Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do cyrkulacji Grundfos zmiana kierunku obrotów

15 Kwi 2019 11:42 171 6
 • Poziom 17  
  Witajcie.
  Czy ktoś może wytłumaczyć dlaczego pompa Grundfosa zasilana 230AC może się kręcić w dwie strony.

  Przed remontem instalacja działała bez zarzutu. Po remoncie (musiałem odpiąć zasilanie od pompy i pociągnąć nową instalację) pompa się kręciła (czuć drgania) ale ciepłej wody brak. Tak dla próby zamieniłem L z N i pompa zaczęła się kręcić w drugą stronę i teraz ciepła woda jest. (wcześniej było to zrobione na instalacji 2 przewodowej z dwoma jednakowo oznaczonymi przewodami więc mogła być tam zamieniona faza z neutralnym przewodem)

  więc z tego wychodzi że
  Albo pompa po zamianie fazy z N zmienia kierunek obrotów, albo działa/nie działa a te wibracje co czuć to tylko próba uruchomienia pompy.
 • Poziom 31  
  Może się tak dziać że brudna pompa nie może ruszyć i czuć tylko drgania, na początku pomaga włącz/ wyłącz a później tylko rozbiórka i czyszczenie.
 • Poziom 17  
  stała około miesiąc.
  Jak będę miał czas to zmienię z powrotem biegunowość i sprawdzę czy tym razem będzie działać - jeśli to jest pompa na AC to fizyka mówi jedno, ale może (już sam nie wiem) jest tam jednak silnik prądu stałego i jest jakaś elektronika która rozpoznaje gdzie jest faza i odpowiednio steruje silnikiem DC. W każdym razie na pewno wcześniej nie działała (są zawory zwrotne więc woda na pewno nie mogła chodzić "pod prąd") a teraz po zmianie działa. Jeśli to jest zwykły silnik AC to być może wcześniej w ogóle nie działała a to odłączenie i podłączenie ponowne dało jej jakiegoś kopa i po prostu ruszyła.
  Dzięki za posty.
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Zamiana fazy z zerem nie odwróci kierunku obrotów pompy.
  Zamiana kierunku obrotów pompy nie odwróci kierunku przepływu wody, a jedynie znacznie obniży wydajność pompy.
  Przy bardzo słabym kondensatorze lub upalonym uzwojeniu udaje się puścić pompę w lewą stronę ale trzeba zadać jej ten ruch ręcznie.
 • Poziom 20  
  (Gdy w obrócimy wirnik silnika względem korpusu o 90 tj. możliwe, ale przy pompie wodniej nie jest to wykonalne.)

  Wymień kondensator rozruchowy pompy na podobny, nowy i będzie dobrze.