Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[B593u-12] Gorszy zasięg na antenie zewnętrznej niż wbudowanej

15 Kwi 2019 11:02 732 17
 • Poziom 35  
  Dzień dobry.

  Jakiś czas temu na portalu aukcyjnym zakupiłem zestaw B593u-12 + antena "THETA DUAL MIMO 52dBi 2x26dBi" + zestaw przewodów 2x10m H155 z konektorami FME + przejściówki FME->SMA.

  Problem polega na tym, że zasięg na antenie wbudowanej mam o wiele stabilniejszy i nieco lepszy niż na antenie zewnętrznej. Domyślam się, że zysk zakupionej anteny został podany mocno na wyrost. Ewentualnie coś innego powoduje stratę zasięgu?

  W linii prostej w odległości 3-4 km w różnych kierunkach mam około 3 nadajniki Orange LTE. Teren górzysty (okolice Gorlic).

  Po wystawieniu modemu na balkon, mam na chwilę obecną następujące parametry:
  RSPR: -108 dBm
  RSRQ: -12 dB

  Z tego co pamiętam po odsunięciu modemu (maksymalnie ile mogłem) od ściany udało mi się kiedyś osiągnąć RSRQ na poziomie -7 dB i osiągałem wówczas prędkości do 30-40Mbps.W chwili obecnej nie przekraczam 10Mbps.

  Oczywiście przełączyłem w ustawieniach antenę na zewnętrzną, sprawdziłem czy nie podłączyłem anten na odwrót. Zamiana nic nie dała. Antena zamontowana zgodnie z polaryzacją.

  Załączam zdjęcie posiadanej anteny. Znajduje się ona na wspólnym maszcie z anteną WIFI 2.4GHz. Wyłączenie internetu radiowego nie wpłynęło na zasięg LTE.
  [B593u-12] Gorszy zasięg na antenie zewnętrznej niż wbudowanej [B593u-12] Gorszy zasięg na antenie zewnętrznej niż wbudowanej

  Proszę o podpowiedzi, co mogę jeszcze zrobić z obecnym zestawem, co mogę sprawdzić pod kątem strat sygnału i ewentualnie proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej anteny z realnymi zyskami. Zależy mi na tym aby obecne przewody zostawić, tj. Antena na wtyk bodajże FME.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Użytkownik obserwowany
  Antena zewnętrzna ale podłączenie po lan z ap w środku. Problemem zapewne są kable i przejściówki.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Dj Haker napisał:
  W linii prostej w odległości 3-4 km w różnych kierunkach mam około 3 nadajniki Orange LTE. Teren górzysty (okolice Gorlic).

  Czy skierowałeś antenę dokładnie w stronę wybranego nadajnika ?
 • Użytkownik obserwowany
  I czy niema nic po drodze? Nawet drzew. Anteny powinny się widzieć.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Dj Haker napisał:
  zestaw przewodów 2x10m
  Tłumienie sygnału na tak długiej linii na pewno jest znaczące. Spróbuj odłączyć jeden przewód. Druga sprawa to charakterystyka anteny, antena wewnętrzna ma charakter dookólny, natomiast ta na zdjęciu jest anteną kierunkową, patrzy tylko na jednego BTS`a i pomimo że może on być najsilniejszy to jego obciążenie może być większe i ograniczane przez transmisje priorytetowe. spotkałem się z rozwiązaniem dual, gdzie anteny były skierowane na dwa najkorzystniejsze nadajniki.
  Moderowany przez jimasek:


  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Poziom 35  
  Podłączenie po LAN z modemem.
  Czy skierowałem antenę na odpowiedni nadajnik? Nie wiem, bo nie wiem z którego korzysta. Obecnie jest ustawiona między jednym a drugim bo są w miarę w jednym kierunku. Jest jakaś opcja żeby to sprawdzić poza badaniem siły sygnału przy zmianie kierunku?

  Spróbuję podłączyć anteny z pominięciem przewodów.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Dj Haker napisał:
  Obecnie jest ustawiona między jednym a drugim

  Kupiłeś anteną o dużym zysku czyli o bardzo wąskiej wiązce. To jest podobnie jak z patrzeniem przez lunetę. Drobne odchylenie i ne widzisz tego co trzeba.
 • Specjalista Sieci, Internet
  52dBi i dodawanie zysku anten w MIMO -tego jeszcze nie widziałem. Ja mam samochód, ma cztery koła, na autostradzie rozwija prędkość 600 km/h. Znajomy, co na tirach jeździ, to notorycznie prędkość dźwięku przekracza.
  Skróć te przewody a najlepiej oddaj sprzedawcy ze względu na rękojmię (niezgodność z umową). Oczywiście żądaj zwrotu kosztów wysyłki w obie strony i zwrotu wszystkich innych poniesionych wydatków. Allegro pomoże Ci te pieniądze odzyskać. Może to coś nauczy takich oszustów.
 • Specjalista Sieci, Internet
  To antena panelowa. Tego typu anteny mają z reguły zysk ok. 6-8 dB, a nie 52! Takie zwierzę nie istnieje. A 10 m kabla może skutecznie tłumić te 6 dB.
 • Poziom 22  
  Cześć. Na każdym metrze kabla traci się około 0.5dB a na złączach po około 1dB. Ta antena panelowa tak jak pisali Koledzy wcześniej nie ma prawa mieć 52dB. Również proponował bym zwrot bez podania przyczyny i zbędnej gadki. Pozdrawiam
 • Poziom 35  
  Niestety antena jak i reszta zestawu została zakupiona jakiś rok temu. Dopiero teraz mam czas zająć się stabilnością tego internetu.

  Czy mogę prosić o polecenie jakiejś dobrej anteny?

  Żadnego z nadajników nie widzę. Wszystkie są częściowo przesłonięte przez górzysty teren i w niewielkiej części przez drzewa. Zadowoli mnie taka siła sygnału jaką uzyskuję na wbudowanej antenie, bylebym nie musiał więcej wystawiać routera na zewnątrz.
 • Specjalista Sieci, Internet
  . Gorzej wybrać nie można było. B593u-12 zabytkowy router z LTE 3 kat. Pochodzą z niemieckiego demobilu, wartość z 50 zł ale dla mnie na śmietnik. Do tego jakiś pseudo panel szerokopasmowy, oczywiście zysk wyssany z palca. Też na elektrośmietnik. Operator znany więc podaj lokalizację, trzeba zrobić testy sygnału, eNB.Sprawdzić jakie pasma LTE sa na nim, do tego wieczorne speedtesty. No i nie daj ludziom "Pomocny post" za wypisywanie bzdur których aż żal czytać.
 • Poziom 35  
  Na router nie narzekam. Radzi sobie całkiem dobrze.

  Jest to maszt w miejscowości Sękowa: 49,619444 21,184167
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Nie narzekasz bo nie masz podstawowej wiedzy na ten temat, router z modemem LTE3 kat, bez agregacji pasm LTE, bez możliwości wymuszenia konkretnego pasma LTE. W diagnostyce pokazuje tylko szerokość pasma i parametry sygnału, nie pokaże eNB i CID BTS-a, potrzebne do jego lokalizacji . Ja nie pytałem o lokalizację BTS-a tylko twoją, Stacje bazowe operatorów to sam potrafię znaleźć. Teren jest trudny więc nie ma miejsca na kompromis, Testy na zewnatrz na telefonie LTE z Android i aplikacją Network Cell Info Lite i pokazujesz zakładkę WSKAŹNIK z eNB, ECI BTS-a oraz pasmem i parametrami sygnału. Do tego wieczorny speedtest. Nie licz na wiele, BTS Sękowa tylko z LTE800 na 10MHz pasma, tak samo ten w Małastowie. z reguły przeciązone i LTE działa wolno. Zapewne lepiej na 3G z UMTS2100HSPA+DC z Sękowej ale zasięg na 2100MHz jest gorszy a na tym zabytku B593 i tak nie wymusisz pasma UMTS2100. To norma na BTS-ach tylko LTE800, wszyscy z automatu logują się do LTE800 a DC na UMTS2100 jest wolne.
 • Poziom 27  
  Dlaczego ?
  Po pierwsze lokalizacja BTS-ów ...
  Po drugie odbicia antena kierunkowa tutaj może być nie zbyt szczęśliwym rozwiązaniem.

  Niestety punkt odb - BTSy mogą sie dynamicznie przełączać w zależności od panujących warunków obciążenia itd ... więc na antenie wbudowanej choc sygnał "potencjalnie" słabszy może być lepszy po za tym pytanie jaki kabel jest długi ... bo jak jest za długi ...
 • Specjalista Sieci, Internet
  Ale to nie miasto, tam jest jeden BTS a następny 5-7km dalej więc jak mają się przełączać? W takim terenie i warunkach stosuje się anteny kierunkowe a ponieważ z LTE działa tylko LTE800 to antena na 800MHz. Jaki za długi kabel? Przecież to 800MHz więc tłumienność H155 na tej częstotliwości około 0,35dB/m więc 10m kabla ze złaczami to strata około 4-5dBi sygnału. Gdyby antena miała deklarowane 26dBi to i tak zostanie ponad 20dBi plus około 10dB poprawy sygnału z tytułu przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz. Antena to tłumik i szajs. Przerabiane wiele razy.
 • Poziom 35  
  Wracamy do tematu. Wcześniej nie miałem czasu się tym zająć.
  Odpaliłem LTE Orange na telefonie wraz ze wspomnianą aplikacją. Poniżej screen:

  [B593u-12] Gorszy zasięg na antenie zewnętrznej niż wbudowanej

  Przeżyłem szok. Odczytałem eNB i okazało się, że router łączy się z Rozdzielem a nie Sękową.
  Proszę o pomoc w dobraniu routera oraz anteny, żeby wszystko miało ręce i nogi. Czy Huawei B525 to będzie dobry wybór?

  Nie chcę aby kolejna osoba próbowała mi wybić z głowy ten pomysł. Nie mam ani światłowodu ani linii w domu. Korzystałem z internetu radiowego, ale temat jest już nieaktualny. Zadowoli mnie nawet 5Mbps z LTE.

  Na obecnym B593 da się wyciągnąć do 30Mbps z Rozdziela więc liczę, że z dobrym nowym zestawem nie będzie tragedii.
 • Specjalista Sieci, Internet
  A ten RSRP-110dBm to w domu czy na zewnątrz? Na BTS-ie Rozdziele potwierdzone LTE800 i LTE2600 T-Mobile ale jak widać działa tez LTE800 orange więc nie wiadomo jak jest z LTE2600 tego operatora. Zrób speedtest teraz na telefonie , na zewnątrz i pokaż screena z NCI. Kluczowe jest czy jest tam LTE2600 i czy działa 2 CC CA LTE800+2600. Możliwe też ze BTS ten został poddany refarmingowi na 1800 i 2100MHz, jest pozwolenie na te obydwa pasma LTE. Niestety ale na B593u-12 pasm LTE nie wymusisz.