Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rotel RA-960BX - remont kapitalny, uszkodzony przedwzmacniacz

15 Kwi 2019 19:42 390 30
  • Poziom 20  
    Kupiłem za kilka groszy, dawcę części czyli zwłoki Rotela RA-960BX. Były wylutowane dość profesjonalnie elementy, więc widać w jakimś serwisie robił za dawcę części, ale wczoraj po wlutowaniu "zasilacza" jeden kanał ożył i gra bardzo ładnie, drugi kanał ma wylutowane tranzystory, choć są na radiatorze. Więc kilka podejrzeń jest, albo trafione, albo na dawce przygotowane, albo nowe wlutowane nie skończone . Ale do rzeczy, uruchomiony jeden kanał gra ślicznie, ale tylko jak zrobię "Tone off" czyli odcięcie regulacji przedwzmacniacza. Po "Tone On", jest znacząco ciszej (zwarcie ? ) i dodatkowo nie ma regulacji, nie słychać różnicy przy kręceniu pokrętłami. Obstawiam kondensatory czy słusznie ? (c505, C506)
  • Poziom 41  
    CodeBoy napisał:
    jeden kanał ożył

We wzmacniaczach stereofonicznych kanały są określone jednoznacznie. L i R lub P w polskich wzmacniaczach i tak należy je określać, będzie wówczas łatwiej odnieść się jakoś konkretnie do tematu. Tak więc który kanał gra ślicznie?
    CodeBoy napisał:
    Obstawiam kondensatory czy słusznie ? (c505, C506)

Obstawianie jest dobre na wyścigach konnych. W przypadku napraw uszkodzony element lub elementy należy wykryć. Informacja co jest uszkodzone znajduje się w samym sprzęcie i to właśnie stamtąd należy ją wyłuskać za pomocą pomiarów lub innych metod diagnostycznych.
  • Poziom 31  
    Jeśli kanał działa przy Tone Off - to kondensator C505 (C506) jest sprawny; to z niego sygnał podany jest bezpośrednio do wzmacniacza mocy na R601 (R602) i bazę tranzystora stopnia różnicowego.

Przy załączeniu korekcji działa drugi wzmacniacz operacyjny IC501 (IC502), kompensujący spadek o 20 dB na układzie barwy tonu.
    Tu szukaj uszkodzenia.
  • Poziom 20  
    pikarel napisał:
    Jeśli kanał działa przy Tone Off - to kondensator C505 (C506) jest sprawny; to z niego sygnał podany jest bezpośrednio do wzmacniacza mocy na R601 (R602) i bazę tranzystora stopnia różnicowego.

Przy załączeniu korekcji działa drugi wzmacniacz operacyjny IC501 (IC502), kompensujący spadek o 20 dB na układzie barwy tonu.
    Tu szukaj uszkodzenia.

Dziękuje za wskazówkę, sprawdzę otoczenie tego WO, działa kanał prawy, na tą chwilę. Lewy będę dopiero uruchamiał.
  • Poziom 41  
    Szkoda że nie wiemy czy oba kanały tak samo działają przy przełączaniu Tone. Może będzie sensowne najpierw uruchomić lewą końcówkę.
    Jakie elementy są w tej chwili wylutowane z niej?
  • Poziom 20  
    SlawekKedra napisał:
    Szkoda że nie wiemy czy oba kanały tak samo działają przy przełączaniu Tone. Może będzie sensowne najpierw uruchomić lewą końcówkę.
    Jakie elementy są w tej chwili wylutowane z niej?

Taki jest plan, wszystkie tranzystory z radiatora są odlutowane, pod miernikiem wyglądają na sprawne.
  • Poziom 20  
    Dziś przy święcie pracy usiadłem do tematu i tak prawy kanał martwy całkowicie , lewy gra ale bardzo cicho.
  • Poziom 41  
    CodeBoy napisał:
    prawy kanał martwy całkowicie , lewy gra ale bardzo cicho.

Wcześniej pisałeś że jeden z kanałów gra dobrze. Czy już tak nie jest?
  • Poziom 20  
    SlawekKedra napisał:
    CodeBoy napisał:
    prawy kanał martwy całkowicie , lewy gra ale bardzo cicho.

Wcześniej pisałeś że jeden z kanałów gra dobrze. Czy już tak nie jest?

Doładnie tak, jak wlutowałem prawą końcówkę to lewy gra bardzo cicho :(
  • Poziom 41  
    CodeBoy napisał:
    jak wlutowałem prawą końcówkę

Co to dokładnie oznacza?
    Według powyższych wpisów prawy kanał działał dobrze w pozycji Tone off. Teraz piszesz o wlutowaniu prawej końcówki. Co oznacza słowo końcówka i w jaki sposób ją wlutowałeś?
  • Poziom 20  
    SlawekKedra napisał:
    CodeBoy napisał:
    jak wlutowałem prawą końcówkę

Co to dokładnie oznacza?
    Według powyższych wpisów prawy kanał działał dobrze w pozycji Tone off. Teraz piszesz o wlutowaniu prawej końcówki. Co oznacza słowo końcówka i w jaki sposób ją wlutowałeś?
    Te błędy Lewa/Prawa to od patrzenia przy lutowaniu od strony druku, jest tak jak pisałem na początku. Prawy kanał przed wlutowaniem lewej końcówki działał dobrze. Były wylutowane tranzystory końcowe lewego kanału, nie były wyjęte a tylko odlutowane z druku, więc ja je przylutowałem.
  • Poziom 41  
    CodeBoy napisał:
    Te błędy Lewa/Prawa to od patrzenia przy lutowaniu od strony druku, jest tak jak pisałem na początku.

Ok, ale ja nie widzę co tam robisz tylko to co piszesz i to właśnie co piszesz jest jedynym na czym mogę się oprzeć.
    Reasumując, teraz prawy kanał nie gra w ogóle a lewy bardzo cicho?
    Przy jakim położeniu przełącznika Tone?
  • Poziom 20  
    SlawekKedra napisał:
    CodeBoy napisał:
    Te błędy Lewa/Prawa to od patrzenia przy lutowaniu od strony druku, jest tak jak pisałem na początku.

Ok, ale ja nie widzę co tam robisz tylko to co piszesz i to właśnie co piszesz jest jedynym na czym mogę się oprzeć.
    Reasumując, teraz prawy kanał nie gra w ogóle a lewy bardzo cicho?
    Przy jakim położeniu przełącznika Tone?

Wiem że ciężko jest to zrozumieć z samego opisu.
    Teraz jest tak, że kanał lewy gra cicho, może nie bardzo cicho, ale powiedzmy tak z 15% skali, ale jest to dźwięk dość czystyl, nie słychać zniekształceń. Prawy kanał jest cichy, zero szumów, jakby martwy. Przełącznik Tone w tej chwili jego pozycja nic nie zmienia.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jakie są napięcia na emiterach Q903 i Q904?
    Jakie są napiecia na kolektorach tranzystorów mocy w obu kanałach?
    Czy sprawne są bezpieczniki FS601 i FS602?
  • Poziom 20  
    ad 1. +/- 17V zgodnie ze schematem
    ad2. +/-52V trochę więcej niż schemat
    ad 3. tak

I teraz tak, odkryłem że na emiterach tranzystorów końcowych lewego kanału zamiast 0,4V, jest ok 4V
    Na wyjściu Lewego kanału jest napięcie stałe ok 4V
    Odkryłem uszkodzony potencjometr montażowy , rozpadł mi się pod śrubokrętem, VR 601 opisany jako "DC OFF SET" jest on w lewym kanale.
    Niestety nie mam takiego o wartości 470 OHm , muszę kupić i wlutować.

Podłączyłem dobre źródło testowe dźwięku i tak. Kanał prawy gra mocno i czysto, teraz przestawianie Tone on/off nie zmienia mocy Prawego kanału . możliwe że był brudny przełącznik i kilkukrotne jego ruszenie go "przeczyściło" Kanał lewy, gra bardzo cicho i brudno. Tranzystory końcowe lewego kanału pod miernikiem wyglądają na sprawne.
  • Poziom 41  
    CodeBoy napisał:
    emiterach tranzystorów końcowych lewego kanału zamiast 0,4V, jest ok 4V

Czemu na emiterach tranzystorów końcowych powinno być według Ciebie 0,4V a nie 0V?
    CodeBoy napisał:
    rozpadł mi się pod śrubokrętem, VR 601 opisany jako "DC OFF SET"

On odpowiada za ustawienie zera na wyjściu.
    CodeBoy napisał:
    Kanał lewy, gra bardzo cicho i brudno

Bez tego potencjometru DC Offset?
  • Poziom 20  
    Na schemacie pokazują że 0,51 i -0,51 jest ok.
    Nie odpalałem po wylutwaniu potencjometru.
  • Poziom 41  
    Ok, sprawdź po wymianie tego potencjometru czy napięcie wyjściowe daje się doprowadzić do wartości bliskich zera
  • Poziom 20  
    Potencjometr wymieniony, niestety bez efektu. lekka korekta jest ale od 4.0V do 4.7V , na drugim kanale regulacja tym (lustrzanym) potencjometrem pozwoliła ustawić 0V, na wyjściu, czyli tam działa.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    To świadczy o niesprawności tego kanału. Pomierz napięcia w punktach w których są wpisane napięcia w poniższym schemacie i wpisz wartości zmierzone obok oryginalnych, najlepiej czerwoną czcionką.
    CodeBoy napisał:
    Na schemacie pokazują że 0,51 i -0,51 jest ok.

W którym miejscu?
  • Poziom 20  
    Na czerwono oznaczyłem pomierzone napięcia, ewidentnie podejrzane wygląda kolektor q617, zamiast 1,1V, jest 50V pytanie który tranzystor podejrzany ?
  • Poziom 41  
    Pomierzyłeś napięcia ale nie wszystkie. Te pięć napięć które zmierzyłeś do niczego się nie przyda ponieważ jest ich za mało i nie dają całego obrazu stanu wzmacniacza. Pomierz napięcia na wszystkich wyprowadzeniach wszystkich tranzystorów w obszarze tego rysunku. Można będzie wówczas zdecydować co dalej.
  • Poziom 20  
    Dzis pomierzyłem jeszcze kilka:
    q625 B-46V, C- (-52V), E-36V
    q621 E - (-52V), C- 52V, B - (-52V)
    q617 (B-52V, C-52V) E-52V
    Q623 B -52V, C-52V, E- 13V
  • Poziom 41  
    Te napięcia nie przydadzą się na nic dopóki nie wpiszesz ich w schemat. To prosta operacja ale nie znajduję ani jednego powodu abym to ja miał robić.
  • Poziom 20  
    SlawekKedra napisał:
    Te napięcia nie przydadzą się na nic dopóki nie wpiszesz ich w schemat. To prosta operacja ale nie znajduję ani jednego powodu abym to ja miał robić.

• Pomocny post
    Poziom 41  
    Z tego co tu wymierzyłeś można jedynie powiedzieć że Q623 jest uszkodzony lub wylutowany z układu.
  • Poziom 20  
    Bingo, ten aż wybuchł.

• Poziom 20  
    Witajcie, wymieniłem ten tranzystor. Wzmacniacz ożył i gra. Teraz tylko zrobić regulację prądu spoczynkowego. No i ogarnięcie reszty funkcji, choć tone widać że teraz działa poprawnie.

Tak sobie zacząłem kombinować że przydał by mi się przedwzmacniacz i tak pomyślałem że ten Rotel się do tego idealnie nadaje, bo sam Rotel sprzedaje podobny cud techniki bez końcówki na takiej samej obudowie. Ale w związku z tym mam kilka pytań.

Teraz pytania
    wyjście na końcówkę mocy (zewnetrzy amplituner denona bez preampa do adaptera i petli wyjscia na rejestrator) )wpinać w punkcie nr 1 czy w nr 2 ? czy dodawać jakiś kondensator / rezystor na wyjście chinch ?
    czy wystarczy odciąć napięcie w punkcie 3 i 4 aby nie była zasilana końcówka mocy ?
    oczywiście wiem ze muszę to zrobić dla obu kanałów, i chciałbym zrobić to tak aby móc czasami używać także końcówkę mocy. Może jakieś inne pomysły jak to zrobić z głową ?
  • Poziom 41  
    Wyjście powinno być wzięte z punktu 1
    CodeBoy napisał:
    czy wystarczy odciąć napięcie w punkcie 3 i 4 aby nie była zasilana końcówka mocy ?

Tak, wystarczy.
    CodeBoy napisał:
    Może jakieś inne pomysły jak to zrobić z głową ?

Oto pomysł:
    Możesz zrobić permanentne zwarcie kondensatora C901. Wówczas nie uruchomi się przekaźnik RY601. W efekcie końcówka mocy co prawda będzie zasilana, ale tylko przez pierwszy stopień wejściowy oraz zasilające go źródło prądowe będzie płynął niewielki prąd. Pozostałe stopnie z końcowym włącznie będą pod napięciem ale przez nie żaden prąd nie będzie płynął, nawet spoczynkowy.
    Jeśli końcówki mocy będą potrzebne, usunięcie zwarcia C901 przywróci ich normalną pracę.
  • Poziom 20  
    SlawekKedra napisał:
    Wyjście powinno być wzięte z punktu 1
    CodeBoy napisał:

Tak, wystarczy.
    CodeBoy napisał:
    Może jakieś inne pomysły jak to zrobić z głową ?

Oto pomysł:
    Możesz zrobić permanentne zwarcie kondensatora C901. Wówczas nie uruchomi się przekaźnik RY601. W efekcie końcówka mocy co prawda będzie zasilana, ale tylko przez pierwszy stopień wejściowy oraz zasilające go źródło prądowe będzie płynął niewielki prąd. Pozostałe stopnie z końcowym włącznie będą pod napięciem ale przez nie żaden prąd nie będzie płynął, nawet spoczynkowy.
    Jeśli końcówki mocy będą potrzebne, usunięcie zwarcia C901 przywróci ich normalną pracę.

Genialne, czyli jakiś przełącznik, który zrobi zworę zamiast kondensatora rozwiąże problem ? tzn podłączone zwarcie równolegle do C901 ?
    Dobrze knuje ?