Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.

suworow 12 Mar 2019 12:07 25698 10
Bosch
 • Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.

  Wiele razy spotykam się na forum z prośbą o narysowanie schematu podłączenia danej czujki do danej centrali, bo w instrukcji nie ma, jak to zrobić.
  Owszem w instrukcji centrali Satela nie znajdziemy informacji jak podłączyć czujkę firmy DSC, ale jest informacja jak podłączyć czujkę Satela. I to wystarczy. Da się to zrobić przez analogię.
  Wystarczy wiedzieć, że każda czujka nazwijmy ją "uniwersalna" ma takie same i tak samo działające podstawowe styki, które po prostu w zależności od producenta mogą być w różny sposób oznaczone i umieszczane w różnej kolejności.

  Styki które nas interesują
  ? dwa styki zasilania Tu podajemy w odpowiedniej polaryzacji zasilanie z centrali (plus do plusa, minus do minusa)
  ? dwa styki sabotażu TMP Zwarte gdy obudowa czujki jest zamknięta i reagujące rozwarciem na jej otwarcie.
  ? dwa styki alarmowe NC. Zwarte gdy czujka jest zasilona i nie wykrywa ruchu, reagujące rozwarciem na wykrycie ruchu lub zdjęcie zasilania.
  Teraz przyjrzyjmy się kilku popularnym modelom:

  Satel Aqua

  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.
  styki alarmowe NC, NC
  styki sabotażu TMP, TMP
  zasilanie COM 12V

  A jak to opisują inni producenci?

  DSC (np. czujka dulana LC 104 czy PIR LC 100)

  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.
  styki alarmowe NC, C
  styki sabotażu T1, T2
  zasilanie ?12+

  Jak widać w stosunku do czujki Aqua, zostały zamienione ze sobą miejscami styki alarmowe i sabotażowe. Doszedł też kolejny styk NO/EOL, który przy standardowym podłączaniu czujki do centrali alarmowej nas nie powinien interesować.

  Vidicon Bingo

  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.
  styki alarmowe RELAY
  styki sabotażu TAMPER
  styki zasilania ?12+

  Znowu inna kolejność, inne opisy, tym razem dla pary zacisków a nie pojedynczych i tym razem dwa zaciski (EOL), które pozostają poza kręgiem naszych zainteresowań.

  Pyronix KX15DD

  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.
  styki alarmowe ALARM
  styki sabotażu TAMPER
  styki zasilania ? i +

  Bosch

  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.
  styki alarmowe NC, NC
  styki sabotażu T, T
  zasilanie ? i +


  Który sposób podłączenia czujki do centrali wybrać i jak to zrobić


  Jak sami zauważycie, instrukcje zawierają kilka różnych przykładów podłączenia czujek. Jeżeli wasza centrala obsługuje ten sposób parametryzacji (DEOL), to zapomnijcie o NO, NC, EOL. (poniżej schemat z instrukcji instalatora centrali Satel CA 5)


  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.


  Zalety DEOL (2EOL)

  ? Centrala przy takim podłączeniu czujki i takiej konfiguracji wykrywa na jednej linii trzy stany: stan normalny, naruszenia i sabotaż.
  ? Stan linii na której jest podłączona czujka jest monitorowany cały czas niezależnie od tego czy system jest uzbrojony czy nie. Trzeba wiedzieć że centrala wykryje i zgłosi jako sabotaż nie tylko otwarcie czujki, ale również uszkodzenie (przerwanie lub zwarcie) kabla, którym podłączona jest owa czujka z centralą.
  ? Oszczędzamy linie centrali, realizując na jednej linii sygnalizację alarmów i sabotaży.

  Początkowo podłączenie czujki w konfiguracji DEOL (inaczej 2EOL) do centrali może wydać się skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać tylko o tym, że jeden rezystor łączy ze sobą jeden ze styków sabotażu ze stykiem alarmowym, a drugi dajemy równolegle do styków alarmowych. O dobrodziejstwach takiego układu przekonacie się bardzo szybko diagnozując usterki w trakcie instalacji systemu jak i jego eksploatacji. Dla ułatwienia coraz częściej producenci wbudowują w czujki rezystory i wystarczy tylko w trakcie instalacji przełożyć odpowiednie zworki, pamiętając tylko, aby nie zastosować obu metod na raz, tj. nie przełożyć zworek w DEOL i nie dać jednocześnie rezystorów zewnętrznych.

  Przykłady. Zwróćcie w obu przypadkach uwagę na położenie zworek parametryzujących (zakreślone na czerwono)


  Podłączenie czujki Satel Graphite w DEOL z wykorzystaniem rezystorów wbudowanych. Zworki ustawione w DEOL
  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.

  Podłączenie czujki Satel Graphite w DEOL z wykorzystaniem rezystorów zewnętrznych
  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.

  Przygotowanie rezystorów
  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.  Co ustawiamy po stronie centrali:


  ? Typ wejścia. ( jego parametryzację) Taką samą jaką ustawiliśmy rezystorami w czujce. W naszym wypadku będzie to DEOL NC ( w przypadku central które udostępniają konfigurację DEOL NC i DEOL NO) lub po prostu DEOL w przypadku innych central.
  ? Odpowiedni typ reakcji.
  ? Jeżeli czujkę podłączamy nie bezpośrednio do płyty centrali, ale do modułu rozszerzeń wejść, to upewnijmy się czy został on odpowiednio dodany do centrali. Jakie zakres numerów wejść obsługuje.
  To oczywiście podstawowe ustawienia wejść wystarczające do przetestowania czy czujka została prawidłowo podłączona. Nie zawsze jednak wystarczające do tego by centrala pracowała zgodnie z naszym zamysłem. Ale tu odsyłam już do instrukcji.


  Uwagi/FAQ


  ? DEOL = 2EOL. To dokładnie to samo.

  ? Na załączonych zdjęciach widzicie w czujkach upchnięte przewody. Nie wygląda to zbyt elegancko, ale chciałem w ten sposób zwrócić waszą uwagę na to, by nie obcinać wolnych żył i zostawić w czujce pewien zapas przewodu.

  ? Parametryzacja DEOL da się również zastosować przy podłączaniu czujek nie mających styków sabotażowych (np. większość czujek kontaktronowych). Ma to sens o tyle, że jak pisałem wcześniej sabotaż to nie tylko otworzenie urządzenia, ale również uszkodzenie (zwarcie, przerwa) na przewodach.

  ? Parametryzację DEOL nie obsługują w zasadzie tylko bardzo stare centrale. Ale są wyjątki. Wśród tych zaprojektowanych w tym stuleciu nie obsługujących tej parametryzacji należy wymienić przede wszystkim Satel Micra. Nie bez powodu instalatorzy wolą w tym wypadku trzymać się nazwy: "Moduł komunikacyjny z opcją centrali alarmowej" Z parametryzacji DEOL raczej nie skorzystamy też podłączając czujki bezpośrednio do modułu komunikacyjnego. Ale i tu są wyjątki dające taką możliwość, takie jak np. Genevo GSM-8.

  ? W czujkach stosujemy takie rezystory (o takich wartościach) jakie narzuca nam centrala. Co prawda w większości popularnych central takich producentów jak Satel, Genevo, Ropam, do parametryzacji DEOL stosowane są rezystory 1,1 k, ale są też centrale bazujące na rezystorach 2,2k (Risco) czy 5,6k (DSC). W praktyce oznacza to, że podłączając do centrali DSC czujkę Satela, np. Graphite, nie wykorzystamy wbudowanych w nią rezystorów, a będziemy musieli skorzystać z tych dołączonych do centrali. Oczywiście sposób ich montażu będzie taki sam. Natomiast skorzystamy z wbudowanych rezystorów w czujkę Satela, np. Graphite, podłączając ją do centrali Genevo czy Ropam.

  ? Wybierając daną parametryzację czujki (np. DEOL) pamiętajmy aby wybrać taką samą parametryzację w ustawieniach danego wejścia centrali.


  ? Jeżeli czujka zgłasza sabotaż w czasie naruszenia (wykrycia ruchu) oznacza to najczęściej, że zastosowano nieprawidłowe rezystory, rezystory zostały włożone w nie te zaciski, nóżki rezystorów nie zostały dobrze osadzone w konektorach czujki.
  ? Jeżeli czujka jest cały czas naruszona, to sprawdzamy przede wszystkim, czy została prawidłowo zasilona.

  ? W bardziej zaawansowanych centralach, takich jak np. wszystkie integry "+", spotkacie się jeszcze z czymś takim jak TEOL (3EOL). To nic innego jak parametryzacja z wykorzystaniem 3 rezystorów, gdzie centrala wykrywa jeszcze jeden kolejny stan. Wykorzystywane jest to np. przy podłączaniu czujek z antymaskingiem (tak swoją drogą sugeruję zainteresować się czujkami wyposażonymi w tę funkcję). Wejście centrali pracujące w tym trybie wykrywa obok sabotażu, naruszenia, stanu normalnego, jeszcze maskowanie czujki. W centralach nie obsługujących parametryzacji TEOL wyjście antymaskingu czujki podłącza się po prostu do osobnego wejścia centrali.

  Powodzenia!

  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:
  Jak podłączyć dwie czujki alarmowe na jednym przewodzie. Jak podłączyć dwie czujki pod jedno wejście centrali i jakie to niesie za sobą konsekwencje Zbiór tematów

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
  About Author
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Offline 
  suworow wrote 8788 posts with rating 1122, helped 642 times. Live in city Wołomin. Been with us since 2006 year.
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  Zbych034
  Level 38  
  Drobna uwaga dla początkujących.
  Proszę przy układaniu kabelków w czujce zwrócić uwagę aby nie doprowadzić do nieprawidłowego ułożenia (zwarcie) oporników. Czujki ani alarmu zwarcie nie uszkodzi, ale czujki pracują niepoprawnie.
 • Helpful post
  #3
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  suworow wrote:
  Przygotowanie rezystorów
  obrazek

  Przy rezystorach 1/4W nie ma większych problemów, ale przy 1/8W zawijam końcówki drutowe rezystorów w kształcie litery typu U bo po przyłączeniu pod zacisk z grubszym przewodem YTDY lub UTP nie ma pewnego połączenia. To samo robię z końcówką odizolowanego przewodu, to pozwala uniknąć braku kontaktu, z którym miałem swego czasu kilka przypadków po wprowadzeniu 1/8W w Satelu.
 • Bosch
 • #5
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W tytule napisałem, że chodzi o dowolna czujkę, a dałem przykłady tylko czujek ruchu.
  No to zajrzyjmy sobie do czujki inercyjnej VD-1 firmy Satel

  Jak podłączyć dowolną czujkę do centrali alarmowej - poradnik.

  Ma tak samo działające, takie same styki jak czujka ruchu:
  • dwa styki zasilania (COM +12V)
  • dwa styki sabotażu (TMP TMP)
  • dwa styki linii (NC NC), które tu po prostu dla odmiany sygnalizują wykrycie drgań
  Co więcej, nawet opisy tych złączy są takie same jak w czujkach ruchu Satela.
  Gdy będziemy chcieli ją podłączyć do centrali alarmowej w parametryzacji 2EOL (DEOL), to zrobimy więc to już w znany nam sposób opisany na początku poradnika.
 • Helpful post
  #6
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Jak wszyscy to ja też cegiełkę od siebie (mam nadzieję, że nikogo nie powtórzę, chociaż wątek przeczytałem (?))

  Skąd się bierze nazwa "EOL"?
  EOL czyli - End Of Line ("Koniec linii"). Bardzo ważne jest, aby rezystory końca linii były.. na końcu linii. Czyli mają być w czujce, a nie przy centrali (patrz: popularny błąd początkujących, którzy dla konfiguracji EOL rezystory montują przy wejściach centrali zamiast w czujkach).

  Co mówi aktualna norma PN-EN50131 o takich tworach jak "DEOL, EOL itp."?
  Nic. Norma nie definiuje takich pojęć, a jedynie zaznacza, że czujka w danym stopniu powinna mieć np. ochronę przeciwsabotażową. Nie narzuca natomiast rozwiązania technicznego, tj. norma nie mówi, żeby do czujki wrzucić rezystory. Chodzi o to, że instalator ma tak podłączyć elementy systemu alarmowego, aby np. w momencie wykrycia ruchu przez czujkę centrala wiedziała, że chodzi o ruch, natomiast w momencie otwarcia obudowy czujki centrala wiedziała, że nastąpiło otwarcie (sabotaż). Jeżeli instalator ma ochotę, to może podłączyć czujkę w konfiguracji NC i zająć po kilka wejść na czujkę. Jednak... producenci systemów alarmowych wymyślili takie "optymalizacje" jak EOL, 2EOL, 3EOL m.in. po to, aby można było oszczędzać wejścia centrali. Oczywiście takie konfiguracje niosą za sobą inne udoskonalenia, jak np. uniemożliwienie w prosty sposób obejścia linii alarmowej (poprzez właśnie stosowanie "parametru" na linii, czyli rezystorów). Dla osoby raz w życiu podłączającej czujki, wnikanie w szczegóły nie jest konieczne, ale warto zapamiętać, że... rezystory do czujek naprawdę warto wkładać (czyli warto parametryzować linie alarmowe).

  Nazewnictwo (różne dokumentacje różnych producentów mogą to podawać inaczej). Ogólnie:

  SEOL (Single EOL) = EOL
  DEOL (Double EOL) = 2EOL
  TEOL (Triple EOL) = 3EOL

  Przykładowo wspomniana wcześniej Integra serii Plus (czyli Integra, która spełnia wymagania dla stopnia 3 wg PN-EN50131-1), ma 3EOL nie dlatego, że norma wymusza (patrz wyżej). Ma 3EOL, ponieważ tak jest wygodniej podłączać czujki z funkcją antymaskingu (wystarczy na taką czujkę wykorzystać jedno wejście, a ono i tak będzie w stanie kontrolować wszystkie kluczowe sygnały z tej czujki).

  Od stopnia 3 wspomnianej normy jest wymagane stosowanie czujek z funkcją antymaskingu.
  Ale ten "antymasking" to sprawa trochę "kłopotliwa". Mogę się mylić (normy to jednak bardziej obszerny temat niż się wydaje, szczególnie jeżeli chodzi o interpretację wielu zapisów), ale norma wskazuje, że jako element do jednego z testów należy użyć ~czarnej kartki (...). Mikrofala taką kartkę przeleci bez mrugnięcia okiem i wniosek jest taki, że jedyny "prawdziwy" antymasking to ten, który oparty jest na podczerwieni (oczywiście nie na torze PIR, tylko na układzie nadajnik IR->odbiornik IR). To ważne, bo spora ilość czujek z funkcją antymaskingu oparta jest na mikrofali (w czujkach dualnych).
  Patrz: Satel OPAL Plus i OPAL Pro. Wersja PRO ma antymasking na podczerwieni (i ma stopień 3), natomiast OPAL Plus ma antymasking realizowany w torze mikrofalowym (i ma stopień 2). Opale Satela to tylko przykład, bo to co napisałem nie jest oparte na przypisanych do tych czujek stopniach, ale w oparciu o normę.
 • #7
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przykładowe tematy dot. podłączenia czujek alarmowych do central:

  Podłączenie czujki Optex BXS ST do Satel Integra 32 w DEOL. Czyli jak wiecie w zasadzie do każdej centrali obsługującej DEOL
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18102989#18102989

  Podłączenie czujki dymu Satel TSD 1 do centrali Ropam Neo (ta sama zasada obowiązuje przy podłączaniu do innych central)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16946119#16946119

  Dwie czujki na przewodzie 6-żyłowym
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3417179.html

  Podłączenie czujki pod centralę alarmową na przykładzie Satel Perfecta+Pyronix DD
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3423421.html

  Podłączenie dwóch czujek ruchu pod jedno wejście centrali bez rezystorów (w NC)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3399578.html

  Podłączenie dwóch i więcej czujek pod jedno wejście centrali w DEOL NC (tu na przykładzie kontaktronów, ale ta sama zasada dotyczy też innych urządzeń)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3518404.htm

  Podłączenie dwóch czujek ruchu pod jedno wejście centrali w DEOL NC
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1720493#1720493

  I o tym dlaczego należy unikać łączenia kilku czujek pod jedną linię centrali alarmowej
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17609203#17609203
 • #8
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
 • #9
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  suworow wrote:
  • dwa styki linii (NC NC), które tu po prostu dla odmiany sygnalizują wykrycie drgań

  (I dla uzupełnienia) dodatkowo wykryje zadziałanie otwarcia kontaktronu (A lub B), bo czujka VD-1 posiada taką możliwość.
 • #10
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dokładnie, bo ta czujka sygnalizuje na tych samych stykach zarówno naruszenie czujnika inercyjnego jak i kontaktronowego. Co oczywiście sprowadza się do tego, że nie wiemy z którego z tych sensorów powstał alarm.
  Inaczej jest to w czujce inercyjnej Risco z wbudowanym kontaktronem. Tam mamy oddzielne styki sygnałowe dla detektora wstrząsu i oddzielne dla detektora otwarcia.
  Możemy więc te dwa wyjścia podłączyć pod dwie niezależne linie centrali.

  Natomiast gdy zechcemy podłączyć tę czujkę pod jedno wejście możemy skorzystać, ze schematów zwartych w tych tematach:

  Podłączenie dwóch i więcej czujek pod jedno wejście centrali w DEOL NC (tu na przykładzie kontaktronów, ale ta sama zasada dotyczy też innych urządzeń)
  Ropam, trzy kontaktrony Satel S-4 szeregowo

  Podłączenie dwóch czujek ruchu pod jedno wejście centrali w DEOL NC
  SATEL CA-6 - dwie czujki na linię
 • #11
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dla tych, którzy by chcieli wiedzieć coś więcej na temat tego jak działają wejścia centrali:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18257349#18257349