Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mosfet IRF540 z Raspberry

15 Kwi 2019 14:34 663 3
  • Poziom 2  
    Dzień dobry wszystkim, z góry informuję że znajomość moja z układami jest znikoma. Zawsze jak coś chciałem zmontować to udawało się bez problemu znaleźć jakiś poradniki tutaj. Znalazłem na internecie dużo schematów podłączenia mosfet do mikro kontrolerów PWM lecz nie do Maliny. Chodzi tutaj o połączenie taśmy LED 33W > IRF540N > AC/DC 12V 5A. Mosfet ma być sterowany za pomocą Raspberry Pi b3 po przez stronę Cayenne, dzięki czemu chcę uzyskać możliwość ściemniania diod led jak i rozjaśniania. Zakupiłem rezystory 10kΩ, 200Ω oraz IRF540N.

Jeśli wybrałem zły dział to poprosił bym o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • BotlandBotland
  • Poziom 33  
    Z tego co mi wiadomo, RPi posiada port IO z napięciem wyjściowym 3.3V. To o jakieś 9V za mało. Rozumiem, że masz dostęp do 12V z zasilacza LED. Można to wykorzystać do włączania MOSFET'a. Przydałby się transoptor, aby w razie przebicia tranzystora RPi nie uszkodziło się.
    Mosfet IRF540 z Raspberry
    Aby pominąć ten "skomplikowany" układ, należy użyć tranzystora LL (logic-level) na 3.3V.
  • BotlandBotland
  • Poziom 34  
    Źle, że kupiłeś, a potem zapytałeś.
    Tego tranzystora nie wysterujesz z maliny. Bo z 3.3V nie da się go wysterować, a już dla prądów rzędu kilku amper zapomnij. Mogłeś kupić IRL540N. Chodzi o to by był to tranzystor zwany "Logic Level"
    Tu też masz podpowiedź:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3196524.html
    Są jeszcze scalone drivery zamiast tranzystorów.

Jednak dla pracy przy PWM, to driver gotowy lub taki wskazany powyżej zalecany. Tyle, że jeden tranzystor Mosfet wystarczy, bo tam są użyte dwa równolegle.
  • Poziom 2  
    Chyba wezmę mosfet IRL540N, schody zaczynają się przy wyliczaniu rezystorów iż nigdy z tym nie miałem styczności (zielony fest w tym temacie).
    Dokładniej będzie sterowana taśma 99 diod po 0.33W (~33W). Gdyby ktoś zmontował schemat to bym był przeogromnie wdzięczny.