hetm4n
    Poziom 20  

krychast napisał:
    Czy ten miernik musi mieć osobne zasilanie?

Nie musi aczkolwiek lepiej jak jest osobno zasilany, mój przy np zwarciu zacisków na zasilaczu miernik przygasał.

Sniezynka napisał:
    Super konstrukcja czym mierzysz prądy od 0,02mA do 0,1mA i którym pokrętłem ustawiasz takie wartości ?

Mierze miernikiem który mierzy tylko z dokładnością 10mA , niestety przekłamuje. Nastawę ograniczenia prądu realizuję gałką oznaczonym na panelu A (niebieska gałka)

pawelr98 napisał:

Sprawdzał kolega długotrwałe zwarcie ?

Nie widzę tu bowiem przełączania odczepów co jest krytyczne jeżeli potrzebujemy pobierać duży prąd przy małym napięciu.

Zwykle w zasilaczach robi się prosty komparator, jeśli napięcie wyjściowe jest wyższe niż ustalone to następuje przełączenie na odczep o wyższym napięciu.

Zasilacz który mam w piwnicy mam zrobiony z wykorzystaniem 2 tranzystorów 2n3055 i duży radiator z wentylatorem, tam na zwarciu osiągał 70 stopni, nieraz ładowałem akumulator samochodowy prądem 4A, przy czym transformator miał wysoką temperaturę (2x12V 100VA).
    Ten zasilacz składałem jako drugi do mieszkania by nie latać ciągle do piwnicy na chwilowe testy, więc nie będzie katowany ciągłym zwarciem lub wysokim poborem prądu przy niskim napięciu. Przy zwarciu radiator osiągał 90 stopni , więc obstawiam że w tej konfiguracji długo by nie pociągnął :D

• #14 17 Kwi 2019 09:31
    Pablo2015
    Poziom 18  

Co jeśli PCB zasilacza zasilimy wyprostowanym przez mostek Greatz'a prądem?

• #15 17 Kwi 2019 13:18
    amcio111
    Poziom 4  

Czy można do takiego zasilacza użyć transformatora z zasilacza komputerowego 300W?

• #17 17 Kwi 2019 18:16
    hetm4n
    Poziom 20  

Układ musi byc zasilany napieciem zmiennym do 24V max. Jak kolega zajrzy do schematu to tam widać elementy ktore generuja ujemny potencjał do zasilania wzmacniaczy operacyjnych

• #18 17 Kwi 2019 22:56
    yogi009
    Poziom 42  

amcio111 napisał:
    Czy można do takiego zasilacza użyć transformatora z zasilacza komputerowego 300W?

Po Twojej wypowiedzi można tylko stwierdzić, że nie powinieneś zajmować się na razie układami, w których występuje napięcie sieciowe. Szkoda młodego życia.

• #20 20 Kwi 2019 02:26
    amcio111
    Poziom 4  

yogi009 napisał:
    amcio111 napisał:

Po Twojej wypowiedzi można tylko stwierdzić, że nie powinieneś zajmować się na razie układami, w których występuje napięcie sieciowe. Szkoda młodego życia.

A niby dlaczego? Nie wiedziałem o różnicach transformatorów ale jak koledzy wspomnieli o tym to się doszkoliłem i mnie więcej wiem o co chodzi, także nie rozumiem po co wrzucać takie zbędne swoje 3 grosze na które i tak nikt nie zwróci uwagi.

Pozostałym dziękuję za odpowiedź, racja mogłem zobaczyć to na schemacie.

To zadam pytanie inaczej, czy opłaca się kupować wszystko wraz z toroidem, gdyż nie mam żadnych elementów oprócz drobiazgów typu rezystory, kondensatory itd. czy zamiast tego zainwestować w WEP PS305D 30V 5A. Który może być trwalszy, dokładniejszy?

Pozdrawiam!

• #21 20 Kwi 2019 08:19
    Hetii
    Poziom 15  

Zasilacze analogowe, takie w oparciu o zwykły transformator np toroidalny w niektórych zastosowaniach sprawują sie lepiej, za sprawą mniejszych zakłóceń i są często wytrzymalsze. Przy złej konstrukcji potrafią się wzbudzać

Zasilacze w oparciu o przetwornice impulsowe, przeważnie zajmują mniej miejsca, oraz wydzielają mniejsze temperatury dostarczając większych prądów.

Kup sobie tego WEPa i będzie po problemie, chyba że potrzebujesz prostego zasilacza z kilkoma napięciami, bez regulacji prądu, wówczas zwykły zasilacz ATX ze złomu Ci wystarczy.

• #22 20 Kwi 2019 08:44
    Jawi_P
    Poziom 34  

Hetii napisał:
    Zasilacze analogowe, takie w oparciu o zwykły transformator np toroidalny w niektórych zastosowaniach sprawują sie lepiej, za sprawą mniejszych zakłóceń i są często wytrzymalsze. Przy złej konstrukcji potrafią się wzbudzać

Co to ma wspólnego z pytaniem autora?
    amcio111 napisał:
    To zadam pytanie inaczej, czy opłaca się kupować wszystko wraz z toroidem

Gotowy WEP kosztuje już w okolicach 180pln.
    Wszystkie części to koszt dużo ponad 120pln, bez kosztów przesyłek. Robocizna, estetyka wykonania i brak doświadczenia wskazuje, że "opłaca" się bardziej kupić gotowy.
    Ale to jest dział DIY, opłacalność w tym dziale nie jest najważniejszym kryterium. Gdzieś to doświadczenie trzeba zdobywać, nauka kosztuje niezależnie od formy.

• #23 20 Kwi 2019 22:49
    hetm4n
    Poziom 20  

amcio111 napisał:
    yogi009 napisał:
    amcio111 napisał:

A niby dlaczego? Nie wiedziałem o różnicach transformatorów ale jak koledzy wspomnieli o tym to się doszkoliłem i mnie więcej wiem o co chodzi, także nie rozumiem po co wrzucać takie zbędne swoje 3 grosze na które i tak nikt nie zwróci uwagi.

Pozostałym dziękuję za odpowiedź, racja mogłem zobaczyć to na schemacie.

To zadam pytanie inaczej, czy opłaca się kupować wszystko wraz z toroidem, gdyż nie mam żadnych elementów oprócz drobiazgów typu rezystory, kondensatory itd. czy zamiast tego zainwestować w WEP PS305D 30V 5A. Który może być trwalszy, dokładniejszy?

Pozdrawiam!

Mam w pracy ten zasilacz kupiony za 220zł z allegro, polecam, dobry i wytrzymały. Ten co ja poskładałem to bardziej opłaca się jak masz jakieś stare części, trafo, obudowę, Sam układ kit jest tani 15zł, ale za to reszta swoje już kosztuje jak chcesz ze sklepu to kupować.