Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.

suworow 12 Mar 2019 12:07 318 2
 • #1 12 Mar 2019 12:07
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń

  Wiele razy spotykam się na forum z prośbą o narysowanie schematu podłączenia danej czujki do danej centrali, bo w instrukcji nie ma jak to zrobić.
  Owszem w instrukcji centrali satela nie znajdziemy informacji jak podłączyć czujkę firmy DSC, ale jest informacja jak podłączyć czujkę satela. Da się to zrobić przez analogię.
  Wystarczy wiedzieć, że każda czujka ma takie same i tak samo działające podstawowe styki, które po prostu mogą być w różny sposób oznaczone i umieszczane w różnej kolejności

  Styki które nas interesują:

  ? dwa styki zasilania Tu podajemy w odpowiedniej polaryzacji zasilanie z centrali ( plus do plusa, minus do minusa)
  ? dwa styki sabotażu NC Zwarte gdy obudowa czujki jest zamknięta i reagujące rozwarciem na jej otwarcie.
  ? dwa styki alarmowe NC. Zwarte gdy czujka jest zasilona i nie wykrywa ruchu, reagujące rozwarciem na wykrycie ruchu.

  Teraz przyjrzyjmy sie kilku popularnym modelom:

  Satel aqua. Tu mamy po kolei:

  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.
  styki alarmowe NC NC
  styki sabotażu TMP- TMP
  zasilanie COM 12V
  A jak to opisują inni producenci?

  DSC. ( np czujka dulana LC 104 czy PIR LC 100 ) będą to: styki alarmowe NC i C, styki sabotażu T1 i T2, styki zasilania opisane jako -12+

  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.
  Jak widać w stosunku do czujki aqua, zostały zamienione ze sobą miejscami styki alarmowe i sabotażowe. Doszedł też kolejny styk NO/EOL, który przy standardowym podłączaniu czujki do centrali alarmowej nas nie powinien interesować.

  Vidicon Bingo. Tu mamy styki alarmu oznaczone jako RELAY, styki sabotażu oznaczone jako TAMPER, i styki zasilania oznaczone jako -12+.

  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.

  Znowu inna kolejność, inne opisy, tym razem dla pary zacisków a nie pojedynczych i tym razem dwa zaciski ( EOL) które pozostają poza kręgiem naszych zainteresowań.

  Pyronix KX15DD Tu mamy styki alarmowe oznaczone jako ALARM, styki sabotażu jako TAMPER, styki zasilania jako - i +

  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.

  Czujka Bosch Tu mamy styki alarmowe oznaczone jako NC-NC, styki sabotażu jako T T i zasilanie - i +

  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.


  Który sposób podłączenia czujki do centrali wybrać i jak to zrobić.


  Jak sami zauważycie instrukcje zawierają kilka różnych przykładów podłączenia czujek. Jeżeli wasza centrala obsługuje ten sposób parametryzacji ( DEOL) to zapomnijcie o NO, NC, EOL. ( poniżej schemat z instrukcji instalatora centrali satel CA 5 )


  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.  Zalety DEOL

  ? Centrala przy takim podłączeniu czujki i takiej konfiguracji wykrywa na jednej linii trzy stany: stan normalny, naruszenia i sabotaż.
  ? Stan linii na której jest podłączona czujka jest monitorowany cały czas niezależnie od tego czy system jest uzbrojony czy nie. Trzeba wiedzieć że centrala wykryje i zgłosi jako sabotaż nie tylko otwarcie czujki, ale również uszkodzenie ( przerwanie lub zwarcie) kabla którym podłączona jest owa czujka z centralą.
  ? Oszczędzamy linie centrali, realizując na jednej linii sygnalizację alarmów i sabotaży.

  Początkowo podłączenie czujki w konfiguracji DEOL do centrali może wydać się skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać tylko o tym, że jeden rezystor łączy ze sobą jeden ze styków sabotażu ze stykiem alarmowym, a drugi dajemy równolegle do styków alarmowych. O dobrodziejstwach takiego układu przekonanie się bardzo szybko diagnozując usterki w trakcie instalacji systemu jak i jego eksploatacji. Dla ułatwienia coraz częściej producenci wbudowują w czujki rezystory i wystarczy tylko w trakcie instalacji przełożyć odpowiednie zworki. pamiętając tylko aby nie zastosować obu metod na raz, tj nie przełożyć zworek w DEOL i nie dać jednocześnie rezystorów zewnętrznych.

  Przykłady. Zwróćcie w obu przypadkach uwage na położenie zworek parametryzujących ( zakreślone na czerwono)


  Podłączenie czujki satel Graphite w DEOL z wykorzystaniem rezystorów wbudowanych. Zworki ustawione w DEOL
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.

  Podłączenie czujki satel Graphite w DEOL z wykorzystaniem rezystorów zewnętrznych
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.

  Przygotowanie rezystorów
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej. Poradnik.  Uwagi/ FAQ  ? Na załączonych zdjęciach widzicie w czujkach upchnięte przewody. Nie wygląda to zbyt elegancko, ale chciałem w ten sposób zwrócić waszą uwagę na to, by nie obcinać wolnych żył i zostawić w czujce pewien zapas przewodu.

  ? Parametryzacja DEOL da się również zastosować przy podłączaniu czujek nie mających styków sabotażowych ( np większość czujek kontaktronowych) Ma to sens o tyle, że jak pisałem wcześniej sabotaż to nie tylko otworzenie urządzenia, ale również uszkodzenie ( zwarcie, przerwa) na przewodach.

  ? Parametryzację DEOL nie obsługują w zasadzie tylko bardzo stare centrale. Ale są wyjątki. Wśród tych zaprojektowanych w tym stuleciu nie obsługujących tej parametryzacji należy wymienić przede wszystkim Satel Micra. Nie bez powodu instalatorzy wolą w tym wypadku trzymać się nazwy: "Moduł komunikacyjny z opcją centrali alarmowej" Z parametryzacji DEOL raczej nie skorzystamy też podłączając czujki bezpośrednio do modułu komunikacyjnego. Ale i tu są wyjątki dające taką możliwość, takie jak np Genevo GSM -8.

  ? W czujkach stosujemy takie rezystory ( o takich wartościach) jakie narzuca nam centrala. Co prawda w większości popularnych central takich producentów jak Satel, Genevo, Ropam, do parametryzacji DEOL stosowane są rezystory 1,1 k, ale są też centrale bazujące na rezystorach 2,2k ( Risco) czy 5,6k ( DSC) W praktyce oznacza to, że podłączając do centrali DSC czujkę satela np graphite nie wykorzystamy wbudowanych w nią rezystorów, a będziemy musieli skorzystać z tych dołączonych do centrali. Oczywiście sposób ich montażu będzie taki sam. Natomiast skorzystamy z wbudowanych rezystorów w czujkę satela np graphite podłączając ją do centrali Genevo czy Ropam.

  ? Wybierając daną parametryzację czujki ( np DEOL) pamiętajmy aby wybrać taką samą parametryzację w ustawieniach danego wejścia centrali.

  ? Jeżeli czujka zgłasza sabotaż w czasie naruszenia ( wykrycia ruchu) oznacza to najczęściej, że zastosowano nieprawidłowe rezystory, rezystory zostały włożone w nie te zaciski, nóżki rezystorów nie zostały dobrze osadzone w konektorach centrali.

  ? W bardziej zaawansowanych centralach takich jak np wszystkie integry "+" spotkacie się jeszcze z czymś takim jak TEOL ( 3EOL). To nic innego jak parametryzacja z wykorzystaniem 3 rezystorów, gdzie centrala wykrywa jeszcze jeden kolejny stan. Wykorzystywane jest to np przy podłączaniu czujek z antymaskingiem ( tak swoją drogą sugeruję zainteresować się czujkami wyposażonymi w tę funkcję). Wejście centrali pracujące w tym trybie wykrywa obok sabotażu, naruszenia, stanu normalnego, jeszcze maskowanie czujki. W centralach nie obsługujących parametryzacji TEOL wyjście antymaskingu czujki podłącza się po prostu do osobnego wejścia centrali.
  Powodzenia!

  0 2
 • #2 15 Kwi 2019 11:13
  Zbych034
  Poziom 37  

  Drobna uwaga dla początkujących.
  Proszę przy układaniu kabelków w czujce zwrócić uwagę aby nie doprowadzić do nieprawidłowego ułożenia (zwarcie) oporników. Czujki ani alamu zwarcie nie uszkodzi ale czujki pracują niepoprawnie.

  0
 • #3 15 Kwi 2019 23:43
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 39  

  suworow napisał:
  Przygotowanie rezystorów

  https://obrazki.elektroda.pl/4519164200_1555278748.jpg
  Przy rezystorach 1/4W nie ma większych problemów, ale przy 1/8W zawijam końcówki drutowe rezystorów w kształcie litery typu U bo po wpięciu pod zacisk z grubszym przewodem YTDY lub UTP nie ma pewnego połączenia. To samo robie z końcówką odizolowanego przewodu, to pozwala uniknąć braku kontaktu, z którym miałem swego czasu kilka przypadków po wprowadzeniu 1/8W w satelu.

  0